Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon opracowali technologię, która przekształca komórki raka jelita grubego w komórki podobne do normalnych, zamiast je niszczyć. To innowacyjne podejście do leczenia nowotworów stanowi znaczące odejście od tradycyjnych terapii nowotworowych, które często prowadzą do poważnych skutków ubocznych i ryzyka nawrotów choroby.
Jak działa nowa terapia nowotworowa?
Nowatorską technologie opracował zespól kierowany przez profesora Kwang-Hyun Cho z Wydziału Bioinżynierii i Inżynierii Mózgu KAIST. - Fakt, że komórki rakowe mogą zostać przekształcone z powrotem w komórki normalne, jest zdumiewającym zjawiskiem. Badanie to dowodzi, że taka rewersja może być systematycznie indukowana – podkreślił profesor Cho. Jego zdaniem Badania nad ostrą białaczką szpikową, rakiem piersi i rakiem wątrobowokomórkowym wykazały, że „zachęcanie komórek nowotworowych do różnicowania lub transróżnicowania" może prowadzić do tego typu rewersji.
Czytaj więcej
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Jednakże zidentyfikowanie kluczowych regulatorów odpowiedzialnych za te procesy pozostaje wciąż wyzwaniem. Jeśli uda się je wskazać i zastosować celowo w komórkach nowotworowych, mogą one zaoferować obiecującą alternatywę dla obecnych metod leczenia raka.
Konwencjonalne terapie nowotworowe koncentrują się na eliminacji komórek rakowych. Choć w wielu przypadkach są skuteczne, metody te napotykają jednak dwa kluczowe problemy: możliwość rozwoju oporności komórek rakowych i ich nawrotów oraz uszkodzenia zdrowych komórek, co skutkuje wyniszczającymi skutkami ubocznymi.