Badanie przeprowadzone w Harvard Medical School wykazało, że powszechny składnik plastiku może powodować pęknięcia nici DNA, co prowadzi do powstania komórek jajowych z nieprawidłową liczbą chromosomów. Na razie naukowcom udało się udowodnić to negatywne działanie na Caenorhabditis elegans – niepasożytniczym nicieniu, który jest wykorzystywany do laboratoryjnych badań DNA.
W jaki sposób szkodzi plastik?
Ftalan benzylu butylu (BBP) to substancja chemiczna, która sprawia, że plastik jest bardziej elastyczny i trwały. Występuje w wielu produktach konsumenckich, w tym opakowaniach żywności, produktach do pielęgnacji ciała i zabawkach dla dzieci. Poprzednie badania wykazały, że BBP zakłóca działanie hormonów w organizmie i wpływa na reprodukcję i rozwój człowieka, ale szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób wpływa na reprodukcję jak dotąd nie zostały ostatecznie zbadane i wyjaśnione.
Czytaj więcej
Bpacks, brytyjski start-up, stworzył materiał z odpadów przemysłu drzewnego. To jeden z wielu projektów, które mają zaradzić zalewowi bardzo wolno degradujących się śmieci. Ma jednak wyjątkowe atuty.
W nowym badaniu naukowcy przetestowali szereg dawek BBP na nicieniach Caenorhabditis elegans i szukali nieprawidłowych zmian w komórkach jajowych. Zauważyli, że na poziomach podobnych do tych wykrytych u ludzi, BBP zakłóca sposób dystrybucji nowo skopiowanych chromosomów do komórek płciowych. Konkretnie, powoduje stres oksydacyjny i pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi do śmierci komórki lub powstania komórek jajowych z nieprawidłową liczbą chromosomów.
Czytaj więcej
Jednorazowe kubki z papieru, tak samo jak plastikowe, są toksyczne. Nie rozkładają się szybko i szkodzą środowisku.