Premier leci do Szwecji po wielkie inwestycje 5G

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Polska ma się stać europejskim centrum produkcji Ericssona, jednego ze światowych potentatów telekomunikacyjnych. Chodzi o sprzęt dla sieci komórkowych nowej generacji.

Premier Mateusz Morawiecki ma w czwartek polecieć do Sztokholmu, gdzie spotka się z Arunem Bansalem, wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską – ustaliła „Rzeczpospolita”.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

Szwedzi walczą z chińskim Huawei o prymat w dziedzinie dostaw sprzętu dla infrastruktury sieci komórkowych nowej generacji 5G. Według naszych informacji Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski i tej kwestii poświęcone będą czwartkowe rozmowy. Ani Ericsson, ani Kancelaria Premiera nie chciały komentować tej sprawy.

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin

Z kilku źródeł, w tym zbliżonych do rządu, wiemy jednak, że plan szwedzkiej firmy zakłada uniezależnienie się od rynku chińskiego i zwiększenie produkcji w wykorzystywanym od lat zakładzie w Tczewie. Między innymi dzięki temu eksport urządzeń z Polski odpowiadałby za „imponującą część” dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Ericssona: Polska może jeszcze zostać europejskim pionierem w 5G

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin, które przekładają się na decyzje państw związanych politycznie i gospodarczo z USA.

Szwajcaria była pierwszym krajem w Europie, w którym uruchomiono komercyjną sieć 5G Osiągane przez Swisscom (na zdjęciu) transfery danych są imponujące. Sprzęt dostarczył Ericsson.
Bloomberg

Według administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa (ma odwiedzić Polskę w najbliższych dniach) budowa sieci 5G przez chińskie firmy, w tym przede wszystkim koncern Huawei, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa poszczególnych państw, ponieważ sieciom nowej generacji przypisuje się w przyszłości dużo większe znaczenie dla gospodarki, niż mają już istniejące sieci mobilne.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Ponieważ na świecie trwa wyścig technologiczny, państwa UE nie mogą sobie pozwolić na stanie z boku i szukają sposobu, by zapobiec ewentualnemu ryzyku. Jeden z pomysłów zakłada zwiększoną kontrolę nad produkcją i zarządzaniem komponentami sieci. Na to rozwiązanie nikt na razie gotowy nie jest.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony Huawei tracą polski rynek, Samsung odzyskuje siły

Ruch Ericssona zbiega się w czasie z przygotowaniami Polski do pierwszej aukcji częstotliwości dla sieci 5G. Wpływy z dystrybucji pasma z zakresu 3,4–3,8 GHz mają w przyszłym roku zasilić budżet państwa. Zanim aukcja ruszy, operatorzy, którzy wezmą w niej udział, muszą wiedzieć, czy będzie im wolno korzystać z produktów chińskich dostawców. Stanowisko rządu w tej sprawie właśnie się wykuwa.

Premier Morawiecki przebywał w Szwecji w związku z setną rocznicą polsko – szwedzkich relacji dyplomatycznych na zaproszenie premiera Stefana Löfvena. Rozmowy premierów dotyczyły partnerstwa strategicznego i współpracy gospodarczej. Poruszone zostały też kwestie europejskie m.in. temat migracji, klimatu i energetyki, a także instytucji UE i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie z wiceprezesem Ericssona było jednym z punktów programu tego pobytu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sylwestrowy wyścig stacji TV. Zenek Martyniuk rozbił bank

TVP 2, Polsat, TVN – tak wygląda kolejność telewizyjnych stacji pod względem widowni w ...

NASA pokazuje prototyp elektrycznego samolotu

Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej pokazała w swym ośrodku w bazie lotniczej Edwards ...

Komputery na raty. Gigantyczny wzrost sprzedaży

Wzrost sprzedaży ratalnej laptopów przez internet wyniósł w Polsce ponad 800 proc. – podaje ...

Zespół startupu inStreamly z Maciejem „Sawikiem” Sawickim na czele (pierwszy z lewej) otwiera nowy rozdział w branży e-sportu

„Sawik” chce łączyć streamerów z markami

Warszawski startup robi dość nietypowy biznes, ale w oparciu o dynamicznie rosnący trend – ...

Amazon jest nową najcenniejszą marką świata

W ciągu roku wartość marki Amazon wzrosła aż 52 proc., co pozwoliło jej pokonać ...

Latający spodek przyleci z… Rumunii

Dwójka naukowców z Rumunii skonstruowała latający pojazd przypominający spodki UFO. Maszyna bardzo dobrze spisuje ...