5G to boom na płatności smartfonem. Operatorzy staną się bankami?

bloomberg

Dopiero 11. miejsce zajęła Polska w indeksie płatności mobilnych Mazars. Eksperci z firmy uważają, że 5G pozwoli telekomom rozwinąć te usługi.

Firmy telekomunikacyjne przygotowują się na nadejście nowej technologii mobilnej 5G. To, jaką funkcję będzie pełnić w społeczeństwie i gospodarce 5G oraz czy inwestycje w nią się zwrócą, zależeć będzie w dużym stopniu od tego, jakiego rodzaju firmy zdecydują się ją zastosować oraz w jakim modelu. W trwające poszukiwania zastosowań nowej technologii wpisuje się najnowsze opracowanie firmy doradczo-analitycznej Mazars: „Przyszłość operatorów: wygrać batalię o doświadczenia klienta”.

Eksperci proponują operatorom, aby silniej postawili na płatności mobilne. Po raz pierwszy opracowali specjalny indeks – Mazars Mobile Payments Index – grupujący 17 państw według potencjału rozwoju operatorów pod kątem oferowania płatności przez telefon komórkowy. Polska znalazła się w drugiej połowie stawki.

Raport nie omawia szczegółowo powodów relatywnie dalekiej, 11., lokaty Polski. Jak się okazuje, o ile zachowania polskich konsumentów, a użytkowanie telefonii komórkowej do płatności w szczególności, mogą sugerować, że w Polsce z łatwością można świadczyć usługi płatności mobilnych (zajmujemy tu miejsce 7. i 8.), o tyle regulacje i rozwój infrastruktury nie wychodzą naprzeciw podmiotom, które chciałyby prowadzić taki biznes. W tej ostatniej kategorii Polska uzyskała 14. miejsce wśród 17 przeanalizowanych w raporcie rynków.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy chcą kupować przez urządzenia mobilne

– Rynek płatności mobilnych w Polsce jest jednym z bardziej zaawansowanych w Europie – przekonuje Monika Kaczorek, partner i lider sektora telekomunikacyjnego Mazars w Polsce. – Wynika to z faktu, że wraz ze zmianami ustrojowymi wprowadzane systemy i technologie były najbardziej nowoczesne. W związku z tym Polacy są przyzwyczajeni do korzystania z płatności zbliżeniowych, mobilnych, do korzystania z bankowości internetowej – tłumaczy. – Co do płatności mobilnych, na obecnym etapie w większości bazują one na aplikacjach bankowych na telefony komórkowe. Zmiana, która dokona się w niedalekiej przyszłości, będzie polegać na rozwinięciu usług bankowych przez operatorów telefonów, co zapewne zwiększy konkurencję na rynku bankowym i pozwoli zaoferować produkty i instrumenty bankowe w całości poprzez internet. Pozwoli również na uiszczanie płatności wraz z rachunkiem – dodaje Monika Kaczorek.

Według niej wchodzenie operatorów sieci mobilnych w Polsce na rynek bankowości mobilnej uzasadnione jest dynamicznie rozwijającym się sektorem płatności realizowanych za pomocą telefonu. – Polacy chętnie dokonują płatności zbliżeniowych, za pośrednictwem BLIK, GooglePay, czy ApplePay, ze względu na szybkość, prostotę i wygodę takich rozwiązań – wylicza.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon: Wystarczy pomachać, by zapłacić za zakupy

Według dostępnych danych liczba internautów robiących zakupy przez smartfony rośnie, więc, jak przekonuje Kaczorek, rozwój rynku płatności mobilnych w Polsce rokuje bardzo pozytywnie.

Według Mazars technologia 5G może mieć dobry wpływ na tempo rozwoju płatności mobilnych w Polsce. – Sukces rozwoju rynku płatności mobilnych zależy więc w dużej mierze od przychylności polskich ustawodawców w zakresie skonstruowania regulacji i przystosowania infrastruktury pod tę technologię – dodaje Kaczorek.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfonowi zakupoholicy? Polska liderem

Telekomy w Polsce próbują sił w finansach od kilku lat. Trzech nawiązało współpracę z bankami: Orange z mBankiem, T-Mobile z Aliorem, a Plus z Invest Bankiem (Plus Bank). Partnerstwa te mają różne historie. Orange po rozstaniu z mBankiem chce uruchomić bank w perspektywie roku–dwóch lat. W ofertach telekomów upowszechnia się tzw. direct billing, czyli płatność za produkt wraz z rachunkiem za telefon.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walczą z bandytami i terrorystami. Ich debiut giełdowy może być hitem

Palantir Technologies, spółka analizująca dane m.in. dla amerykańskiej policji i służb specjalnych, opublikowała prospekt ...

Cyfrowy świat z dnia na dzień mocniej zawładnął naszym życiem

Rozważne i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw wirtualnego świata to wyzwanie. Tak dla dorosłych, jak ...

Jak odnaleźć się w trybie home office. Nowy portal chce wesprzeć firmy

Platforma #aktywnieswiadomi umożliwia stałą komunikację między pracodawcami i pracownikami, a także jest projektem dla ...

Internetowa telewizja burzy stare biznesowe modele

Kino, telewizja, sklep, wypożyczalnia. Tak wyglądało życie filmu, zanim pojawili się internetowi giganci. – ...

Rosja planuje podatek od smartfonów

Kreml ma kolejny pomysł na zwiększenie wpływów do kasy państwa. Rosji. Po podatku od ...