Aktualizacja: 22.01.2025 06:37 Publikacja: 08.06.2024 17:05
Dzięki nowym okularom każdy będzie mógł widzieć w nocy tak dobrze jak kot
Foto: Stock Adobe
Ta innowacja może przekształcić technologię widzenia w nocy, czyniąc ją bardziej praktyczną w codziennym użytkowaniu, potencjalnie zwiększając bezpieczeństwo w warunkach słabego oświetlenia. Naukowcy z TMOS, Centrum Doskonałości ARC ds. Transformacyjnych Systemów Metaoptycznych, dokonali przełomu w technologii widzenia w nocy, tworząc filtr podczerwieni, który jest cieńszy niż kawałek folii spożywczej i który pewnego dnia mógłby zostać umieszczony na zwykłych codziennych okularach, umożliwiając użytkownikowi jednoczesne oglądanie widma podczerwieni i światła widzialnego.
Serwis Finbold zbadał faktyczną popularność konwersacyjnych botów AI. Jak się okazuje internauci szukają wielu narzędzi tego typu, jak Gemini, Copilot, Claude, czy Perplexity. Wyszukiwanie w sieci zdominował jednak ChatGPT.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Dotychczas głównie krzem i arsenek galu były materiałami wykorzystywanymi do produkcji ogniw słonecznych, ale pojawia się nowy konkurent: organiczne ogniwa słoneczne. Okazuje się, że takie panele są bardziej odporne na szkodliwe promieniowanie.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Post przerywany jest popularnym rodzajem diety. Polega na stosowaniu postu w określonym godzinach dnia. W pozostałym czasie można jeść bez ograniczeń. Jak wpływa to na nasze zdrowie? Czy metoda jest skuteczna? Są najnowsze wyniki badań naukowców.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
Wysokie spożycie czerwonego mięsa wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń. W nowym badaniu naukowcy wzięli na celownik poziom spożycia przetworzonego, czerwonego mięsa i ryzyko powstania demencji. Co pokazały wyniki?
We wszechświecie jest o wiele więcej supermasywnych czarnych dziur, niż do tej pory sądzono - twierdzą naukowcy na podstawie ostatnich badań. Ich wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć naturę czarnych dziur, w tym sposób, w jaki się powiększają.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge podzielił się wynikami badania dotyczącego mikrobiomu jelitowego. Okazuje się, że spożywając błonnik, pomagamy „dobrym” bakteriom, które chronią nasz organizm przed infekcjami.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Naukowcy przedstawili nowy materiał, który może stać się biodegradowalną alternatywą dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej. Znalazłby zastosowanie m.in. w przemyśle opakowaniowym czy w urządzeniach biomedycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas