Naciągają antyszczepionkowców na grube pieniądze. Sprzedają im „alternatywne leki”

Wykorzystując skradzione tożsamości przestępcy namawiają na Telegramie przeciwników szczepionek do kupowania fałszywych dokumentów medycznych i leków, które miałyby zabezpieczać przed Covid-19 i innymi chorobami.

Aktualizacja: 28.12.2023 09:34 Publikacja: 27.12.2023 10:00

Oszuści zarabiją na obawach przed szczepieniami, nie tylko na Covid-19

Oszuści zarabiją na obawach przed szczepieniami, nie tylko na Covid-19

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Dermatolog z Teksasu Kristina Collins nie wiedziała, że oszuści przez kilka miesięcy wykorzystywali jej zdjęcie z Instagrama, by przekonywać ludzi do zakupu fałszywego dowodu szczepienia przeciwko Covid-19 i innym chorobom. - Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz jako lekarz, jest wykorzystywanie Twojej tożsamości do promowania dezinformacji – mówi Collins w rozmowie z magazynem Wired, który opisał cały proceder.

Rzekomy lek na Covid-19 z Telegrama

Kanał podszywający się pod Kristinę Collins nie był jedyny. Badacze z Logically, brytyjskiej firmy zajmującej się wykrywaniem dezinformacji, odkryli około 60 kanałów na Telegramie sprzedających świadectwa szczepień przeciwko Covid-19, a także różne leki. W 25 kanałach administratorzy używali przedrostka „Dr.” Nie wszystkie nazwiska były zmyślone. W przypadku 13 kanałów używano prawdziwych nazwisk i/lub zdjęć pracowników służby zdrowia.

Czytaj więcej

Kolejna pandemia groźniejsza. Naukowcy pracują nad szczepionkami na „chorobę X”

Według Chrisa Proopsa i Maisie Draper, badaczy Logically, którzy badali ten proceder, sieć naciągaczy działa co najmniej od czerwca 2022 r. i obejmuje ponad tysiąc kont w serwisie X publikujących linki kierujące do kanałów Telegramu sprzedających m.in. „karnety na szczepionki”. Jak szacują badacze, oszuści przez media społecznościowe dotarli do ponad 3 mln osób. Zidentyfikowano około 20 takich kampanii. Pierwsza miała miejsce w czerwcu 2022 r., a ostatnia na początku grudnia 2023 roku. To najnowszy przykład wykorzystywania spiskowych teorii i obaw wobec szczepień na Covid-19.

Draper i Proops twierdzą, że wykorzystywano „zweryfikowane” konta w serwisie X, konsekwentnie powołując się na teorie spiskowe, takie jak „wielki reset”. To teoria popularyzowana przez prof. Klausa Schwaba, założyciela Światowego Forum Ekonomicznego odbywającego się co roku w Davos, który napisał książkę „Covid-19. Wielki Reset”. Chodzi o zwiększenie władzy przez państwa i korporacje „pod płaszczykiem” m.in. pandemicznych obostrzeń, co miałoby się wiązać np. z wprowadzeniem implantów mózgowych czy chipów do organizmów.

Czytaj więcej

Przybywa pozwów z powodu skutków ubocznych szczepionek na Covid-19. Kto skarży?

- Wiele z takich teorii wykorzystuje podatność przeciwników szczepionek na paranoję w związku z obawami przed następną pandemią lub innymi rodzajami szczepionek, na przykład przeciwko odrze – mówi Maisie Draper.

Podszywają się pod lekarzy i zarabiają na antyszczepionkowcach

Kanały Telegramu, w których administratorzy podszywają się pod lekarzy, działają zwykle podobnie. Wiele z nich ma nazwy związane ze szczepionkami na Covid-19 i sprzedaje dokumenty podróżne poświadczające szczepienia i umożliwiające ludziom wjazd do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów. Sprzedają dokumenty za około 250–500 dolarów za sztukę, przy czym często wymagane są płatności w bitcoinach. Zdjęcia dokumentów, które rzekomo sprzedają, wyglądają podobnie do oficjalnych.

Problem w tym, że zdecydowana większość krajów nie wymaga już dowodu szczepienia, by do nich wjechać. To więc ewidentne wprowadzanie w błąd. Oszuści zaczęli też udostępniać wyniki testów na gruźlicę, wyniki szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych oraz dokumentację dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, tężca, polio i innych chorób.

Antyszczepionkowcy to dobry klient

Podszywanie się pod lekarzy ma dać oszustom pozory legalności. Badacze z projektu Logically skontaktowali się z kilkoma lekarzami, którzy nie byli świadomi wykorzystywania ich tożsamości.

Czytaj więcej

Pierwsze pozwy o skutki uboczne szczepionek na Covid. Producenci mają problem

Jak pisze Wired, w mediach społecznościowych oszuści dzielą się zdjęciami skutków ubocznych szczepionki i sieją strach w związku z przyszłymi skutkami izolacji. Na kanałach Telegrama sprzedają m.in. liwermektynę, lek przeciwzapalny i przeciwpasożytniczy, który według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków nie powinien być stosowany w leczeniu Covid-19 ani zapobieganiu mu.

Collins, lekarka, której skradziono jej wizerunek, wyraża obawę, że oszustom będzie łatwiej prowadzić swój proceder, gdy generowanie obrazów za pomocą sztucznej inteligencji stanie się bardziej dostępne. - W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz lepsza, może wykraczać poza zwykłe zdjęcie ze strony internetowej i potencjalnie nagrać film, na którym mówisz – mówi Collins. - To sprawi, że przeciętnemu człowiekowi będzie naprawdę trudno ustalić, czy jest to fałszywe konto, czy nie.

Dermatolog z Teksasu Kristina Collins nie wiedziała, że oszuści przez kilka miesięcy wykorzystywali jej zdjęcie z Instagrama, by przekonywać ludzi do zakupu fałszywego dowodu szczepienia przeciwko Covid-19 i innym chorobom. - Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz jako lekarz, jest wykorzystywanie Twojej tożsamości do promowania dezinformacji – mówi Collins w rozmowie z magazynem Wired, który opisał cały proceder.

Rzekomy lek na Covid-19 z Telegrama

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Technologie
Sztuczna inteligencja ma uprzedzenia wobec kobiet. Zaskakujące wyniki polskich badań
Technologie
Bezzałogowe elektryki pasażerskie już na niebie. Za sterami sztuczna inteligencja
Technologie
Chińczycy pracują nad robo-snajperami. Czworonożne roboty mogą zmienić pole walki
Technologie
„Król chipów": Sztuczna inteligencja przewyższy człowieka za 5 lat
Technologie
Dzięki AI można już ukraść postać. Klon Ukrainki kocha Chiny i sprzedaje tam towary
Technologie
Sztuczna inteligencja rozgryzie emocje każdego. Nowa broń nie tylko dla sklepów