50-krotne przebicie na odzysku złota ze starej elektroniki. Wykorzystano... ser

Naukowcy znaleźli skuteczną metodę odzyskiwania złota ze zużytych elementów sprzętu elektronicznego. Na każdego wydanego dolara nowa metoda ma przynosić 50 dol. zarobku.

Publikacja: 05.03.2024 15:51

Cenny kruszec można łatwo odzyskać ze zużytej elektroniki i zarobić krocie

Cenny kruszec można łatwo odzyskać ze zużytej elektroniki i zarobić krocie

Foto: Bloomberg

Przekształcenie materiałów podstawowych w złoto było jednym z nieuchwytnych celów dawnych alchemików. Teraz profesor Raffaele Mezzenga z Wydziału Nauk i Technologii o Zdrowiu w ETH Zurich osiągnął coś w tym stylu. Oczywiście nie przekształcił innego pierwiastka chemicznego w złoto, jak starali się to zrobić alchemicy. Udało mu się jednak odzyskać złoto z odpadów elektronicznych, wykorzystując produkt uboczny procesu produkcji sera.

Jak zdobyć złoto

Naukowcy do nowej metody wykorzystali gąbki białkowe, produkty uboczne powstające w procesie produkcji sera. Mają znacznie lepiej nadawać się do odzyskiwania metalu szlachetnego z elektrośmieci w stosunku do obecnie stosowanych metod. Dodatkowo zespół podkreśla, że jest to metoda zrównoważona, jeśli chodzi o wpływ na środowisko naturalne, a do tego opłacalna z komercyjnego punktu widzenia. W ramach badania naukowcy odzyskali 450-miligramową bryłkę 22-karatowego złota z zaledwie 20 starych płyt głównych komputerów.

Czytaj więcej

Chiny na potęgę łupią podwodne cmentarze. Przedwojenna stal jest jak złoto

Z ustaleń wynika, że koszty zakupu materiałów źródłowych i koszty energii w całym procesie są 50 razy niższe niż wartość złota, które można odzyskać. Aby odzyskać złoto, naukowcy zdenaturowali białka serwatkowe w kwaśnych warunkach i w wysokich temperaturach, tworząc zawiesinę białkową, którą suszyli, tworząc gąbkę. Następnie usunęli metalowe części z  płyt głównych, rozpuścili je w kąpieli kwasowej, aby umieścić w roztworze gąbkę z włókna białkowego, aby przyciągnąć jony złota. Podczas gdy jony innych metali również mogą przylegać do takich włókien, jony złota robią to znacznie wydajniej i szybciej. Następnie naukowcy podgrzali gąbkę, zamieniając jony złota w płatki, które następnie stopili w bryłkę złota.

Ekologiczna metoda odzysku złota

Stosując metodę opisaną w czasopiśmie „Advanced Materials", udało im się uzyskać bryłkę, która składała się w 91 proc. ze złota – resztę stanowiła miedź – co odpowiadało masie 22 karatów.

- Najbardziej podoba mi się to, że do pozyskiwania złota z odpadów elektronicznych wykorzystujemy produkty uboczne przemysłu spożywczego... Nie ma nic bardziej zrównoważonego – stwierdził w oświadczeniu współautor badania i profesor ETH Zurich Raffaele Mezzenga, cytowany przez brytyjski dziennik „The Independent".

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.