Morski transformer. 40-metrowe maszty stają się skrzydłami

Latający jacht to wizja nowego środka transportu dla bogatych
Octuri

Francuski projektant przemysłowy Yelken Octuri opracował wizję latającego superjachtu. Projekt, który powstał dla książąt Omanu, może w przyszłości stać się „królem” mórz i przestworzy.

Konstrukcja robi duże wrażenie – łączy bowiem luksusowy morski statek z funkcjonalnością samolotu. O ile jednak aeroplany nie są nowością, to w tym przypadku jest inaczej. Po zwinięciu żagli jacht jest bowiem w stanie przeobrazić się – niczym transformer – w latającą maszynę. A maszty zastępują skrzydła.

Podobno Octuri, tworząc ten projekt, zainspirował się dwoma innymi kontrowersyjnymi projektami tego typu. Pierwszym był tzw. Spruce Goose, czyli Hercules H-4, opracowana w 1947 r. przez Howarda Hughesa dla amerykańskiego wojska łódź latająca. To w praktyce samolot transportowy o konstrukcji drewnianej (największa taka konstrukcja w historii), który nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Pole walki jutra będzie niczym film s.f.

Drugi z projektów to Ekranoplan. Rosyjski „twór” z końca lat 80., kryjący się także pod kryptonimem „Projekt 903” i określany mianem Kaspijskiego Potwora Morskiego, to samolot MD-160 klasy Łuń. Służył w armii radzieckiej, a potem rosyjskiej, by dopiero niedawno przejść na emeryturę.

Poprzedniki latających okrętów nie wyglądały najlepiej. Projekt Yelkena Octuriego to zmienia. Jego jacht o długości 46,2 metra napędzają cztery ponad 40-metrowe maszty o imponującej powierzchni żagli 1302 metrów kwadratowych. Maszty podczas lotu stają się skrzydłami (w trybie samolotowym wszystkie cztery maszty są opuszczane w pozycji poziomej, a same żagle chowają się do specjalnych komór). Dodatkowo żaglowiec wyposażony jest w cztery silniki dwuśmigłowe Nissen & Brasseur. To właśnie one zapewniają prędkość do 390 km/h w trybie samolotowym.

Jacht ma dwa pokłady – na górnym znajdują się trzy pokoje i łazienka, a na dolnym pomieszczenie główne, kuchnia, toaleta i schowek. Główny salon jest umieszczony w taki sposób, że okna znajdują się tuż nad linią wody. Choć Octuri opracował ów projekt na razie jako wizję artystyczną, dedykowaną książętom Omanu, koncept już wzbudził ogromne zainteresowanie. Autor na swojej stronie internetowej przyznał, że wciąż wiele osób kontaktuje się z nim, prosząc o podanie ceny innowacyjnej latającej łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy dron Lockheed Martin to rewolucja w projektowaniu

Octuri specjalizuje się w futurystycznych projektach samolotów miejskich czy statków kosmicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W tym roku hakerzy zastosują nowe chwyty. Pomaga im AI

Liczba ataków rośnie i są bardziej wyrafinowane. Cyberprzestępcy uderzają za pośrednictwem poczty e-mail, SMS-ów ...

Pandemiczna hossa wśród startupów. To ma być świetny rok

Kryzys wywołany koronawirusem tylko pozornie uderzył w rynek młodych, innowacyjnych firm. Na świecie finansowanie ...

Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Hakerzy włamali się na stronę internetową prestiżowej kancelarii adwokackiej, zajmującej się obsługą międzynarodowych celebrytów. ...

Ekran telewizora staje się dziełem sztuki

Ekran niczym obraz? Samsung wprowadził do swoich polskich salonów telewizor The Frame, który po ...

Trzeba polepszyć warunki dla e-biznesu

Polskie prawo zawiera liczne bariery dla rozwoju gospodarki cyfrowej – twierdzą przedsiębiorcy. We wtorek ...

Startupy 2019. Finansowa aplikacja dla nastolatków

GenZet tworzy mobilne rozwiązanie, które łączy w sobie metodę płatności, tzw. marketplace i wirtualną ...