DARPA, czyli rządowa agencja zajmująca się rozwojem zaawansowanych technologii, działająca w strukturach Departamentu Obrony USA, od dekad jest źródłem innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości stają się powszechnym standardem. Naukowcy z DARPA futurystyczne wizje czynią realnymi – to ich zasługą jest internet, mysz komputerowa, nawigacja GPS, asystent głosowy Siri w iPhone’ach. To oni tworzyli pierwsze autonomiczne auta czy egzoszkielety poprawiające siłę mięśni. Nad jakimi nowatorskimi technologiami obecnie pracują inżynierowie DARPA?
Pływające pociągi
Wiele projektów DARPA trzymanych jest w ścisłej tajemnicy, ale co pewien czas z laboratoriów wyciekają ciekawe informacje, a i sama agencja lubi pochwalić się sukcesami. Tak było właśnie z programem Avengers. W jego ramach powstaje bezzałogowy pojazd powietrzny (General Atomics Aeronautical Systems) obsługiwany przez sztuczną inteligencję (AI). W grudniu przeprowadzono eksperyment – technologia AI zdała egzamin. Teraz można się spodziewać, że naukowcy z amerykańskiej armii będą chcieli wdrożyć system, który wspomoże, a właściwie wyręczy ludzi w pilotowaniu czy kontrolowaniu jednego, a nawet grupy dronów wykonujących wyrafinowane autonomiczne misje.
CZYTAJ TAKŻE: Armia USA otrzyma biohybrydę drona z ćmą. Ma niezwykłe możliwości
Bezzałogowce to jeden z wiodących tematów podejmowanych przez DARPA. Inżynierowie prowadzą np. zaawansowane prace nad pływającymi dronami. Od końca 2016 r. trwają próby w ramach projektu SeaHunter. Chodzi o autonomiczny statek zwiadowczy przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych. Agencja bada też możliwość wdrożenia tzw. morskiego pociągu, czyli grupy autonomicznych małych statków transportowych łączących się niczym wagony w jeden duży okręt zdolny do samodzielnego pokonywania tysięcy mil bez konieczności tankowania.
Inny projekt bezzałogowy kryje się pod kryptonimem Gremlin. Chodzi o system dronów wielokrotnego użytku, które miałyby być w powietrzu przechwytywane przez „statek matkę” (nigdy nie musiałyby lądować na ziemi). Jak podał serwis Engadget, pod koniec 2020 r. armia przeprowadziła udane testy Gremlina.