Ogłoszona kilka dni temu przez uznanego polskiego badacza Michała Kosińskiego teoria wywołała w świecie ekspertów od sztucznej inteligencji wiele kontrowersji. Ten jeden z autorytetów w dziedzinie psychologii, data sciencie i AI uważa bowiem, że najnowsze duże modele językowe (LLM) opanowały umiejętności poznawcze na wysokim poziomie.
Słowa prof. Kosińskiego, który określany jest mianem „Oppenheimera AI”, wskazują, że LLM-y nie są już tylko systemami zdolnymi przewidzieć następne słowo w zdaniu, lecz przekroczyły „granicę” i używają technik analogicznych do rzeczywistego myślenia. A dotąd była to domena ludzi.
Teoria umysłu jako produkt uboczny
Michał Kosiński, który uzyskał doktorat z psychologii na University of Cambridge, od lat zajmuje się tematyką człowieka w świecie technologii i badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich tzw. cyfrowych śladów. Zasłynął z projektu, który obejmowały analizę sposobów, dzięki którym Facebook zdobywał szokująco daleko idącą wiedzę o swoich użytkownikach jedynie na podstawie analizy kliknięć „lubię to”. Teraz polski naukowiec przeniósł swoją uwagę na badanie zaskakujących dokonań, które mogą być dziełem AI. Wykładowca Uniwersytetu Stanforda i jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii w najnowszych badaniach pod lupę wziął zarówno ludzkie, jak i sztuczne poznanie. Jak sam mówi, skupił się na analizowaniu procesów psychologicznych w dużych modelach językowych oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, dużych zbiorów danych i technik obliczeniowych do modelowania i przewidywania zachowań człowieka. Wyniki jego dotychczasowych badań zaskakują. Opisał je niedawno magazyn „Wired”.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja zmieni układ sił na świecie i wpłynie na każdy aspekt naszego życia. – Wiele państw inwestuje w nią. A co z Polską? W dyskusję o AI trzeba zaangażować polityków – apeluje prof. Aleksander Mądry, szef Działu Gotowości w OpenAI.
„Kiedy OpenAI i Google zaczęły budować swoje najnowsze generatywne modele Al, myślały, że szkolą je przede wszystkim w zakresie obsługi języka. Ale, tak naprawdę, wytrenowały model ludzkiego umysłu” – czytamy.