Zakaz badania groźnych wirusów? W USA boją się, że „wyciekną jak Covid-19”

Teoria mówiąca o tym, że pandemia Covid-19 wzięła się z wpadki badawczej w chińskim laboratorium, może doprowadzić do ograniczenia badań nad patogenami i potencjalnymi szczepionkami. Takie badania mają m.in. przygotować ludzkość na kolejną pandemię.

Publikacja: 16.01.2024 07:00

Naukowcy ostrzegają, że nowa ustawa znacznie utrudniłaby badania nad patogenami ludzkimi, roślinnymi

Naukowcy ostrzegają, że nowa ustawa znacznie utrudniłaby badania nad patogenami ludzkimi, roślinnymi i zwierzęcymi, zagrażając zdrowiu publicznemu

Foto: Adobe Stock

Prawodawcy w amerykańskim stanie Wisconsin dążą do ograniczenia badań nad groźnymi patogenami w laboratoriach. Twierdzą, że chodzi im o bezpieczeństwo publiczne i by niebezpieczne patogeny nie „wyciekły” poza laboratorium. Sugerują, że tak mogło być w Chinach. Naukowcy ostrzegają jednak, że takie podejście może być fatalne w skutkach podczas ewentualnej, kolejnej pandemii.

Amerykanie boją się wycieku wirusa

Propozycja nowych przepisów w Wisconsin wywołała burzliwą debatę, w której prawodawcy stanęli przeciwko naukowcom, proponując zakaz badań, które mogłyby zwiększyć niebezpieczeństwo ludzkich patogenów. Chodzi o zablokowanie badań „gain of function” (GOF), które modyfikują organizm w sposób, który może poprawić biologiczne funkcje produktów genów. Może to obejmować zmienioną patogenezę, zdolność do przenoszenia lub zakres żywicieli (rodzaje żywicieli, których mikroorganizm może zarazić). Badania są uważane za kontrowersyjne, ale stanowią też kluczową część zrozumienia przyszłych pandemii i przygotowania się na nie.

Czytaj więcej

Kolejna pandemia groźniejsza. Naukowcy pracują nad szczepionkami na „chorobę X”

Jak donosi Science Insider, ustawa ze stanu Wisconsin, popierana przez „głośną” mniejszość, podsyca płomienie teorii „wycieku z laboratorium”, sugerującej, że pandemia Covid-19 wzięła się z wpadki badawczej w chińskim laboratorium.

Gigi Kwik Gronvall, ekspert ds. bezpieczeństwa biologicznego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, ostrzega przed zagrożeniami wynikającymi z nowego prawa, jeśli zostanie uchwalone. - Ta ustawa stworzy niepewność, zniechęcając do kluczowych badań niezbędnych do przygotowania się na kolejną pandemię – podkreśla. - To nie zatrzyma pandemii ani nie zapobiegnie wypadkom w laboratorium - uważa ekspert.

Przepisy utrudniłyby badania nad szczepionkami

Stan Wisconsin nie jest pierwszy, jeśli chodzi o podejrzliwość wobec „eksperymentów naukowych”. Floryda była pierwszym stanem, który wprowadził zakaz GOF, ale przepisy są na tyle niedokładne, że zakaz w zasadzie nie obowiązuje. Jednak zaproponowany przez Wisconsin projekt ma na celu odcięcie finansowania stanowego dla instytucji prowadzących takie badania, skutecznie zakazując ich na terenie całego stanu. Jeden z pomysłodawców nowego prawa Elijah Behnke – republikański członek Zgromadzenia Stanowego Wisconsin, twierdzi, że „zabawa z niebezpiecznymi patogenami ma swoją cenę. Nauka nie jest warta ryzyka”. Krytycy potępiają zawartą w projekcie ekspansywną definicję patogenów wywołujących pandemię, obawiając się, że może ona obejmować nawet zwykłe wirusy wywołujące pospolite przeziębienia.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja ochroni przed kolejną pandemią? Pracują nad szczepionkami

Przedstawiciele Uniwersytetu Wisconsin–Madison i Medical College of Wisconsin ostrzegają, że ustawa znacznie utrudniłaby badania nad patogenami ludzkimi, roślinnymi i zwierzęcymi, zagrażając zdrowiu publicznemu. Demokratyczny gubernator Wisconsin prawdopodobnie nie podpisze ustawy, ale mikrobiolodzy i tak wstrzymują oddech, mając nadzieję na rozwiązanie, które zrównoważy gotowość na wypadek pandemii z odpowiedzialnymi badaniami. Od 2022 roku GOF zajmuje się amerykański Kongres, który jednak nie ustalił, w jakim kierunki zmierzać ma prawo – być bardziej restrykcyjne czy bardziej liberalne w stosunku do badań medycznych uznanych za kontrowersyjne.

Prawodawcy w amerykańskim stanie Wisconsin dążą do ograniczenia badań nad groźnymi patogenami w laboratoriach. Twierdzą, że chodzi im o bezpieczeństwo publiczne i by niebezpieczne patogeny nie „wyciekły” poza laboratorium. Sugerują, że tak mogło być w Chinach. Naukowcy ostrzegają jednak, że takie podejście może być fatalne w skutkach podczas ewentualnej, kolejnej pandemii.

Amerykanie boją się wycieku wirusa

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Legenda muzyki została pierwszym pasażerem latającego samochodu
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”