Polscy operatorzy znów zarabiają na roamingu w UE

Shutterstock

297 mln zł – tyle krajowi operatorzy telefonii komórkowej stracili z tytułu unijnej zasady roam like at home od momentu jej wprowadzenia do końca 2018 roku. Ale już zarabiają – wynika z danych zaprezentowanych właśnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

RLAH zakładająca, że za usługi mobilne płacimy tyle samo co w kraju, podróżując po Unii Europejskiej, przez pierwszych dwanaście miesięcy przysporzyła telekomom około 308 mln zł straty.

W nowym opracowaniu urząd dorzuca wynik z kolejnych sześciu miesięcy obowiązywania RLAH. Podaje, że w drugim półroczu ub.r. infrastrukturalne telekomy na roamingu w UE odnotowały zysk. Nie był on duży (11 mln zł), ale widać, że wygenerowana w pierwszym okresie strata zaczyna maleć. Od początku wprowadzenia RLAH (15 czerwca 2017 r.) do końca ub.r. wyniosła ona – według UKE – 297 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Roamingowy boom. Polacy rozgadali się za granicą

W ograniczeniu straty pomagają w tym większe wykorzystanie usług, decyzje UKE o przyznaniu operatorom prawa do pobierania dodatkowych opłat od użytkowników oraz spadek hurtowych stawek w rozliczeniach między operatorami krajowymi i zagranicznymi.

W drugim półroczu ub.r. przychody telekomów z usług w roamingu w UE były o około 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 r., a koszty o około 30 proc. niższe – podaje urząd.

CZYTAJ TAKŻE: Twardy brexit. Ile wtedy kosztowałby roaming?

W sumie jedenastu operatorów mobilnych, w tym wszyscy infrastrukturalni, uzyskali zgodę prezesa UKE na pobieranie dodatkowych opłat za usługi w roamingu. W 2018 roku objętych nimi było około 12,6 proc. klientów telekomów korzystających z roamingu. Gros z nich to użytkownicy telefonii na kartę (10,4 proc. wszystkich objętych dopłatami).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najbogatszy człowiek chce przenieść przemysł na Księżyc

Blue Origin poleci na księżyc w celu „ratowania świata” – tymi słowami, podczas odbywającej ...

Minister Cyfryzacji: Trzeba zapisać prymat rozwiązań cyfrowych nad papierowymi

Legislacja powinna być neutralna technologicznie. Powinna pozwalać wykorzystywać pojawiające się technologie, a nie je ...

Gigantyczny wyciek danych z Instagrama. W sieci telefony celebrytów

W Internecie pojawiła się baza danych, która zawiera ponad 49 milionów rekordów i wśród ...

Elon Musk buduje statek, którym chce zasiedlić Marsa

SpaceX nie tylko rozpoczął komercyjne loty rakiet Falcon Heavy, wynoszące satelity, ale zapowiedział także ...

Fala fałszywych recenzji zalewa Facebooka

Portal nie jest w stanie w pełni poradzić sobie z fake recenzjami produktów na ...

Kreml: Rosja jest atakowana w cyberprzestrzeni

Rosyjskie instytucje, w tym strona rosyjskiego prezydenta są regularnie obiektem cyberataków z USA i ...