Poprawi się jakość rozmów i zasięg internetu. Megaustawa uchwalona

123rf.com

Lepszy zasięg w telefonie, szybki Internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma, ułatwienia inwestycyjne – ma przynieść tzw. Megaustawa. Sejm przyjął jej nowelizację w piątek po poprawkach Senatu. Teraz tylko podpis prezydenta.

Pracom nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. magaustawa) towarzyszyły kontrowersje i protesty organizowane przez tzw. „stronę społeczną”. Osoby próbujące storpedować nowe przepisy dały się we znaki szczególnie wiceminister cyfryzacji Wandzie Buk, która nie raz publikowała na Twitterze wysuwane pod jej adresem groźby. Ostatni raz – zaledwie w mijającym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: PiS załatwia ulgi TVP i Trwam za zwolnienie częstotliwości dla 5G

Przepisy wprowadzające m.in. niższe opłaty za zajęcie pasa drogowego przez operatorów i fundusz szerokopasmowy oraz przekazujące ministrowi zdrowia kompetencje do wydawania rozporządzenia w sprawie norm promieniowania elektromagnetycznego nadajników sieci mobilnych (PEM), czekają teraz na podpis prezydenta, który ma na jego złożenie 21 dni.

Jak przypomina MC, senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury wprowadziły dwie grupy poprawek.

Po pierwsze, skreślono przepisy odnoszące się do punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu (mikro i pikokomórek), które nawiązywały wprost do sieci 5G. „Te przepisy związane były z implementacją Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Ostateczny termin jego wdrożenia to 21.12.2020 r. Będzie on wdrażany osobną ustawą” – zapowiada resort.

Po drugie, jak pisaliśmy, senatorowie przyznali nadawcom telewizyjnym, którzy będą musieli oddać pasmo 700 MHz na potrzeby sieci 5G większe rekompensaty niż ustalono pierwotnie w trakcie prac w Sejmie. Megaustawa zakłada, że te podmioty będą mogły ubiegać się o rekompensaty finansowe, nawet w wysokości 80 proc. opłat za częstotliwości, które zajmą (z zakresu 470MHz – 694MHz).

CZYTAJ TAKŻE: Wyśrubowane normy promieniowania dla 5G mogą blokować inwestycję

Według MC obecnie blisko 5 milionów gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci.

– Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudno dostępne i mniej zaludnione – dodaje.

– Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które – właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci – w tej chwili są wykluczone – tłumaczy wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku. Za rok wdrożony ma zostać system SI2PEM, który pozwoli sprawdzić, czy poziom pól w dowolnym miejscu w kraju jest zgodny z przepisami.

W ustawie zaproponowano także powołanie Funduszu Szerokopasmowego. Jego roczny budżet to ok. 140 mln. zł. Ze środków Funduszu możliwe będzie np. dofinansowanie budowy i rozwoju sieci telekomunikacyjnych.
– Wsp. ziu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zuckerberg zwiększył majątek o 6 mld dolarów w jeden dzień

Mark Zuckerberg, współzałożyciel Facebooka, w czwartek zyskał 6,2 mld dolarów i awansował na piąte ...

Szef AliExpress: Dzięki blogerom będziemy Polakom kojarzyć się z modą

Polska to dla nas pewnego rodzaju brama do innych rynków europejskich, widzimy tu wielki ...

Czeka nas druga fala informatyzacji branży finansowej

Tematyka zarządzania dużymi zbiorami danych, czyli wstęp do machine learningu czy blockchainu jest teraz ...

Zabrał hasła do grobu. Klienci nie mogą wypłacić 190 mln dol.

QuadrigaCX, kanadyjska firma zajmująca się handlem kryptowalutami informuje, że nie jest w stanie wypłacić ...

Gracze wybierają laptopy i zakrzywione ekrany. Co z konsolami?

Gamingowe komputery stacjonarne tracą na znaczeniu. Dołują też konsole. Fani gier wideo chętnie stawiają ...