Naukowcy stworzyli materiał twardy jak diament. Ma zadziwiającą zaletę

Diament jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. To czysty węgiel, który można zarysować tylko przy pomocy innego diamentu. Naukowcy od ponad 30 lat pracowali nad wynalezieniem materiału o równie dużej wytrzymałości.

Publikacja: 01.01.2024 14:59

Nad takim twardym materiałem naukowcy pracowali od 30 lat. Może znaleźć zastosowanie także w elektro

Nad takim twardym materiałem naukowcy pracowali od 30 lat. Może znaleźć zastosowanie także w elektronice

Foto: Adobe Stock

Naukowcy zsyntetyzowali nową klasę materiałów - azotki węgla, które są nie tylko niemal niezniszczalne, ale samo ich stworzenie stanowi znaczący kamień milowy w nauce o materiałach, co podkreślają sami naukowcy. Potencjał azotków węgla dostrzeżono już w latach 80. zeszłego wieku ze względu na wysoką odporność na ciepło. Jednak ich synteza okazała się dużym wyzwaniem.

Azotek węgla prawie jak diament

Dopiero w tym roku międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, Uniwersytetu w Bayreuth i Uniwersytetu w Linköping w końcu dokonał tego doniosłego przełomu. Jednak nie było to łatwe — aby tego dokonać, zespół ten musiał odtworzyć warunki panujące w centrum Ziemi. - Po odkryciu pierwszego z nowych materiałów z azotku węgla nie mogliśmy uwierzyć, że udało nam się wyprodukować materiały, o których badacze marzyli od trzydziestu lat – powiedziała współautorka Dominique Laniel z Uniwersytetu w Edynburgu.

Czytaj więcej

Naukowcy opracowali materiał pięć razy lżejszy i cztery razy mocniejszy niż stal

Nowy rodzaj azotku węgla może z powodzeniem konkurować z diamentem, ale nie jest w stanie go całkowicie zastąpić. Twardość diamentu wynosi około 90 (GPa), a nowego azotku węgla około 78 i 86 GPa (w zależności od struktury kryształu). Nawet jeśli syntetyczny materiał nie dorównuje diamentom, to nadal jest bardzo wytrzymały. Nie nadaje się jedynie do szlifowania naturalnych diamentów.

Materiał cenny w elektronice

Jak podaje portal Popular Mechanics, próbka nowego materiału stworzona przez naukowców ma zaledwie 5 mikrometrów na 3 mikrometry głębokości. Aby stworzyć większe próbki, naukowcy potrzebowaliby większych diamentów i większego ciśnienia atmosferycznego, co sprawiałoby, że ten super wytrzymały azotek węgla byłby zbyt drogi. Jednak obniżenie kosztu jego produkcji prawdopodobnie będzie warte wysiłku, ponieważ materiał ten ma jedną przewagę nad typowymi diamentami — może generować sygnały elektryczne, co może uczynić go idealnym materiałem np. na czujniki.

Czytaj więcej

Powstaną supertwarde materiały inspirowane pasożytniczym grzybem
Technologie
Samoloty pasażerskie polecą ponad 6 tys. km/h. To wcale nie jest odległa przyszłość
Technologie
Odkryto „cudowne białko”. Może przedłużyć życie i pomóc w walce z rakiem
Technologie
„Przełomowe urządzenie”. Neuralink Elona Muska chce przywracać niewidomym wzrok
Technologie
Powstał materiał twardszy niż beton. Zaskakujący sposób na rewolucję w budownictwie
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Technologie
Udowodnij, że jesteś człowiekiem. Kontrowersyjny projekt twórcy ChatGPT w Polsce