Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie

Problemem jest wytwarzanie wodoru na przemysłową skalę, stąd jego niewielkie zastosowanie. Jednak według najnowszych badań ogromne ilości tego gazu kryją się pod ziemią. Mogłyby wystarczyć na setki lat.

Publikacja: 18.12.2024 09:49

Ogromne rezerwy wodoru mogą znajdować się na całym świecie

Ogromne rezerwy wodoru mogą znajdować się na całym świecie

Foto: Bloomberg

Wodór uchodzi za paliwo przyszłości, źródło czystej energii. Ale dziś odgrywa niewielką rolę w sektorze elektroenergetycznym, odpowiadając za mniej niż 0,2 proc. produkcji energii elektrycznej. Okazuje się jednak, że ogromne zasoby wodoru mogą być ukryte pod powierzchnią Ziemi.

Ile wodoru znajduje się pod ziemią?

Badania prowadzone przez Geoffrey’a Ellisa, geochemika naftowego z Amerykańskiego Instytutu Geologicznego (U.S. Geological Survey), wskazują, że Ziemia może zawierać około 6,2 biliona ton (5,6 biliona ton metrycznych) wodoru w skałach i podziemnych zbiornikach. Nawet niewielka część tej ogromnej ilości wodoru mogłaby zmniejszyć zależność ludzi od paliw kopalnych na prawie 200 lat.

Wodór geologiczny, który powstaje podczas naturalnych procesów geochemicznych na Ziemi, został do tej pory odkryty w zaledwie kilku miejscach, w tym w Albanii i Mali – informuje portal Interesting Engineering.

Czytaj więcej

Tania i niewyczerpalna energia. Sztuczne słońce zabije tradycyjne elektrownie?

Jednak najnowsze badanie sugeruje, że ogromne rezerwy wodoru mogą rozciągać się na całym świecie. Mimo to większość z nich może znajdować się zbyt głęboko lub zbyt daleko od brzegu, by można było go wydobyć. Naukowcy podejrzewają również, że niektóre z tych rezerw mogą być zbyt małe, by wydobycie było opłacalne. Mimo tych ograniczeń wyniki badania wskazują, że wodoru jest więcej niż wystarczająco, aby zaspokoić potrzeby energetyczne, uważa Geoffrey Ellis, geochemik naftowy z USGS i główny autor przełomowego badania.

Naukowcy stwierdzili, że wodór geologiczny mógłby być niskoemisyjnym, pierwotnym źródłem energii. Jednak skala tych podziemnych zasobów Ziemi nie została jeszcze w pełni oszacowana. Wiedza o występowaniu i zachowaniu naturalnego wodoru na Ziemi została połączona z danymi geologicznymi, aby opracować model bilansu masowego przewidujący potencjał zasobów.

Czytaj więcej

To ma być przełom w energetyce. Czysta i tania energia popłynie z kosmosu

Badanie opublikowane w magazynie „Science Advances” przewiduje szeroki zakres wartości dla potencjalnych zasobów wodoru (od 103 do 1010 milionów ton metrycznych (Mt)), z najbardziej prawdopodobną wartością wynoszącą około 5,6 × 106 Mt. Chociaż większość prawdopodobnie będzie niemożliwa do wydobycia, niewielka część (około 2 proc., tj. 1 × 105 Mt) mogłaby dostarczyć wystarczającą ilość wodoru, aby osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla przez około 200 lat.

Poszukiwania naturalnego wodoru? Jak go wydobyć?

Pod powierzchnią Ziemi, według naukowców - może w sumie kryć się nawet 5,6 × 106 ton metrycznych wodoru. Nic więc dziwnego, że wiele firm poszukuje obecnie złóż naturalnego wodoru na całym świecie. Na razie największe zasoby znaleziono głęboko w albańskiej kopalni. Znalezisko może pomóc ustalić, gdzie zlokalizować podziemne złoża tego czystego paliwa. „Bąbelkowanie jest naprawdę, naprawdę intensywne” — powiedział portalowi newscientist.com Laurent Truche z Uniwersytetu Grenoble Alpes we Francji, który zmierzył gaz w basenie wodnym prawie kilometr pod ziemią. „To jak jacuzzi” - dodał.

Naukowcy odkryli, że gaz wydobywający się z basenu składał się w ponad 80 procentach z wodoru, z domieszką metanu i niewielkiej ilości azotu. Przepływał z szybkością 11 ton rocznie, prawie o rząd wielkości więcej niż jakikolwiek inny przepływ gazu wodorowego mierzony z pojedynczych źródeł gdzie indziej na powierzchni Ziemi. Naukowcy uważają, że znaleziony w Albanii gaz pochodzi z głębszego złoża wodoru zgromadzonego w uskoku pod kopalnią. Na podstawie geometrii uskoku szacują, że złoże to zawiera co najmniej 5000 do 50 000 ton wodoru – informuje newscientist.com.

Wodór uchodzi za paliwo przyszłości, źródło czystej energii. Ale dziś odgrywa niewielką rolę w sektorze elektroenergetycznym, odpowiadając za mniej niż 0,2 proc. produkcji energii elektrycznej. Okazuje się jednak, że ogromne zasoby wodoru mogą być ukryte pod powierzchnią Ziemi.

Ile wodoru znajduje się pod ziemią?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Technologie
Latające skutery i drony pasażerskie pojawią się w Polsce. Możemy być potęgą
Technologie
Lasery trafiły do brytyjskiej armii. Strzał za 1 dolara i imponująca skuteczność
Technologie
Chatboty zachęcały do zabicia rodziców i samobójstwa. Mroczna strona AI
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10