Były premier sięgnął w więzieniu po polską sztuczną inteligencję. Wróci do władzy?

Imran Khan, były gwiazdor krykieta i były premier Pakistanu, który został skazany na trzy lata więzienia, prowadzi kampanię zza krat. I to w wyjątkowy sposób. Używa bowiem własnego sklonowanego głosu. A to dzięki polskiej AI.

Publikacja: 19.12.2023 19:14

Imran Khan jeszcze jako premier Pakistanu. Obecnie przebywa w więzieniu, ale uczestniczy w kampanii

Imran Khan jeszcze jako premier Pakistanu. Obecnie przebywa w więzieniu, ale uczestniczy w kampanii wyborczej

Foto: Bloomberg

Khan nie mógłby bowiem sam nagrać klipu, więc wykorzystano jego przetworzony przez sztuczną inteligencję głos, by odczytywała zapisane przez polityka notatki. Za granicą już jest głośno o kolejnym kontrowersyjnym sposobie na wykorzystanie AI. Z polskiego punktu widzenia to tym bardziej ciekawa informacja, gdyż za nowatorską technologią stoi rodzimy start-up – ElevenLabs.

Polska AI spreparowała głos Imrana Khana

Khan został skazany za „zaangażowanie w działalność korupcyjną”. Ukrywał on bowiem dochody ze sprzedanych prezentów państwowych otrzymanych w czasie, gdy pełnił funkcję szefa rządu w latach 2018–2022. Chodziło o podarki w postaci biżuterii czy pozłacanego kałasznikowa. Mimo tego były pakistański premier nie zamierza wycofywać się z życia publicznego. A pomaga mu w tym polska sztuczna inteligencja. Współpracownicy Khana przy jej pomocy opracowali czterominutowy klip – w filmie, który został wyemitowany podczas „wirtualnego wiecu” w Pakistanie, słychać dubbing. To właśnie głos AI imitujący Imrana Khana. Na swoim kanale w X opublikował go Jibran Ilyas, odpowiedzialny za media społecznościowe partii Khana (znanej jako PTI).

Sprawę opisuje „The Guardian”, który wskazuje, że głos powstał dzięki ElvenLabs – bot polskiego start-upu przerobił zapiski byłego premiera na dźwięk w taki sposób, że ciężko słuchaczom zorientować się, że nie mają do czynienia z oryginałem. Wątpliwości rozwiał jednak napis pod materiałem, który wyjaśnia, że mamy do czynienia z generatorem mowy AI.

Jak informuje serwis The Verge, aby uniemożliwić społeczeństwu oglądanie materiałów Khana rząd Pakistanu zamknął dostęp do Facebooka, Instagrama, X i YouTube. Mimo tego „wirtualny wiec” zgromadził ponad 500 tys. wyświetleń w serwisie YouTube, a tysiące osób transmitowało go także na innych platformach mediów społecznościowych.

Start-up ElevenLabs ważnym graczem w AI

ElevenLabs wyrobił sobie już globalną markę – dzięki jego technologii generowania mowy za pomocą sztucznej inteligencji, można tworzyć dubbing do filmów, asystentów głosowych i awatary, czy tzw. nagrania deepfake. Za pomocą sztucznej inteligencji polskiej firmy można sklonować bowiem dowolny głos i sprawić, że przemówi w różnych językach i wypowie dowolne kwestie. Ów przełomowy projekt stworzyli Piotr Dąbkowski, absolwent uniwersytetów Oxford i Cambridge, a także Mateusz Staniszewski, który ukończył wydział matematyki w Imperial College London.

Czytaj więcej

W polski start-up od sztucznej inteligencji zainwestowali giganci Doliny Krzemowej

Niedawno w ten najbardziej rozpoznawalny polski startup w branży sztucznej inteligencji zainwestowali giganci z Doliny Krzemowej. Do spółki, która swoją platformę uruchomiła ledwie w styczniu br., popłynęło 19 mln dol. Finansowanie w rundzie A zapewnili m.in. Nat Friedman (były szef GitHuba, obecnie doradca w Midjourney), Daniel Gross (twórca firmy Cue, którą dekadę temu przejął Apple) oraz Andreessen Horowitz, założyciel jednego z największych funduszy VC (jednocześnie zapewnił on sobie miejsce w zarządzie spółki). Wśród aniołów biznesu, którzy wsparli ElevenLabs są także np. współtwórca Instagrama Mike Krieger, jeden z założyciel Oculus VR Brendan Iribe, a także Mustafa Suleyman, guru branży AI i współzałożyciel Deepmind (startup przejęty przez Google). Do rundy dołączył ponadto np. Storytel (szwedzka platforma strumieniowania audiobooków).

Khan nie mógłby bowiem sam nagrać klipu, więc wykorzystano jego przetworzony przez sztuczną inteligencję głos, by odczytywała zapisane przez polityka notatki. Za granicą już jest głośno o kolejnym kontrowersyjnym sposobie na wykorzystanie AI. Z polskiego punktu widzenia to tym bardziej ciekawa informacja, gdyż za nowatorską technologią stoi rodzimy start-up – ElevenLabs.

Polska AI spreparowała głos Imrana Khana

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Zęby będą odrastać. Japońscy naukowcy stworzyli przełomowy lek
Technologie
Gazem i farbą. Nowoczesny system ochrony przed włamywaczami wzbudził kontrowersje
Technologie
Chiny szykują się do wojny, jakiej nie było. AI i autonomiczne drony uderzą na morzu
Technologie
Słynny futurolog: Jest sposób na radykalne wydłużenie życia. Nieśmiertelność blisko
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Technologie
Sztuczna inteligencja kłamie i zmyśla. Sposób na to znaleźli Norwegowie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży