Koniec z bateriami w smartfonach? Jest rewolucyjny sposób zdalnego zasilania urządzeń

Naukowcy opracowali technologię pozwalająca zasilać baterie, o ile urządzenie znajdzie się w zasięgu sieci komórkowej czy WiFi. Może to zrewolucjonizować, np. sposób ładowania smartfonów. A może nawet pozbawi je baterii.

Publikacja: 29.07.2024 19:25

Dzięki odkryciu naukowców z Singapuru smartfony mogą być lżejsze i uniezależnione od ciągłego ładowa

Dzięki odkryciu naukowców z Singapuru smartfony mogą być lżejsze i uniezależnione od ciągłego ładowania

Foto: Adobe Stock

Chodzi o specjalny prostownik, który jest w stanie pracować przy wyjątkowo niskim poziomie mocy, nawet poniżej -20 dBm. Ten wynalazek ma pozwolić pokonać ograniczenia, z jakimi borykają się konwencjonalne technologie. Badacze z Singapuru są zdania, że w konsekwencji innowacja ta pozwoli w przyszłości w ogóle wyeliminować potrzebę stosowania baterii w urządzeniach elektronicznych.

Jak zamienić sygnał WiFi na prąd

Wyjątkowość tej technologii polega na tym, iż jest w stanie wydajnie przetwarzać otaczające sygnały radiowe (RF), które zwykle uważane są za tzw. energię odpadową, na użyteczne napięcie prądu stałego (DC). Efekt? Wystarczy, że taki prostownik znajdzie się w zasięgu RF, by zamienić sygnał WiFi, czy sieci komórkowej na energię elektryczną. Eksperci National University of Singapore (NUS) podkreślają wagę wynalazku, tłumacząc, że zmniejsza on zależność od baterii, wydłuża żywotność urządzeń, a do tego minimalizuje wpływ na środowisko.

Czytaj więcej

Powstały superbaterie przyszłości. Mają niezwykłe możliwości

Naukowcy z Singapuru przeprowadzili testy z wykorzystaniem diody LED. Zespołowi udało się też zasilić czujnik temperatury. Kierujący zespołem badaczy prof. Yang Hyunsoo podkreślił na łamach serwisu Interesting Engineering, iż „zbieranie” sygnałów elektromagnetycznych RF z otoczenia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energooszczędnych urządzeń elektronicznych i czujników. – Dziś jednak istniejące moduły pozyskiwania energii napotykają na problemy z pracą przy niskim poborze mocy z powodu ograniczeń istniejącej technologii prostowników – zauważa Yang.

Prace nad zwiększeniem wydajności technologii

Naukowcy z NUS prowadzą dalsze doświadczenia i koncentrują się na zintegrowaniu anteny na układzie scalonym, by z jednej strony zwiększyć wydajność tej technologii, a z drugiej zachować jej kompaktowe rozmiary. Badania prowadzono w kooperacji z Japonii (Uniwersytet Tohoku) oraz Włoch (Uniwersytet w Mesynie).

Czytaj więcej

Smartfon będzie ładowany raz na miesiąc i trwalszy. Rewolucja w bateriach
Technologie
Chiński ChatGPT wpoi ideologię partii. Świetnie zna idee prezydenta Xi Jinpinga
Technologie
Żołnierze w Chinach staną się niewidzialni. Niezwykły kamuflaż
Technologie
Polacy pomogą w badaniu Słońca. W kosmos ruszyła niezwykła misja
Technologie
Zaskakujące właściwości złota. To może być przełomowy lek na raka
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Technologie
Człowiek może zapaść w wieloletni sen. Naukowcy bliscy opanowania hibernacji
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką