Dzięki badaniom na muszkach owocowych naukowcy z UC Merced odkryli proces komórkowy wspólny dla wielu organizmów. To odkrycie może znacznie poszerzyć wiedzę na temat powstawania raka i starzenia się.
Czy białko OTUD6 pomoże wydłużyć życie
Naukowcu z Kalifornii odkryli mechanizm, którego komórki używają do dostrajania ilości protein, jakie wytwarzają w procesie translacji RNA na białko. „Ten mechanizm może być odpowiedzialny za zmiany w translacji białek w stresie, raku oraz starzeniu się” — uważa profesor Fred Wolf z Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej kalifornijskiej uczelni.
Czytaj więcej
Połączenie biotechnologii ze sztuczną inteligencją przezwycięży ograniczenia ludzkiego organizmu – twierdzi Ray Kurzweil, pisarz, futurolog i wynalazca. Cel? Połączenie się z maszynami i bycie hiperinteligentnymi istotami żyjącymi w nieskończoność.
Naukowcy postanowili na badaniach na muszkach owocówkach zrozumieć funkcję białka OTUD6. Przyznają, że na początku nie mieli pojęcia, czego szukają. Kiedy po raz pierwszy stworzyli muszki z mutacją OTUD6, spodziewali się zobaczyć coś oczywistego, takiego jak inny kształt lub inna liczba skrzydeł lub nieprawidłowości reprodukcyjne. Zamiast tego muszki wyglądały normalnie. Naukowcy niespodziewanie odkryli, że muszki-mutanty dzięki OTUD6 są odporne na stres.
Szukali wszystkich protein oddziałujących z białka OTUD6, aby odkryć, jakie jest jego dokładne przeznaczenie i odkryli, że modyfikacja pozwala komórkom produkować więcej protein. „Wiadomo, że ilość białka wytwarzanego w komórkach wpływa na długość życia zwierząt, przy czym mniejsza ilość wytwarzanego białka koreluje z dłuższą długością życia. Nasze mutanty OTUD6 żyły dwa razy dłużej. Uważamy, że dzieje się tak, ponieważ wytwarzają mniej protein” - powiedział profesor Wolf.