PiS załatwia ulgi TVP i Trwam za zwolnienie częstotliwości dla 5G

Siedziba Radia Maryja i Telewizji Trwam w Toruniu
Sebastian Maćkiewicz, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.5

Rząd chce ustawowo przyznać ulgi telewizjom, aby nie blokowały częstotliwości dla sieci 5G z obawy przed wysokimi kosztami zmiany. UKE: wrzucają nam „gorący kartofel”.

Rząd PiS zmienił zdanie i zamiast specjalnej ustawie o zmianie zastosowania pasma 700 MHz (z telewizji naziemnej na sieci mobilne) przekazuje kompetencje w tej kwestii Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Taki obrót sprawy przewiduje jedna z dwóch ważnych poprawek do nowelizowanej właśnie tzw. megaustawy ułatwiającej realizację inwestycji szerokopasmowych w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotowania do 5G: Posłanki PiS chcą odciążyć TV Trwam i TVP kosztem prywatnej firmy

Te poprawki, ku zaskoczeniu opozycji, w środę wieczorem, podczas drugiego czytania nowelizacji w Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowych Technologii, zgłosił Klub Parlamentarny PiS i zażądał głosowania nad nimi razem. Poprawki, które umożliwiają przyznanie rekompensat są korzystne dla stacji telewizyjnych, w tym TVP i Trwam, o które szczególnie dbają posłowie PiS.

Pierwsza – formalnie poprawka 15 – uchyla jeden z zapisów prawa telekomunikacyjnego zmienionego zaledwie w ub.r., zgodnie z którym prezes UKE nie mógł decydować o rezerwacjach pasma 700 MHz, czyli zakresu ważnego, aby sieci 5G w przyszłości działały w całym kraju. Dyrektor Departamentu Prawnego UKE Iwona Różyk-Rozbicka mówiła w Sejmie, że urząd cieszy się z tej decyzji. Dyrektor UKE skrytykowała natomiast drugą poprawkę – numer 17 – która daje urzędowi kompetencje do przyznawania rekompensat nadawcom korzystającym z pasma 700 MHz, którzy wykażą, że zmiana zakresu pasma rodzi dla nich wysokie koszty.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zapłaci za pasmo dla 5G? Dla Emitela to potężne pieniądze

Rekompensaty miałyby być udzielane w formie do 50 proc. zniżki na opłatę za rezerwację. Uszczuplą tzw. fundusz szerokopasmowy, z którego ma być budowana sieć internetu w tzw. białych plamach.

Zdaniem Różyk-Rozbickiej resort cyfryzacji wrzuca UKE „gorący kartofel”. Dyrektor jest bowiem zdania, że na urząd przerzucany jest obowiązek weryfikacji kosztów nadawców, a rekompensaty mogą się okazać pomocą publiczną, której warunki należy uzgadniać z Komisją Europejską. – Przepis jest kwintesencją bałaganu, jeśli chodzi o rekompensatę kosztów migracji podmiotów z pasma 700 MHz na pasma niższe. Koszty te powinny być określone w krajowych planach działań. Do tej pory czekamy na aktualizację planu, który powinien czekać na stronach ministerstwa od czerwca 2018 r. – mówiła Różyk-Rozbicka. – Protestujemy przeciwko takiemu zajmowaniu się tematem, gdzie na kolanie powstaje przepis dziurawy – dodawała.

Ciągle jest mowa o tym, że pasmo to trafi do hurtowego operatora kontrolowanego przez państwo

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk odpowiadała, że aktualizacja planu jest przygotowana, ale do tej pory nie została zaakceptowana.

Prace nad tzw. megaustawą teraz pędzą. W czwartek wieczorem miał się nią zająć Sejm, a w przyszłym tygodniu już Senat. To nie oznacza, że rząd przygotowuje się do dystrybucji 700 MHz między komórkowych operatorów. Ciągle jest mowa o tym, że pasmo to trafi do hurtowego operatora kontrolowanego przez państwo. Według wiceminister cyfryzacji Wandy Buk tempo prac wynika z tego, że resortowi zależy, aby UKE relatywnie szybko zaczął zmieniać nadawcom rezerwacje, by nie zakłócali sieci 5G w Niemczech czy na Słowacji.

CZYTAJ TAKŻE: Taniec wokół pasma 700 MHz. W tle 5G i telewizja przyszłości

Rekompensaty przyznawane mają być stacjom w latach 2021–2023. Co do tego czasu? Wanda Buk zapewnia, że początkowo zmiana dotyczyć miałyby niewielkiej części sieci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szkolne „zrób to sam”. Darmowa platforma do zdalnej nauki

Nasz system daje możliwość zdalnego i twórczego nauczania przy wykorzystaniu wszystkiego, co niesie internet ...

Uber wciąż nie ma dość. Teraz schodzi pod wodę

Uber uruchamia w Australii całkiem nowa usługę. Za pomocą aplikacji będzie można zamówić taksówkę ...

Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

W tym roku polski rynek IT może urosnąć o około 5 proc. Największe przedsiębiorstwa ...

Lem w walce z hejterami

Powstała nowa organizacja, której jednym z głównych celów jest edukacja w zakresie walki z ...

Polski live chat wspierany przez chatboty idzie w świat

Szczecińska spółka pozyskała ponad 4 mln zł od Inovo Venture Partners. To największa jak ...

Już wiadomo, kto na świecie pracuje nad AI

Ponad 3,2 tys. firm prowadzi prace nad sztuczną inteligencją (AI) – wynika z analiz ...