Badaczom udało się zmierzyć „prędkość maksymalną” mózgu. Okazuje się, że ludzki mózg przetwarza sygnały z narządów zmysłów z prędkością około 10 bitów na sekundę. Prędkość ta jest miliony razy wolniejsza niż tempo, z jakim nasze zmysły zbierają dane o otaczającym środowisku, które wynosi około miliarda bitów na sekundę.
Naukowcy twierdzą, że ten kontrast dotyka podstawowych aspektów funkcjonowania mózgu. Badania przeprowadzono w laboratorium Markusa Meistera, profesora nauk biologicznych w Caltech, a przewodziła im doktorantka Jieyu Zheng.
Wielki paradoks. Jak działa ludzki mózg?
Markus Meister, zauważa, że 10 bitów na sekundę to niezwykle niska wartość. W każdej chwili ludzie wykorzystują zaledwie 10 bitów informacji spośród trylionów, które docierają do ich zmysłów, używając ich do postrzegania świata i podejmowania decyzji.
Czytaj więcej
Ludzki mózg ma ogromny potencjał. Naukowcy twierdzą, że może stać się 100 milionów razy potężniejszy. Trzeba mu tylko pomóc za pomocą nowych technologii.
Naukowcy zwracają uwagę, że w mózgu znajduje się ponad 85 miliardów neuronów, z których jedna trzecia odpowiada za zaawansowane myślenie i jest zlokalizowana w korze mózgowej. Pojedyncze neurony są potężnymi procesorami informacji i mogą z łatwością przekazywać więcej niż 10 bitów informacji na sekundę. Dlaczego więc tego nie robią? I dlaczego mamy ich tak wiele, skoro myślimy tak wolno? Meister sugeruje, że biorąc pod uwagę odkrycie tej „prędkości maksymalnej” mózgu, przyszłe badania w dziedzinie neuronauki powinny uwzględniać te paradoksy.