Musk: Pierwszy pacjent z czipem w mózgu wyzdrowiał. Steruje komputerem myślami

Spółka Neuralink należąca do Elona Muska podała, że pierwszy człowiek z wszczepionym w mózg procesorem jest w stanie kontrolować komputer siłą myśli. Nie widać też skutków ubocznych.

Publikacja: 20.02.2024 11:59

Pacjent z wszczepionym implantem może sterować komputerem za pomocą myśli

Pacjent z wszczepionym implantem może sterować komputerem za pomocą myśli

Foto: Bloomberg

Choć jeszcze dwa lata temu wydawało się, że amerykańskie władze zablokują rozwój Neuralinka, ponieważ nie chciały się zgodzić na testy na ludziach, to teraz wydaje się, iż doszło do przełomu w technologii opracowywanej przez firmę.

Spółka informuje, że jej pierwszy pacjent, któremu wszczepiono chip mózgowy, całkowicie wyzdrowiał i jest w stanie sterować myszą komputerową za pomocą myśli. - Postęp jest duży i wygląda na to, że pacjent w pełni wyzdrowiał, bez żadnych widocznych skutków ubocznych. Może poruszać myszą po ekranie, po prostu myśląc – powiedział Musk podczas wydarzenia Spaces na platformie mediów społecznościowych X (dawny Twitter).

Czytaj więcej

Chińskie chipy trafią do mózgów. Pekin chce dogonić Neuralink Elona Muska

Miliarder przekazał, że Neuralink próbuje teraz uzyskać od pacjenta jak najwięcej kliknięć przyciskiem myszy. Sama spółka nie odpowiedziała natychmiast na prośbę agencji Reuters o dalsze szczegóły procesu leczenia wspomnianego pacjenta.

Neuralink ma być kluczem do leczenia wielu chorób

W zeszłym miesiącu firmie udało się wszczepić chip swojemu pierwszemu pacjentowi, po otrzymaniu we wrześniu zgody na rekrutację do badania na ludziach. Podczas badań wykorzystano robota chirurgicznego do umieszczenia implantu interfejsu mózg-komputer w obszarze mózgu kontrolującym obszar ruchu, przekazał Neuralink, dodając, że początkowym celem jest umożliwienie ludziom kontrolowania kursora komputerowego lub klawiatury za pomocą myśli.

Czytaj więcej

Właściciel kontrowersyjnej firmy wesprze badania Muska nad chipami w mózgu

Musk ma wobec Neuralink wielkie ambicje, twierdząc, że ułatwiłoby to szybkie chirurgiczne wszczepianie jego urządzeń chipowych w celu leczenia takich schorzeń, jak otyłość, autyzm, depresja i schizofrenia.

Neuralink, którego wartość w zeszłym roku wyceniono na około 5 miliardów dolarów, był wielokrotnie wzywany do kontroli swoich protokołów bezpieczeństwa. W zeszłym miesiącu agencja Reuters poinformowała, że firma została ukarana grzywną za naruszenie przepisów Departamentu Transportu USA dotyczących przemieszczania materiałów niebezpiecznych. Kilka razy miała też dostawać odmowę rozpoczęcia testów procesorów na ludziach, ale ostatecznie zgodę otrzymała.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację