Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) w Australii pracują nad nowym prototypowym urządzeniem, które wykorzystuje panele słoneczne podobne do tych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Chociaż protezy zastępujące brakującą lub niefunkcjonalną część ciała to żadna nowość, neuroprotetyka jest stosunkowo nową dziedziną, w której urządzenie protetyczne współdziała z układem nerwowym w celu przywrócenia utraconej funkcjonalności.
Zamiana światła w impuls elektryczny
Implanty ślimakowe są bardzo dobrym przykładem neuroprotezy. U osób z ciężkim ubytkiem słuchu implant przekształca dźwięk w sygnały elektryczne, które są następnie wykorzystywane do stymulacji nerwu słuchowego, przywracając słuch. Podobne podejście można zastosować także w przypadku utraty wzroku. - Osoby cierpiące na niektóre choroby, takie jak barwnikowe zwyrodnienie siatkówki i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, powoli tracą wzrok w miarę degeneracji fotoreceptorów w centrum oka – powiedział Udo Roemer, inżynier specjalizujący się w fotowoltaice na UNSW. Fotoreceptory to komórki oka, które wykrywają światło i kolor w oku. Naukowcy stosują tę samą zasadę w leczeniu utraty wzroku za pomocą neuroprotezy. Ponieważ fotoreceptory są uszkodzone, proteza musi je ominąć i przekształcić światło wpadające do oka na sygnały elektryczne, które można następnie skierować do nerwu wzrokowego, umożliwiając widzenie.
Czytaj więcej
Ruszyły pierwsze testy gadżetu, który może odmienić nie tylko świat elektroniki użytkowej, ale i nasz sposób życia. Chodzi o inteligentne szkła kontaktowe wyposażone w rozszerzoną rzeczywistość.
Zamiast budować nowe komórki fotoreceptorowe, naukowcy eksperymentowali z elektrodami wytwarzającymi impuls napięciowy. System wymaga jednak wprowadzenia przewodów do oka, co czyni tę procedurę bardzo skomplikowaną. Udo Roemer należy do multidyscyplinarnego zespołu badaczy, w skład którego wchodzą inżynierowie, neurobiolodzy i eksperci w dziedzinie biotechnologii, pracujący nad osiągnięciem tego samego celu w mniej skomplikowany sposób, bo za pomocą paneli słonecznych.
Pomysł polega na wykorzystaniu maleńkiego panelu słonecznego przymocowanego do gałki ocznej i przekształceniu przychodzącego światła w impuls elektryczny wysyłany do mózgu.