Miliony robotów. Ta firma sprawi, że będą bardziej ludzkie i delikatne

Większość humanoidalnych robotów potrafi już zgrabnie i bardziej subtelnie naśladować ludzi. Teraz czas na przemianę robotów z fabryk.

Aktualizacja: 02.01.2025 09:40 Publikacja: 31.12.2024 17:30

To otwiera możliwości automatyzacji zadań wcześniej wykonywanych przez ludzi, co może okazać się szc

To otwiera możliwości automatyzacji zadań wcześniej wykonywanych przez ludzi, co może okazać się szczególnie przydatne w produkcji samochodów elektrycznych

Foto: Adobe Stock

Roboty ewoluowały i obecnie wykazują znacznie bardziej ludzkie cechy, a ich ruchy stały się bardziej płynne i subtelne. Dotyczy to jednak głównie robotów humanoidalnych, które stanowią mniejszość w porównaniu do robotów przemysłowych, wykorzystywanych od dekad do produkcji na przykład samochodów.

3 mln robotów w fabrykach. Będą sprawniejsze

Według danych branżowych około 3 miliony robotów pracuje obecnie w fabrykach na całym świecie, z czego około jedna trzecia w przemyśle motoryzacyjnym. Teraz firma Micropsi Industries stara się sprawić, by nawet roboty przemysłowe były bliższe ludziom. – Tworzymy system sterowania, który pozwala robotom przemysłowym robić rzeczy, których bez naszego oprogramowania nie byłyby w stanie wykonać – mówi CNN Ronnie Vuine, założyciel Micropsi. – Chodzi głównie o koordynację ręka-oko i adaptację do zmieniających się warunków w środowisku, w którym pracują w fabryce – wyjaśnił.

Pierwszy produkt firmy, o nazwie MIRAI, wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) i kamery, aby nauczyć roboty wykonywania zadań, które byłyby niemożliwe do zrealizowania za pomocą tradycyjnych, zaprogramowanych wcześniej ruchów.

Czytaj więcej

Chińczycy zaleją świat tanimi robotami. Te humanoidy to prawdziwi akrobaci

Firma Micropsi, która powstała w 2014 roku, rozwija swoje produkty dla różnych marek robotów przemysłowych. – Najbardziej zaawansowanym przemysłem pod względem masowego wdrażania robotów jest motoryzacja – mówi Vuine. – Samochody to najbardziej skomplikowane urządzenia, jakie produkujemy na masową skalę jako ludzie. Oczywiście produkujemy również samoloty, które są bardziej skomplikowane, ale ich liczba jest znacznie mniejsza. Samochody to najbardziej zaawansowana gra automatyzacji, w jaką gramy – powiedział CNN założyciel firmy.

System MIRAI umożliwia ramieniu robota tak precyzyjne ruchy jak uniesienie cienkiego kabla komputerowego zwisającego z ręki człowieka i podłączenie go do przełącznika – to delikatne zadanie, które jest zbyt trudne do ręcznego zaprogramowania robota. Vuine zapewnia, że MIRAI może nauczyć robota wykonanie tego zadania w około godzinę z pomocą ludzkiego instruktora. Następnie, wykorzystując kamery i oświetlenie, robot jest w stanie samodzielnie wykonać to zadanie.

Jak zmieniają się roboty?

To otwiera możliwości automatyzacji zadań wcześniej wykonywanych przez ludzi, co może okazać się szczególnie przydatne w produkcji samochodów elektrycznych. – Motoryzacja przechodzi na elektryczność. Jest znacznie więcej kabli do podłączenia – mówi Vuine. – To również bardzo ważne w elektronice, gdzie mamy taśmy kablowe (do podłączania do płytek obwodów). Wszystkie te zastosowania wcześniej nie mogły być realizowane przez roboty. Trzeba było używać ludzi lub całkowicie przeprojektować produkt pod kątem możliwości produkcji – wyjaśnia.

Firma, która niedawno przeniosła swoją siedzibę z Berlina do San Francisco, planuje teraz rozszerzyć działalność na inne produkty, takie jak narzędzia elektryczne i sprzęt AGD, a także na inne dziedziny, jak logistyka. W przyszłości system mógłby również zasilać roboty humanoidalne. – Oprogramowanie, które steruje robotem, mogłoby być z powodzeniem zastosowane poza fabryką, na przykład w robotach usługowych, które zmywają naczynia – mówi Vuine.

Przeszkodą w tym rozszerzeniu nie jest jednak oprogramowanie, dodaje, lecz same roboty. – Roboty nie są wykonane z miękkich materiałów, jak ludzie. Są z metalu, więc naprawdę boli, gdy cię uderzą. Musisz działać bardzo powoli, a także zastosować mnóstwo zabezpieczeń, co ostatecznie tworzy maszynę zbyt drogą i zbyt uciążliwą, aby mogła być używana w domu. Tego problemu jeszcze nie rozwiązaliśmy – dodaje Ronnie Vuine, założyciel Micropsi.

Roboty ewoluowały i obecnie wykazują znacznie bardziej ludzkie cechy, a ich ruchy stały się bardziej płynne i subtelne. Dotyczy to jednak głównie robotów humanoidalnych, które stanowią mniejszość w porównaniu do robotów przemysłowych, wykorzystywanych od dekad do produkcji na przykład samochodów.

3 mln robotów w fabrykach. Będą sprawniejsze

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na raka. Nie trzeba go niszczyć
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Technologie
Ta potęga militarna stworzyła broń do niszczenia dronów. Niespodziewany efekt
Technologie
Naukowcy zmierzyli „prędkość maksymalną” ludzkiego mózgu. Zaskakujące odkrycie
Technologie
Dwunożne roboty podbijają świat. Rok 2025 będzie przełomowy
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Technologie
Jak chronić swoją cyfrową tożsamość i być bezpieczniejszym
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay