Całkowite zaćmienie w najbliższy poniedziałek będzie widoczne w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zaś rozpocznie się na wyspach Kiribati. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne, w którym z perspektywy ludzi Księżyc znajdzie się dokładnie na linii pomiędzy naszą planetą, a słońcem i na chwilę w strefie obserwowania zapadną niemal zupełne ciemności. Za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji tego zjawiska tym razem uchodzi kanadyjskie miasto Niagara Falls, gdzie spodziewany jest istny najazd turystów. Ponieważ władze spodziewają się nawet ponad miliona gości, samorząd już ogłosił stan wyjątkowy.
Jak zaćmienie Słońca wpłynie na Ziemię
Całkowite zaćmienia NASA wykorzysta, by wystrzelić trzy rakiety. Tym razem będą tzw. naukowe rakiety sondujące z programu Sounding Rocket, które mają badać okoliczności tego wydarzenia. W październiku 2023 r. miała miejsce podobna operacja podczas ówczesnego obrączkowego zaćmienia Słońca. Teraz sondy zostały odnowione i wyposażone w nowe instrumenty naukowe. Celem samej misji jest zbadanie, jak na górną atmosferę Ziemi wpływa chwilowy zanik światła słonecznego nad częścią planety.
Czytaj więcej
Działo elektromagnetyczne, na którym pracują chińscy naukowcy, można wykorzystać do umieszczania w kosmosie obiektów wielkości Boeinga747 z prędkością dwukrotnie większą od dźwięku.
— Każda rakieta wyrzuci cztery dodatkowe instrumenty wielkości dwulitrowej butelki po napojach, które również mierzą te same dane, więc rezultaty są podobne do wyników uzyskanych z piętnastu rakiet wystrzeliwujących tylko trzy moduły pomiarowe — mówił kierownik misji Aroh Barjatya, inżynier z Embry-Riddle Aeronautical University na Florydzie.
Rakiety sondujące są wykorzystywane przez NASA od ponad 40 lat i dzięki dodatkowym funkcjom są w stanie wykonywać pomiary i przeprowadzać nawet eksperymenty. Agencja podała, że trzy rakiety wystartują z należącego do NASA obiektu Wallops Flight Facility w Wirginii i osiągną zamierzoną wysokość ponad 400 km. To wystarczająco dużo, aby zbadać zakłócenia w jonosferze wywołane podczas całkowitego zaćmienia Słońca.