Polscy operatorzy znów zarabiają na roamingu w UE

Shutterstock

297 mln zł – tyle krajowi operatorzy telefonii komórkowej stracili z tytułu unijnej zasady roam like at home od momentu jej wprowadzenia do końca 2018 roku. Ale już zarabiają – wynika z danych zaprezentowanych właśnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

RLAH zakładająca, że za usługi mobilne płacimy tyle samo co w kraju, podróżując po Unii Europejskiej, przez pierwszych dwanaście miesięcy przysporzyła telekomom około 308 mln zł straty.

W nowym opracowaniu urząd dorzuca wynik z kolejnych sześciu miesięcy obowiązywania RLAH. Podaje, że w drugim półroczu ub.r. infrastrukturalne telekomy na roamingu w UE odnotowały zysk. Nie był on duży (11 mln zł), ale widać, że wygenerowana w pierwszym okresie strata zaczyna maleć. Od początku wprowadzenia RLAH (15 czerwca 2017 r.) do końca ub.r. wyniosła ona – według UKE – 297 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Roamingowy boom. Polacy rozgadali się za granicą

W ograniczeniu straty pomagają w tym większe wykorzystanie usług, decyzje UKE o przyznaniu operatorom prawa do pobierania dodatkowych opłat od użytkowników oraz spadek hurtowych stawek w rozliczeniach między operatorami krajowymi i zagranicznymi.

W drugim półroczu ub.r. przychody telekomów z usług w roamingu w UE były o około 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 r., a koszty o około 30 proc. niższe – podaje urząd.

CZYTAJ TAKŻE: Twardy brexit. Ile wtedy kosztowałby roaming?

W sumie jedenastu operatorów mobilnych, w tym wszyscy infrastrukturalni, uzyskali zgodę prezesa UKE na pobieranie dodatkowych opłat za usługi w roamingu. W 2018 roku objętych nimi było około 12,6 proc. klientów telekomów korzystających z roamingu. Gros z nich to użytkownicy telefonii na kartę (10,4 proc. wszystkich objętych dopłatami).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy nie chcą wykluczać Huawei z 5G. Brytyjski think tank: To naiwność

Rząd niemiecki zadeklarował, że wykluczenie chińskiego koncernu Huawei z budowy sieci telekomunikacyjnych 5G w ...

Xiaomi traci gwałtownie na wartości

Słabnący rynek smartfonów, spowalniająca gospodarka i zaostrzająca się konkurencja z takimi firmami jak Huawei ...

Polska wysoko w rankingu usług IT

Z dziesięciu najlepszych lokalizacji dla outsourcingu na świecie aż siedem leży w Europie. Nasz ...

Startupy 2019. Finansowa aplikacja dla nastolatków

GenZet tworzy mobilne rozwiązanie, które łączy w sobie metodę płatności, tzw. marketplace i wirtualną ...

Nc+ przejmuje Kino Świat, dystrybutora „Kleru”

ITI Neovision, właściciel platformy satelitarnej NC+ kontrolowany przez francuski koncern Vivendi, przejmie kontrolę nad ...