IDC: spada tempo sprzedaży tabletów

Firma IDC obniżyła prognozy sprzedaży tabletów na świecie w tym roku o 3,6 proc. do 260,9 mln. Spodziewa się też, że zacznie rosnąć zainteresowanie droższymi urządzeniami lepszej jakości niż tzw. white-box-tabletsW tym roku według IDC światowy rynek wchłonie już „tylko” o 19,4 proc. więcej tabletów niż w 2013 roku. To wciąż imponujący wzrost, ale znacznie mniejszy od ubiegłorocznego, gdy dynamika tabletowego rynku sięgnęła aż 51,6 proc. – Obniżenie krótkoterminowych prognoz to skutek zwalniającego popytu wśród klientów, którzy coraz mniej chętnie kupują kolejne urządzenia, bo ich obecność na rynkach, zwłaszcza tych rozwiniętych, mocno się zwiększyła – komentują analitycy IDC.

To, czego spodziewają się w tym roku, to wyhamowanie spadku cen tabletów. W tym roku średnia cena tabletu na świecie będzie już tylko o 3,6 proc. niższa niż w 2013 roku (w ubiegłym roku spadła o 14,6 proc., a rok wcześniej: o 18,3 proc.). Będzie to skutek odwrotu klientów od tańszych, ale i mniej jakościowych tabletów. – Po latach silnych wzrostów oczekujemy spowolnienia na rynku tzw. white-box-tablets (tańsze lokalne marki tabletów, niezwykle popularne zwłaszcza na rynkach rozwijających się, w tym w Azji – red.) w miarę jak klienci zaczną zwracać się ku lepiej i dłużej służącym im produktom z wyższej półki – komentuje w raporcie Tom Mainelli z IDC. Jak dodaje, spowolnienie na tabletowym rynku spowodują także zachowania klientów na dojrzałych rynkach. Tych, którzy kilka lat temu kupili lepsze jakościowo elektroniczne tabliczki od rynkowych liderów i nie odczuwają teraz potrzeby szybkiego ich wymieniania.

Szansę na dalsze szybkie wzrosty mają natomiast ci producenci, którzy skupili się na urządzeniach hybrydowych (tabletach mogących być laptopami). To w takie urządzenia zaczną teraz zaopatrywać swoich pracowników firmy. – Choć to Android i iOS pozostają na rynku dominującymi systemami, spodziewamy się, że urządzenia bazujące na systemie Windows zdobędą ok. jednej czwartej rynku, dzięki rosnącemu zainteresowaniu urządzeniami typu dwa w jednym – komentuje Jitesh Ubrani, analityk z IDC.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile wyniosła suma funduszy unijnych w Polsce w latach 2014-2020?

Dołączenie do Unii Europejskiej otwarło przed Polską zupełnie nowe perspektywy. Dostęp do wspólnego rynku ...

Niemiec oszukał Google. Stworzył sztuczny korek

Mapy Google to świetne narzędzie dla kierowców, ale nie są niestety niezawodne. Udowodnił to ...

Autonomiczne pojazdy wymagają regulacji prawnych

Postęp technologiczny na świecie pędzi z zawrotną prędkością, a zmiany w technologii komunikacji stopniowo ...

NapoleonCat wprowadził obsługę Google Reviews

Polskie narzędzie do obsługi social media, NapoleonCat, umożliwia teraz klientom odpowiadanie na opinie pozostawiane ...

Nie ma litości dla koronawirusa. Powstał specjalny robot

W renomowanym MIT powstał robot, który w 30 minut jest w stanie skutecznie zdezynfekować ...

Zginane ekrany i 5G mają uratować rynek smartfonów

Europejski rynek tych urządzeń znalazł się w dołku. Niespodziewanie zyskuje na nim Huawei, ale ...