Wielka nadzieja Ukrainy. Nowa broń ma rozprawić się z rosyjskimi dronami

Ten mały kraj nie jest potęgą militarną. Ale to właśnie estońska firma Frankenburg Technologies stworzyła nowy typ broni, którą przetestuje w tym miesiącu w Ukrainie. Miniaturowe rakiety przeciwlotnicze Mark 1 firmy mają zwalczać nisko latające drony.

Aktualizacja: 05.01.2025 10:49 Publikacja: 04.01.2025 23:19

Szczątki zestrzelonego drona Shahed-136. Minirakiety mogą być skutecznym i przede wszystkim tańszym

Szczątki zestrzelonego drona Shahed-136

Szczątki zestrzelonego drona Shahed-136. Minirakiety mogą być skutecznym i przede wszystkim tańszym sposobem walki z tą prostą, ale groźną bronią

Foto: Mil.gov.ua, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Testy w warunkach bojowych mają zostać przeprowadzony w bliżej nieokreślonym miejscu na Ukrainie. Jeśli zakończą się pomyślnie, rozpocznie się produkcja rakiet, początkowo w wysokości kilkudziesięciu sztuk tygodniowo, ale prawdopodobnie wzrośnie do setek w trzecim kwartale 2025 roku. Zakład produkcyjny może też powstać w Ukrainie. Miniaturowe rakiety wykorzystują sztuczną inteligencję i mogą razić cele do wysokości do 2 km, a więc takiej, na której latają drony Shahed-131 (wersja rosyjska Geran-1) i Shahed-136 (Geran-2).

Rakiety z Estonii pomogą Ukrainie

Takie rakiety mogą być tanim sposobem na odpieranie nasilających się rosyjskich ataków na froncie i na infrastrukturę energetyczną. Rosjanie atakują zwykle prymitywnymi dronami irańskiej produkcji Shahed, znacznie tańszymi od rakiet przeciwlotniczych czy konieczności wystrzelenia masy pocisków z broni maszynowej. Choć ostatnio mówi się o możliwości wprowadzenia bardzo taniej broni laserowej, np. brytyjskiej (jeden "strzał" to koszt raptem kilku centów), jest ona dopiero w fazie rozwoju i prędko nie trafi na front. Dlatego wielkie nadzieje Ukraina pokłada w w miniaturowych rakietach.

Czytaj więcej

Brytyjczycy stworzyli broń przyszłości. Laser trafi monetę z odległości kilometra

Estońska firma rozwija się bardzo szybko. Estońska firma ma biura na Litwie, Litwie i Ukrainie i wkrótce otworzy kolejne w Wielkiej Brytanii. „Szybko rozwijająca się firma ściśle współpracuje już z brytyjskim przemysłem obronnym, pozyskując lokalnie znaczną część swoich podsystemów i zamierza zainwestować równowartość 50 milionów euro w Wielkiej Brytanii w badania i rozwój tanich silników rakietowych” – poinformowało w oświadczeniu biuro brytyjskiego premiera, cytowane przez Defence News.

Czytaj więcej

Litewskie szpaki zaatakowały Rosjan w Ukrainie. Są małe i mogą uderzać jak kamikadze

Firma twierdzi, że jej celem jest stworzenie systemów rakietowych, które są „dziesięć razy bardziej przystępne, sto razy szybsze w produkcji” niż obecne.

Rosja produkuje coraz więcej dronów

Rakiety przeciw dronom mogą pomóc Ukrainie odeprzeć nasilające się ataki rosyjskich dronów. Według ostatnich dostępnych danych w listopadzie Rosja wprowadziła do walki 2576 dronów w porównaniu z 2023 w październiku. We wrześniu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił plany niemal dziesięciokrotnego przyspieszenia produkcji dronów, aby m.in. kontynuować nocne ataki na Ukrainę.

Technologie
Kamizelka kuloodporna nie do przebicia? Powstał najbardziej wytrzymały materiał
Technologie
Chcą przywrócić do życia dodo i mamuty. Firma osiągnęła astronomiczną wartość
Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego