Morski transformer. 40-metrowe maszty stają się skrzydłami

Latający jacht to wizja nowego środka transportu dla bogatych
Octuri

Francuski projektant przemysłowy Yelken Octuri opracował wizję latającego superjachtu. Projekt, który powstał dla książąt Omanu, może w przyszłości stać się „królem” mórz i przestworzy.

Konstrukcja robi duże wrażenie – łączy bowiem luksusowy morski statek z funkcjonalnością samolotu. O ile jednak aeroplany nie są nowością, to w tym przypadku jest inaczej. Po zwinięciu żagli jacht jest bowiem w stanie przeobrazić się – niczym transformer – w latającą maszynę. A maszty zastępują skrzydła.

Podobno Octuri, tworząc ten projekt, zainspirował się dwoma innymi kontrowersyjnymi projektami tego typu. Pierwszym był tzw. Spruce Goose, czyli Hercules H-4, opracowana w 1947 r. przez Howarda Hughesa dla amerykańskiego wojska łódź latająca. To w praktyce samolot transportowy o konstrukcji drewnianej (największa taka konstrukcja w historii), który nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Pole walki jutra będzie niczym film s.f.

Drugi z projektów to Ekranoplan. Rosyjski „twór” z końca lat 80., kryjący się także pod kryptonimem „Projekt 903” i określany mianem Kaspijskiego Potwora Morskiego, to samolot MD-160 klasy Łuń. Służył w armii radzieckiej, a potem rosyjskiej, by dopiero niedawno przejść na emeryturę.

Poprzedniki latających okrętów nie wyglądały najlepiej. Projekt Yelkena Octuriego to zmienia. Jego jacht o długości 46,2 metra napędzają cztery ponad 40-metrowe maszty o imponującej powierzchni żagli 1302 metrów kwadratowych. Maszty podczas lotu stają się skrzydłami (w trybie samolotowym wszystkie cztery maszty są opuszczane w pozycji poziomej, a same żagle chowają się do specjalnych komór). Dodatkowo żaglowiec wyposażony jest w cztery silniki dwuśmigłowe Nissen & Brasseur. To właśnie one zapewniają prędkość do 390 km/h w trybie samolotowym.

Jacht ma dwa pokłady – na górnym znajdują się trzy pokoje i łazienka, a na dolnym pomieszczenie główne, kuchnia, toaleta i schowek. Główny salon jest umieszczony w taki sposób, że okna znajdują się tuż nad linią wody. Choć Octuri opracował ów projekt na razie jako wizję artystyczną, dedykowaną książętom Omanu, koncept już wzbudził ogromne zainteresowanie. Autor na swojej stronie internetowej przyznał, że wciąż wiele osób kontaktuje się z nim, prosząc o podanie ceny innowacyjnej latającej łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy dron Lockheed Martin to rewolucja w projektowaniu

Octuri specjalizuje się w futurystycznych projektach samolotów miejskich czy statków kosmicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

FBI prosi o pomoc w odblokowaniu smartfonów terrorysty. Apple odmawia

Gigant technologiczny odmawia współpracy w celu odblokowania telefonów sprawcy strzelaniny na Florydzie, której zginęło ...

Duże roszady na polskim rynku smartfonów. Oto wielka piątka

Producent smartfonów pod marką Xiaomi przy okazji premiery nowego urządzenia, podał dziś najnowsze dane ...

„Cyberpunk” już się zwrócił CD Projektowi. Ale na giełdzie mocne spadki

Wartość należności licencyjnych z tytułu sprzedaży przedpremierowej „Cyberpunka” we wszystkich kanałach cyfrowych przewyższyła łączne ...

Programmatic, nowy król marketingu. Czas na personalizację

Wydatki na reklamę kupowaną w modelach programatycznych systematycznie rosną. W 2020 r. aż 69 ...

John McAfee znaleziony martwy. Życie jak film

John McAfee, ekscentryczny milioner będący pionierem branży antywirusowej, został znaleziony martwy w celi hiszpańskiego ...

Wojna o noclegi: Fairbnb nową konkurencją dla Airbnb

Portale, które oferują wynajem krótkoterminowy, pozwalają na obniżenie kosztów podróży i doświadczenie lokalnego stylu ...