Elon Musk: Już w przyszłym roku bot pobije człowieka

Przełom w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji jest tuż za rogiem. Właściciel Tesli, X i SpaceX przekonuje, że do 2029 r. AI przewyższy inteligencję całej ludzkości.

Publikacja: 13.03.2024 19:25

Elon Musk przystąpił do walki o rynek AI. Jego spółka xAI ma ambitne plany.

Elon Musk przystąpił do walki o rynek AI. Jego spółka xAI ma ambitne plany.

Foto: LISA O'CONNOR / AFP

Eksperci nie są zgodni co do potencjału i możliwego harmonogramu rozwoju tzw. AGI (ogólna sztuczna inteligencja), w różny sposób oceniają też ewentualne korzyści i zagrożenia związane z taką technologią. Dotychczas Elon Musk był raczej ostrożny w swoich prognozach, choć przestrzegał przed zbyt dynamicznym i niekontrolowanym rozwojem AI. Jak się okazuje, do czasu.

Elon Musk tworzy własną sztuczną inteligencję

Gdy jego firma xAI sama zajęła się budową botów, Musk już nie ukrywa, iż ma ambicję na wykrojenie jak największego kawałka tortu z intratnego rynku AI. Jego zdaniem rewolucja w zakresie zaawansowanych algorytmów jest bliżej, niż nam się wydaje. Kontrowersyjny miliarder uważa, że AI przewyższy inteligencją pojedynczego człowieka już w przyszłym roku. Z kolei do 2029 r. będzie potężniejsza niż wszyscy ludzie na Ziemi razem wzięci. Swoją wizją podzielił się przy okazji dyskusji ze znanym twórcą podcastów Joe Roganem oraz futurystą Rayem Kurzweilem. Ten ostatni również wskazuje, że AGI może pojawić się w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Czytaj więcej

Europarlament przyjął standardy dla AI. Mają chronić obywateli i jej nie zabić

Jednakże Yann LeCun z koncernu Meta, inny z autorytetów w dziedzinie AI, jest sceptykiem. W niedawno opublikowanej na łamach „Time” rozmowie przekonywał, że obecne LLM (duże modele językowe) obsługujące chatboty nie są nawet na drodze do AGI. „Dziś widzimy, że te systemy mają halucynacje i tak naprawdę nie rozumieją prawdziwego świata. Wymagają ogromnych ilości danych, aby osiągnąć poziom inteligencji, który ostatecznie nie jest tak duży. I tak naprawdę nie potrafią rozumować” – tłumaczył w wywiadzie.

Ekspert wyjaśniał, że boty są ograniczone w praktyce do zakresu, z którego zostały przeszkolone. – Są przydatne, to nie ulega wątpliwości, ale nie znajdują się na drodze do inteligencji na poziomie ludzkim – twierdził w „Time”.

Czas na AGI

Z pewnością większym entuzjastą jest Sam Altman, twórca OpenAI. Już w ub.r. podkreślał, że AGI będzie najpotężniejszą technologią, jaką ludzkość dotychczas wynalazła. – Jeśli pomyślisz o koszcie inteligencji, a w tym kontekście o spadku tych kosztów, przy jednoczesnym znacznym wzroście jej jakości, to rysuje się nam zupełnie inny świat – wskazywał.

Czytaj więcej

Polowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji. Astronomiczne pensje i akcje

Również na łamach magazynu „Time” zaznaczał, iż to świat, który twórczość science-fiction obiecywała nam od dawna. Kierowany przez niego OpenAI to potentat branży z przychodami przekraczającymi 2 mld dol. rocznie. Twórca ChatGPT przyciągnął gigantyczne inwestycje – do spółki popłynęło w sumie kilkanaście miliardów dolarów od samego Microsoftu.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.