W Chinach bot wyda wyrok? Rewolucja w sądach już się zaczęła

AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.

Publikacja: 24.11.2024 12:45

Nie tylko Chiny wprowadzają AI do sądów. Nowa technologia ma usprawnić ich pracę

Chiny

Nie tylko Chiny wprowadzają AI do sądów. Nowa technologia ma usprawnić ich pracę

Foto: Adobe Stock

Pierwszy krok w tej rewolucji robią właśnie Chiny. Jak podaje serwis China Daily, specjalny bot sądowy" został oficjalnie zarejestrowany w chińskim departamencie cyberprzestrzeni. Ma on pomóc sędziom zwiększyć wydajność pracy" i ułatwić ludziom dostęp do usług prawnych". Tą sztuczną inteligencją pochwalił się na konferencji prasowej Najwyższy Sąd Ludowy Chin, wskazując znaczenie takiej technologii dla sądownictwa i podkreślając, że projekt wdrażania AI miałby zasięg krajowy. Bota zbudowano na ogromnych, wiarygodnych i wysokiej jakości danych sądowych" - podano na konferencji.

Bot wyszkolony prawnie

Platforma AI została wyszkolona aż na 320 mln parametrów (danych, paragrafów, materiałów prawnych, w tym opinii prawnych i orzeczeń sądowych) i potrafi rozumieć terminologię prawniczą, rozumować logicznie, wyszukiwać i generować treści". China Daily wskazuje, że ta innowacja poprawi efektywność pracy sędziów np. w zakresie wyszukiwania dokumentów prawnych, ale ich nie zastąpi. "Mimo że istnieją urządzenia elektroniczne wspomagające sędziów w ich pracy, nadal muszą oni poświęcać mnóstwo czasu i energii na wyszukiwanie i przeglądanie materiałów prawnych i orzeczeń" - podaje serwis. I zaznacza, że po wdrożeniu platformy sędziowie będą mogli szybko analizować i porównywać informacje z dużej liczby plików elektronicznych, wychwytywać kluczowe punkty i wyciągać wnioski".

Czytaj więcej

ChatGPT miesza na salach rozpraw. Sztuczna inteligencja znów pogrążyła prawników

Bot zostanie więc cyfrowym asystentem sędziów, pomagając im w szybkim porządkowaniu oraz klasyfikowaniu informacji. Narzędzie ma być jednak rozwijane. AI ma pomóc także interesantom, będąc w stanie zrozumieć nawet nieprofesjonalnie zadawane pytania osób poszukujących odpowiedzi na wątpliwości natury prawnej. Sztuczna inteligencja ponadto ma przedstawiać opinie, ale też sugestie dotyczące mediacji.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja wsadza do więzienia. Niestety, także niewinnych. Afera w USA

Jak sztuczna inteligencja pomaga w sądach?

Chiny na razie najmocniej stawiają na rozwój sądowych algorytmów, ale nie są też jedynym krajem, który chce wpuszczać boty do gmachu Temidy. Z taką technologią eksperymentują już w USA, Wielkiej Brytanii, czy Argentynie. W tym ostatnim kraju sądy w Buenos Aires sięgnęły po popularne narzędzie ChatGPT w celu sporządzania orzeczeń. Z kolei w Indiach wprowadzono rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które ułatwiają tłumaczenie wybranych dokumentów sądowych na języki lokalne, co ma zwiększać dostępność systemu prawnego w tym wielojęzycznym kraju. Od 2023 r. tamtejszy Sąd Najwyższy wykorzystuje technologię AI do przekładania kluczowych wyroków i dokumentów sądowych na hindi oraz 16 innych języków. Inicjatywa ta jest zarządzana przez specjalną komisję, która współpracuje z sądami wyższymi w całym kraju. Tylko do sierpnia 2024 r. przetłumaczono już łącznie ponad 36 tys. wyroków na hindi i 17 tys. na inne języki regionalne.

Technologie
Oszacowano, ile satelitów i śmieci jest na orbicie. Coraz większe ryzyko
Technologie
Chińskie boty zadbają o linię partii. Nikt tak nie zna idei prezydenta Xi Jinpinga
Technologie
Ta bateria może działać 5700 lat. Przełom w zasilaniu urządzeń
Technologie
Żołnierze w Chinach staną się niewidzialni. Niezwykły kamuflaż
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Technologie
Polacy pomogą w badaniu Słońca. W kosmos ruszyła niezwykła misja