TVP podaje szczegóły dotyczące planowanych testów 4K

Testy mają być pierwszymi tego rodzaju testami w Europie przeprowadzonymi w tak szerokim zakresie technologicznym.

TVP chce przetestować tę technologię na branżowych targach branży telewizyjnej organizowanych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w przyszłym tygodniu w Łodzi. – Aplikacja „Test wideo „, zrealizowana w ramach platformy hybrydowej, przygotowana przez Telewizję Polską we współpracy z firmą Dolby i LG, umożliwią przetestowanie transmisji materiałów wideo o rozdzielczości 4K z dźwiękiem wielokanałowym na telewizorach telewizyjnych odbierających telewizję hybrydową HbbTV – podał rpkom.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

TVP testowała już 4K w czasie Mistrzostw Świata Piłce Nożnej w Brazylii, ale nie angażowały one wtedy tylu technologii, ile zostanie sprawdzonych w Łodzi (wtedy realizowana byłą transmisja w technologii UHDTV 4K przy użyciu kodeka H.265 (HEVC)).

Jak poinformowała rpkom.pl TVP, aplikacja „Test wideo” zawiera kilkanaście testowych materiałów wideo podzielonych na grupy testów: testy materiałów wideo HD z dźwiękiem przestrzennym, testy transmisji wideo w standardzie MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over http), testy materiałów wideo w rozdzielczości Ultra HD (4K) skompresowanych nowym kodekiem wideo HEVC (High Efficiency Video Coding/h.265) i testy transmisji wideo w standardzie MPEG-DASH materiałów wideo w rozdzielczości Ultra HD (4K) kompresowanych kodekiem wideo HEVC.

Na razie efekty testów będą mogli poobserwować tylko uczestnicy konferencji PIKE.- Technologia 4K jest już wykorzystywana w TVP w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych i jednym z formatów technologicznych najwyższej jakości używanych przy zapisie cyfrowym zrekonstruowanych taśm światłoczułych ze zbiorów archiwalnych TVP – podaje Rakowiecki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szokująca lista brytyjskich naukowców. AI może być źródłem zła

Badacze z University College London stworzyli listę najgroźniejszych przestępstw, jakich może dopuścić się technologia ...

System sprawdzi, jak dbasz o zdrowie i co jesz. Nagrodzi albo ukarze

Chińskie miasto Hangzhou chce wprowadzić stały system monitorowania zdrowia mieszkańców. Projekt przewiduje, że mieszkańcom ...

Potężna inwestycja Alibaby. Rzuca wyzwanie Amazonowi i Google

Chińczycy przeznaczą górę pieniędzy na rozwój technologi AI. Alibaba, koncern stworzony przez Jacka Ma, ...

Mark Zuckerberg zaskoczył. Facebook wraca do korzeni

Koncern Marka Zuckerberga wprowadza na rynek nowy produkt o nazwie Campus. Pod taką nazwą ...

Polska liderem w e-handlu. Dwukrotny wzrost zamówień

Pandemia sprawiła, że kanał e-commerce nad Wisłą nabrał dodatkowego napędu. Popyt na zakupy internetowe ...

Boom na słuchawki. Szczególnie jedna kategoria

Sprzedaż urządzeń audio, zwłaszcza tych na– i dousznych, wystrzeliła. Jak wynika z danych firmy ...