Sztuczna inteligencja ma potencjał transformacyjny dla całego społeczeństwa – ponad połowa Polaków przewiduje, że odciśnie ona znaczące piętno na ich życiu w ciągu najbliższych trzech lat, a po 64 proc. twierdzi, że szczególny wpływ będzie miała w opiece zdrowotnej, edukacji i transporcie – wynika z najnowszych badań Amazon Web Services (AWS).
Biznes nad Wisłą już zaczął doceniać systemy AI, a adaptacja tego rozwiązania w przedsiębiorstwach wyraźnie przyspieszyła. Aż 23 proc. rodzimych firm już wdrożyło różnego rodzaju zaawansowane algorytmy.
Sztuczna inteligencja przyniesie miliardy złotych
Analizy firmy Strand Partners pokazują, że wśród przedsiębiorstw wdrażających sztuczną inteligencję dominuje korzystanie z tzw. dużych modeli językowych (LLM) lub z generatywnej AI. Co istotne, z raportu „Unlocking Europe’s AI Potential”, wynika, że korzyści z wdrażania sztucznej inteligencji widać w Polsce wyraźniej niż w całej Europie. Jak podaje AWS, 94 proc. firm, które wdrożyły sztuczną inteligencję, osiągnęło wzrost przychodów, z kolei 88 proc. wskazało na poprawę innowacyjności. Ponadto aż 81 proc. respondentów (w Polsce badaniem objęto ponad 1 tys. przedstawicieli przedsiębiorstw) stwierdziło, że AI usprawniła w tych podmiotach procesy biznesowe. Eksperci AWS zauważają, że wszystkie te wskaźniki są wyraźnie wyższe niż średnia, która na naszym kontynencie nie przekroczyła 75 proc. I wskazują, że zwiększone tempo wdrażania zaawansowanych technologii cyfrowych, w szczególności właśnie botów, może odblokować 576 mld zł dla polskiej gospodarki do 2030 r.
Czytaj więcej
Polski start-up ma nowatorski pomysł na plagę szczurów w wielkich miastach. W tym celu sięga po zaawansowane algorytmy. Firma ma już pierwszych klientów w Polsce, ale też w Belgii, Holandii i USA.
– Polska stoi u progu bezprecedensowej możliwości rozwoju gospodarki i rozwiązania istotnych kwestii społecznych za pomocą AI – mówi Tomasz Stachlewski, head of technology na region Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon Web Services. Rewolucja, którą zapoczątkowała AI w biznesie, wydaje się już nieodwracalna. 76 proc. przedstawicieli polskich firm uważa, że bez technologii cyfrowych trudno byłoby im dziś funkcjonować. Dla 90 proc. jest ona wręcz niezbędna dla osiągnięcia długoterminowych planów rozwoju. Nic dziwnego więc, że w ciągu ostatniego roku przedsiębiorcy w naszym kraju zwiększyli swoje zaangażowanie finansowe w technologie cyfrowe o przeszło 50 proc. I na tym nie koniec, bo – jak wylicza AWS – firmy planują dalsze zwiększanie nakładów, o kolejne 50 proc. w br.