Premier leci do Szwecji po wielkie inwestycje 5G

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Polska ma się stać europejskim centrum produkcji Ericssona, jednego ze światowych potentatów telekomunikacyjnych. Chodzi o sprzęt dla sieci komórkowych nowej generacji.

Premier Mateusz Morawiecki ma w czwartek polecieć do Sztokholmu, gdzie spotka się z Arunem Bansalem, wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską – ustaliła „Rzeczpospolita”.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

Szwedzi walczą z chińskim Huawei o prymat w dziedzinie dostaw sprzętu dla infrastruktury sieci komórkowych nowej generacji 5G. Według naszych informacji Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski i tej kwestii poświęcone będą czwartkowe rozmowy. Ani Ericsson, ani Kancelaria Premiera nie chciały komentować tej sprawy.

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin

Z kilku źródeł, w tym zbliżonych do rządu, wiemy jednak, że plan szwedzkiej firmy zakłada uniezależnienie się od rynku chińskiego i zwiększenie produkcji w wykorzystywanym od lat zakładzie w Tczewie. Między innymi dzięki temu eksport urządzeń z Polski odpowiadałby za „imponującą część” dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Ericssona: Polska może jeszcze zostać europejskim pionierem w 5G

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin, które przekładają się na decyzje państw związanych politycznie i gospodarczo z USA.

Szwajcaria była pierwszym krajem w Europie, w którym uruchomiono komercyjną sieć 5G Osiągane przez Swisscom (na zdjęciu) transfery danych są imponujące. Sprzęt dostarczył Ericsson.
Bloomberg

Według administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa (ma odwiedzić Polskę w najbliższych dniach) budowa sieci 5G przez chińskie firmy, w tym przede wszystkim koncern Huawei, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa poszczególnych państw, ponieważ sieciom nowej generacji przypisuje się w przyszłości dużo większe znaczenie dla gospodarki, niż mają już istniejące sieci mobilne.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Ponieważ na świecie trwa wyścig technologiczny, państwa UE nie mogą sobie pozwolić na stanie z boku i szukają sposobu, by zapobiec ewentualnemu ryzyku. Jeden z pomysłów zakłada zwiększoną kontrolę nad produkcją i zarządzaniem komponentami sieci. Na to rozwiązanie nikt na razie gotowy nie jest.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony Huawei tracą polski rynek, Samsung odzyskuje siły

Ruch Ericssona zbiega się w czasie z przygotowaniami Polski do pierwszej aukcji częstotliwości dla sieci 5G. Wpływy z dystrybucji pasma z zakresu 3,4–3,8 GHz mają w przyszłym roku zasilić budżet państwa. Zanim aukcja ruszy, operatorzy, którzy wezmą w niej udział, muszą wiedzieć, czy będzie im wolno korzystać z produktów chińskich dostawców. Stanowisko rządu w tej sprawie właśnie się wykuwa.

Premier Morawiecki przebywał w Szwecji w związku z setną rocznicą polsko – szwedzkich relacji dyplomatycznych na zaproszenie premiera Stefana Löfvena. Rozmowy premierów dotyczyły partnerstwa strategicznego i współpracy gospodarczej. Poruszone zostały też kwestie europejskie m.in. temat migracji, klimatu i energetyki, a także instytucji UE i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie z wiceprezesem Ericssona było jednym z punktów programu tego pobytu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koreańczycy chcieli odszkodowań, dostali technologiczne sankcje

Japonia wprowadziła od 4 lipca nowe ograniczenia w eksporcie do Korei Południowej niektórych materiałów ...

Jednorożce chcą zostać bykami na Wall Street

Wśród największych startupów za oceanem szykuje się prawdziwy wysyp giełdowych debiutów. Na parkiet idą ...

Twórczyni serialu „Fleabag” podpisała kontrakt z Amazonem

Aktorka i scenarzystka Phoebe Waller-Bridge, twórczyni popularnego serialu „Fleabag” podpisała umowę partnerską z Amazon ...

Brak składanego iPhone’a może zaszkodzić Apple

Steve Wozniak chciałby mieć składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka i martwi się faktem, ...

Szef 5G w Swisscomie: Rozwiązaliśmy dylemat kury i jajka

Promieniowanie jest najbardziej kontrowersyjną kwestią w Szwajcarii, choć normy są tu restrykcyjne jak nigdzie ...

Wiadomości czyta prezenterka, która nie istnieje

Państwowa chińska stacja telewizyjna Xinhua przedstawiła pierwszą cyfrową prezenterkę. Sztuczna Inteligencja, która nazywa się ...