Sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki młodzi pracownicy zaczynają swoje kariery. Fawad Bajwa, analityk w firmie doradczej Russell Reynolds Associates, uważa, że podstawową zmianą jest automatyzacja najprostszych zadań. – Zamiast redagować e-maile, oczyszczać podstawowe dane czy koordynować harmonogramy spotkań, młodzi pracownicy zaczynają wykorzystywać AI – wyjaśnił CNBC, która zebrała opinie ekspertów.
Na przykład osoby pracujące na początkowych stanowiskach w marketingu używają generatywnej AI do tworzenia pierwszych wersji dokumentów promocyjnych lub kampanii, a początkujący analitycy danych polegają na AI przy przygotowywaniu zestawów danych.
Czytaj więcej
Powstało narzędzie, w którym każdy może zweryfikować, jak mocno jego zawód jest podatny na działa...
– AI zmienia wszystkie zawody – uważa Zanele Munyikwa, ekonomistka z firmy Revelio Labs zajmującej się analizą rynku pracy. Ekonomistka zauważa, że liczba rekrutacji na stanowiska obsadzane przez początkujących pracowników wyraźnie spada. Większość tej pracy wykonuje już AI. Sztuczna inteligencja wymusza „transformację zawodową” na stanowiskach startowych. Z badań firmy wynika, że zadania wykonywane przez młodszych specjalistów przesuwają się w stronę funkcji mniej podatnych na automatyzację.
Które stanowiska pracy są zagrożone przez AI? A które nie?
Najbardziej narażone na wyeliminowanie przez AI są zawody techniczne, takie jak inżynierowie danych, administratorzy baz danych, specjaliści IT, pracownicy ds. cyberbezpieczeństwa, a także przedstawiciele zawodów finansowych – np. audytorzy. Co ciekawe, te właśnie zawody najczęściej wdrażają AI, ponieważ sztuczna inteligencja zwiększa ich produktywność.