Naukowcy zmierzyli „prędkość maksymalną” ludzkiego mózgu. Zaskakujące odkrycie

Mózg ma wielki potencjał i dotąd niewyjaśnione ograniczenia. Naukowcy zbliżyli się do wyjaśnienia, jak przetwarza informacje. I są zdumieni. Dlaczego ludzie myślą tak wolno? Dlaczego mogą podążać tylko jedną „ścieżką” myśli naraz?

Publikacja: 31.12.2024 12:03

Pojedyncze neurony są potężnymi procesorami informacji i mogą z łatwością przekazywać więcej niż 10

mózg, intelekt, uczenie się, nauka,

Pojedyncze neurony są potężnymi procesorami informacji i mogą z łatwością przekazywać więcej niż 10 bitów informacji na sekundę. Dlaczego więc tego nie robią?

Foto: Adobe Stock

Badaczom udało się zmierzyć „prędkość maksymalną” mózgu. Okazuje się, że ludzki mózg przetwarza sygnały z narządów zmysłów z prędkością około 10 bitów na sekundę. Prędkość ta jest miliony razy wolniejsza niż tempo, z jakim nasze zmysły zbierają dane o otaczającym środowisku, które wynosi około miliarda bitów na sekundę.

Naukowcy twierdzą, że ten kontrast dotyka podstawowych aspektów funkcjonowania mózgu. Badania przeprowadzono w laboratorium Markusa Meistera, profesora nauk biologicznych w Caltech, a przewodziła im doktorantka Jieyu Zheng.

Wielki paradoks. Jak działa ludzki mózg?

Markus Meister, zauważa, że 10 bitów na sekundę to niezwykle niska wartość. W każdej chwili ludzie wykorzystują zaledwie 10 bitów informacji spośród trylionów, które docierają do ich zmysłów, używając ich do postrzegania świata i podejmowania decyzji.

Czytaj więcej

Mózg z turbodoładowaniem. Już czas połączyć go z chmurą i wgrywać umiejętności

Naukowcy zwracają uwagę, że w mózgu znajduje się ponad 85 miliardów neuronów, z których jedna trzecia odpowiada za zaawansowane myślenie i jest zlokalizowana w korze mózgowej. Pojedyncze neurony są potężnymi procesorami informacji i mogą z łatwością przekazywać więcej niż 10 bitów informacji na sekundę. Dlaczego więc tego nie robią? I dlaczego mamy ich tak wiele, skoro myślimy tak wolno? Meister sugeruje, że biorąc pod uwagę odkrycie tej „prędkości maksymalnej” mózgu, przyszłe badania w dziedzinie neuronauki powinny uwzględniać te paradoksy.

Badacze podkreślają, że pojedyncze komórki nerwowe w mózgu mogą teoretycznie przetwarzać informacje z prędkością ponad 10 bitów na sekundę. Nowe odkrycia wskazują jednak, że nie przyczyniają się one do przetwarzania myśli z taką szybkością, co czyni ludzi stosunkowo powolnymi myślicielami, niezdolnymi do równoległego przetwarzania wielu myśli. Na przykład szachista nie może wyobrazić sobie jednocześnie wielu możliwych sekwencji ruchów – musi analizować tylko jedną na raz.

Jak odblokować mózg? Tajemnica ewolucji

Naukowcy sugerują, że odkrycie paradoksu „prędkości maksymalnej” mózgu wymaga dalszych badań w dziedzinie neuronauki. Jak podaje „The Independent”, przypuszcza się obecnie, że ograniczenie to mogło powstać u pierwszych zwierząt z układami nerwowymi. Badania sugerują, że najwcześniejsze stworzenia z układem nerwowym wykorzystywały mózgi głównie do nawigacji, by zbliżać się do pożywienia i unikać drapieżników. Jeśli ludzkie mózgi ewoluowały z tych prostych systemów, aby podążać ścieżkami, logiczne jest, że ludzie mogą podążać tylko jedną „ścieżką” myśli naraz.

Czytaj więcej

Robot otrzymał biologiczny mózg. Zaskakujący efekt

„Ludzkie myślenie można postrzegać jako formę nawigacji w przestrzeni abstrakcyjnych pojęć” – piszą Zheng i Meister w konkluzjach swojego badania.

Opublikowane w czasopiśmie „Neuron” badania wskazują również, że nasz mózg działa w dwóch odrębnych trybach. „Zewnętrzny” mózg przetwarza szybkie sygnały sensoryczne i motoryczne o wysokiej złożoności, podczas gdy „wewnętrzny” mózg przetwarza zredukowaną liczbę bitów potrzebnych do kontrolowania zachowań. Chociaż istnieją wiarygodne wyjaśnienia dla dużej liczby neuronów w „zewnętrznym” mózgu, brak ich w przypadku „wewnętrznego” mózgu.

Technologie
Miliony robotów. Ta firma sprawi, że będą bardziej ludzkie i delikatne
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Technologie
Naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na raka. Nie trzeba go niszczyć
Technologie
Ta potęga militarna stworzyła broń do niszczenia dronów. Niespodziewany efekt
Technologie
Dwunożne roboty podbijają świat. Rok 2025 będzie przełomowy
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Technologie
Jak chronić swoją cyfrową tożsamość i być bezpieczniejszym
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay