Odkryto „cudowne białko”. Może przedłużyć życie i pomóc w walce z rakiem

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że białko OTUD6 może zmieniać produkcję protein w komórkach, co wpływa na długość życia, ale także na powstawianie komórek rakowych. Teraz sprawdzają, jak da się wykorzystać to odkrycie w celach terapeutycznych.

Publikacja: 19.09.2024 16:07

Naukowcy szukają sposobów manipulowania produkcją białka, aby wpłynąć na długość życia, a nawet na w

Naukowcy szukają sposobów manipulowania produkcją białka, aby wpłynąć na długość życia, a nawet na wyniki leczenia nowotworów.

Foto: AdpbeStock

Dzięki badaniom na muszkach owocowych naukowcy z UC Merced odkryli proces komórkowy wspólny dla wielu organizmów. To odkrycie może znacznie poszerzyć wiedzę na temat powstawania raka i starzenia się.

Czy białko OTUD6 pomoże wydłużyć życie

Naukowcu z Kalifornii odkryli mechanizm, którego komórki używają do dostrajania ilości protein, jakie wytwarzają w procesie translacji RNA na białko. „Ten mechanizm może być odpowiedzialny za zmiany w translacji białek w stresie, raku oraz starzeniu się” — uważa profesor Fred Wolf z Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej kalifornijskiej uczelni.

Czytaj więcej

Słynny futurolog: Jest sposób na radykalne wydłużenie życia. Nieśmiertelność blisko

Naukowcy postanowili na badaniach na muszkach owocówkach zrozumieć funkcję białka OTUD6. Przyznają, że na początku nie mieli pojęcia, czego szukają. Kiedy po raz pierwszy stworzyli muszki z mutacją OTUD6, spodziewali się zobaczyć coś oczywistego, takiego jak inny kształt lub inna liczba skrzydeł lub nieprawidłowości reprodukcyjne. Zamiast tego muszki wyglądały normalnie. Naukowcy niespodziewanie odkryli, że muszki-mutanty dzięki OTUD6 są odporne na stres.

Szukali wszystkich protein oddziałujących z białka OTUD6, aby odkryć, jakie jest jego dokładne przeznaczenie i odkryli, że modyfikacja pozwala komórkom produkować więcej protein. „Wiadomo, że ilość białka wytwarzanego w komórkach wpływa na długość życia zwierząt, przy czym mniejsza ilość wytwarzanego białka koreluje z dłuższą długością życia. Nasze mutanty OTUD6 żyły dwa razy dłużej. Uważamy, że dzieje się tak, ponieważ wytwarzają mniej protein” - powiedział profesor Wolf.

Jak można leczyć nowotwory

Ilość wytwarzanego białka może mieć również ogromny wpływ na niektóre rodzaje nowotworów. Niektóre rodzaje OTUD6 u ludzi występują w zwiększonych stężeniach w wielu rodzajach nowotworów, a wiele nowotworów ma zwiększoną produkcję białka. Naukowcy podkreślili, że nie mają bezpośrednich dowodów na związek, ale zwiększony OTUD6 może przyczyniać się do wzrostu i proliferacji komórek nowotworowych.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli fontannę młodości. Wielki krok do radykalnego wydłużenia życia

Naukowcy podkreślają, że komórki mogą zmieniać ilość OTUD6, aby zmienić ilość wytwarzanego białka. „Od lat wiadomo, że komórki mają dwa inne sposoby aktywnego dostrajania ilości wytwarzanego białka, a my uważamy, że odkryliśmy trzeci sposób” — powiedział profesor Wolf.

Zespół chce zbadać, w jaki sposób komórka zmienia ilość OTUD6 obecnego w komórkach, by móc zrozumieć, jak inicjowana jest ta nowa ścieżka, co może prowadzić do nowych sposobów manipulowania produkcją białka, aby wpłynąć na długość życia, a nawet na wyniki leczenia nowotworów.

Dzięki badaniom na muszkach owocowych naukowcy z UC Merced odkryli proces komórkowy wspólny dla wielu organizmów. To odkrycie może znacznie poszerzyć wiedzę na temat powstawania raka i starzenia się.

Czy białko OTUD6 pomoże wydłużyć życie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
„Przełomowe urządzenie”. Neuralink Elona Muska chce przywracać niewidomym wzrok
Technologie
Powstał materiał twardszy niż beton. Zaskakujący sposób na rewolucję w budownictwie
Technologie
Udowodnij, że jesteś człowiekiem. Kontrowersyjny projekt twórcy ChatGPT w Polsce
Technologie
Ta technologia ratuje życie i je odbiera. „Jest jak proch strzelniczy”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Technologie
Samoloty pasażerskie polecą ponad 6 tys. km/h. To wcale nie jest odległa przyszłość