AT&T kupi DirecTV za 50 mld dolarów?

AT&T kupi DirecTV za 50 mld dolarów – podają amerykańskie media. To byłaby megafuzja telekomunikacyjno-telewizyjna na tamtejszym rynku, kolejna po planowanym przejęciu Time Warner Cable przez Comcast

AT&T to operator telekomunikacyjny i dostawca Internetu. DirecTV jest z kolei największym operatorem satelitarnej telewizji płatnej w USA i Ameryce Południowej: łącznie ma już prawie 38 mln abonentów (z czego ponad 20 mln w USA).

Według źródeł agencji Bloomberg, do dopięcia transakcji brakuje już tylko nieco ponad tygodnia. Strony tego nie komentują, choć o ich potencjalnym mariażu na rynku słychać już od dawna. Teraz wydaje się ona tym bardziej sensowna. Oficjalnie wiadomo już bowiem, że na amerykańskim rynku na dopięcie czeka inne ogromne przejęcie: Comcast za 45 mld dol. przejmuje bowiem sieć kablową Time Warner Cable. Comcast, telekomunikacyjno-telewizyjny gigant – ma 22 mln amerykańskich klientów swoich usług wideo, telefonicznych oraz dostępu do Internetu, a także firmę telewizyjną NBCUniversal, która właśnie nabyła za zawrotną kwotę 7,65 mld dol. kupił prawa do pokazywania w USA relacji z olimpiady aż do 2032 roku. Time Warner Cable ma w USA 15 mln klientów płatnej telewizji.

Przychody DirecTV w 2013 roku sięgały 31,7 mld dol., o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej, zysk operacyjny: 5,15 mld dol. (wzrost r/r o 1,3 proc.), a wynik netto: 2,88 mld dol. (-3,1 proc. r/r). Przychody AT&T w 2013 wynosiły natomiast 128,8 mld dol., o niecałe 2 proc. więcej niż przed rokiem, zysk operacyjny: 30,5 mld dol. (ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 r.), a wynik netto: 18,55 mld dol. (to ponad dwuipółkrotnie więcej niż rok wcześniej).

Przychody Time Warner Cable w 2013 roku wyniosły 22,1 mld dol. o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, zysk operacyjny wynosił 4,6 mld dol., o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 1,95 mld dol., o 9,5 proc. mniej niż przed rokiem. Przychody Comcastu w 2013 roku wynosiły 64,66 mld dol., o 33, proc. więcej niż w 2012 r., a wynik operacyjny: 13,56 mld dol., o 11,4 proc. więcej niż przed rokiem.

>

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple najlepszy na giełdzie w tym roku. Skąd takie wzrosty?

Notowania producenta iPhone’ów od początku stycznia wzrosły o ponad 70 proc., co oznacza, że ...

Mobilny Mario najwcześniej latem

Nintendo od dawna podgrzewa atmosferę wokół kultowej gry „Super Mario”, jednak choć rynkowy debiut ...

Blisko 15 tys. ofiar koronawirusa, zobacz jego postępy na mapie

Koronawirus zaraził już blisko 350 tys. osób na całym świecie, z czego blisko 15 ...

„100 innowacji stulecia”. Polski prekursor kolorowej telewizji

Nauczyciel z Tarnowa był porównywany do Thomasa Edisona. Będąc samoukiem, stworzył ponad 50 wynalazków. ...

Snapchat idzie na wojnę z TikTokiem

Amerykański serwis postanowił mocno powalczyć z TikTokiem i uruchamia platformę Spotlight. Użytkownicy mają wrzucać ...

Monitory dla graczy wykrzywiają się

Globalna sprzedaż ekranów gamingowych rośnie w oszałamiającym tempie. W 2018 r. skoczyła o ponad ...