Avengers oraz Gremliny wspomogą armię USA. Zaskakujące projekty

DARPA

Dron sterowany przez sztuczną inteligencję czy system pozyskiwania wody z powietrza – w wojskowych laboratoriach DARPA powstają zaskakujące projekty.

DARPA, czyli rządowa agencja zajmująca się rozwojem zaawansowanych technologii, działająca w strukturach Departamentu Obrony USA, od dekad jest źródłem innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości stają się powszechnym standardem. Naukowcy z DARPA futurystyczne wizje czynią realnymi – to ich zasługą jest internet, mysz komputerowa, nawigacja GPS, asystent głosowy Siri w iPhone’ach. To oni tworzyli pierwsze autonomiczne auta czy egzoszkielety poprawiające siłę mięśni. Nad jakimi nowatorskimi technologiami obecnie pracują inżynierowie DARPA?

Pływające pociągi

Wiele projektów DARPA trzymanych jest w ścisłej tajemnicy, ale co pewien czas z laboratoriów wyciekają ciekawe informacje, a i sama agencja lubi pochwalić się sukcesami. Tak było właśnie z programem Avengers. W jego ramach powstaje bezzałogowy pojazd powietrzny (General Atomics Aeronautical Systems) obsługiwany przez sztuczną inteligencję (AI). W grudniu przeprowadzono eksperyment – technologia AI zdała egzamin. Teraz można się spodziewać, że naukowcy z amerykańskiej armii będą chcieli wdrożyć system, który wspomoże, a właściwie wyręczy ludzi w pilotowaniu czy kontrolowaniu jednego, a nawet grupy dronów wykonujących wyrafinowane autonomiczne misje.

CZYTAJ TAKŻE: Armia USA otrzyma biohybrydę drona z ćmą. Ma niezwykłe możliwości

Bezzałogowce to jeden z wiodących tematów podejmowanych przez DARPA. Inżynierowie prowadzą np. zaawansowane prace nad pływającymi dronami. Od końca 2016 r. trwają próby w ramach projektu SeaHunter. Chodzi o autonomiczny statek zwiadowczy przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych. Agencja bada też możliwość wdrożenia tzw. morskiego pociągu, czyli grupy autonomicznych małych statków transportowych łączących się niczym wagony w jeden duży okręt zdolny do samodzielnego pokonywania tysięcy mil bez konieczności tankowania.

Inny projekt bezzałogowy kryje się pod kryptonimem Gremlin. Chodzi o system dronów wielokrotnego użytku, które miałyby być w powietrzu przechwytywane przez „statek matkę” (nigdy nie musiałyby lądować na ziemi). Jak podał serwis Engadget, pod koniec 2020 r. armia przeprowadziła udane testy Gremlina.

Woda nawet na pustyni i boty jedzące trawę

Z końcem roku ruszył również inny wyjątkowo innowacyjny program DARPA pod kryptonimem AWE (od ang. Atmospheric Water Extraction). W dużym skrócie chodzi o stworzenie technologii, która pozwoli żołnierzom na pozyskiwanie wody z powietrza. Agencja przyznała już kontrakty na projekt (otrzymały je GE Research, Physical Sciences Inc., Honeywell, MIT, University of Texas w Austin oraz US Naval Research Laboratory) opracowania sorbentówduszcz, które przy niewielkim wykorzystaniu energii wychwycą wodę pitną z atmosfery, i to w dużych ilościach (dzienna porcja dla 150 osób), nawet w wyjątkowo suchym klimacie.

CZYTAJ TAKŻE: Armia USA buduje superlasery bojowe o wielkiej mocy

Ale zadziwiających projektów w laboratoriach DARPA kryje się więcej. Wystarczy wspomnieć choćby o programie Energy Autonomous Tactical Robot (ma na celu stworzenie robotów niezależnych od źródeł energii, które – niczym zwierzęta – odżywiają się roślinami) czy badaniach nad telepatią (w ramach projektu Silent Talk stworzony ma być system komunikacji między żołnierzami, oparty na przesyłaniu sygnałów mózgowych, a nie dźwięków).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Internet smakuje restauracjom

Już co piąta restauracja oferuje dostawy do domu czy biura posiłku zamówionego przez sieć. ...

Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Amerykański Departament Obrony opracował urządzenie laserowe, które potrafi wykryć unikatowy rytm serca danej osoby ...

Najlepsze gry wideo 2020 roku. „Cyberpunka” nie ma na liście

Autorzy magazynu The Verge wybrali zestaw najlepszych gier wideo mijającego roku. Na liście nie ...

Trump grozi cłami na produkty Apple’a z Chin

Prezydent USA Donald Trump stwierdził w wywiadzie dla „The Wall Street Journal”, że jego ...

Ten pracodawca wie, kiedy uprawiasz seks

Amerykański koncern Activision Blizzard płaci pracownikom za używanie i dostęp do danych z aplikacji ...

Rewolucja na ulicach. Amerykański gigant musi się dostosować

Brytyjscy kierowcy Ubera muszą nosić obowiązkowo maseczki. To samo dotyczy ich pasażerów. Wielka Brytania ...