Play kupuje światłowody. Operatorzy komórek idą w dane i nowe usługi

Adobe Stock

Do niedawna czysto mobilni operatorzy stają się teraz bardziej uniwersalni i poszerzają portfel usług. Play kupuje dużą sieć światłowodową.

Przedwstępną umowę zakupu katowickiej firmy 3S podpisał Play Communications, operator sieci komórkowej Play. Akcje sprzedadzą założyciele: Jacek Groyecki, Zbigniew Szkaradnik i Wojciech Apel (mają po blisko 8 proc. każdy) i fundusz z grupy Enterprise Investors, który w 2015 r. wyłożył na 76 proc. udziałów 87 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Play coraz bardziej niezależny

Cena za grupę ze światłowodową siecią w pięciu województwach Polski południowej i centra przetwarzania danych to 410 mln zł, czyli 12,8-krotność EV/EBITDA. To relatywnie sporo, biorąc pod uwagę, że ok. 70 proc. przychodów 3S przynoszą usługi telekomunikacyjne i infrastruktura, a 30 proc. centra danych. Konrad Księżopolski, szefa analityków w Haitong Banku zwraca jednak uwagę, że firmy, które pozycjonują się jako infrastrukturalne, osiągają ostatnio wyższe wyceny, czego przykładem była Inea.

CZYTAJ TAKŻE: Najwyższy zysk w historii Play

Według Dominika Niszcza, analityka Raiffeisena, zakup 3S powinien poprawić postrzeganie Play, który do tej pory był uważany za operatora o relatywnie słabym zapleczu stacjonarnym. I nie chodzi tutaj nawet o możliwość zaoferowania usług stacjonarnych konsumentom, ale o jakość transmisji danych między masztami komórkowymi w obliczu uruchomienia „danożernej” technologii 5G.

Jean Marc-Harion, szef Playa, tłumaczył, że ceny dzierżawy łączy transmisyjnych rosną, czemu sprzyja konsolidacja, zaś alternatywą dla zakupu 3S była budowa własnej sieci od zera.

Według Telko.in zakup 3S może nie być ostatnim słowem Playa na rynku usług stacjonarnych. Telekom miałby zaoferować internet na sieci Vectry. Jest obecnie ostatnim operatorem, który takiej oferty nie ma.

CZYTAJ TAKŻE: T-Mobile Polska startuje ze światłowodem i Netflixem

Z kolei T-Mobile Polska zapowiedział, że od piątku zacznie sprzedaż nowych planów Magenta 1 obejmujących zarówno usługi mobilne, światłowód i dostęp do Netfliksa. Najniższy abonament to 99 zł. Oferta ma na razie zasięg 2,7 mln gospodarstw domowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unijny superkomputer nie dla Polski

Komisja Europejska ogłosiła osiem ośrodków, do których trafią światowej klasy superkomputery. Na unijnej liście ...

Cyfrowy makijaż przed e-zakupem

Aplikacje, które pozwalają cyfrowo wypróbować makijaż, nie są niczym nowym, ale L’Oréal ma nową ...

Algorytmy pomogą rozwiązać problem Senatu

Polski Senat chce kupić system automatycznego rozpoznawania mowy, Izba Skarbowa – technologię do wykrywania ...

Imponujący ekran na Times Square. Pokaz możliwości technologii LED

Od miesiąca na jednym z najbardziej prestiżowych i charakterystycznych miejsc w Nowym Jorku – ...

Operator pocztowy niczym firma technologiczna

Cyfrowe usługi dla obywateli, najnowocześniejszy sorter w Polsce czy sieć automatów paczkowych to przykłady ...

Huawei surowo karze za korzystanie z iPhone`a

Dwoje pracowników Huawei zostało ukaranych za wysłanie życzeń noworocznych z firmowego konta, ale za ...