Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 5 stycznia

 

Dziennik Gazeta Pawna

 

Poskromić maszynę. Oswajanie sztucznej inteligencji
Może okazać się, że sztuczna inteligencja jest groźniejsza niż bomba atomowa. Mimo to największe firmy technologiczne inwestują w nią miliardy. Jesteśmy samobójcami?
S. A1, A20

Firmy zamiast akcji emitują kryptowaluty. To wielkie oszustwo czy rewolucja w finansowaniu biznesu?
Na całym świecie coraz większą karierę robi ICO (ang. Initial Coin Offering). Pod tym skrótem kryje się nowatorska metoda crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Polega na tym, że firma – zwykle start-up – zbiera kapitał, emitując swoją własną wirtualną, umowną walutę.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095792,ico-firmy-zamiast-akcji-emituja-kryptowaluty.html (dostęp płatny)

 

Parkiet

Trzecia wojna światowa na horyzoncie
W ubiegłym roku na rynek trafiła gra „Get Even”. Jak sobie radzi? To specyficzny projekt. Tworzyliśmy go we współpracy z wydawcą globalnym (Bandai Namco) i to on posiada wszystkie informacje dotyczące sprzedaży. Dzieli się nimi średnio co kwartał. Teraz właśnie oczekujemy kolejnego raportu sprzedażowego. Z pierwszych nie jesteśmy zadowoleni.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795307_Trzecia_wojna_swiatowa_na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

 

Puls Biznesu

Rząd chce powstrzymać esemesowych naciągaczy
Zmiany w prawie mają zwiększyć ochronę przed niechcianymi usługami i niespodziankami na rachunkach. Telefon brzęczy w kieszeni, spoglądasz na niego i widzisz, że WYGRAŁEŚ lub możesz POZNAĆ PRZYSZŁOŚĆ, jeśli tylko chcesz i odpowiesz na esemes. Wszystko, oczywiście, za dodatkową opłatą.
https://www.pb.pl/rzad-chce-powstrzymac-esemesowych-naciagaczy-902386 (dostęp płatny)

 

Rzeczpospolita

Elektroniczny dokument potwierdzi siedzibę firmy
Skarbówka nie upiera się już przy papierowych certyfikatach rezydencji. Elektroniczne zaświadczenie wystarczy, by zastosować preferencje podatkowe. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że firmom, które mają zagranicznych kontrahentów, łatwiej będzie prowadzić biznes. Fiskus łagodzi swoje stanowisko i po latach sporów zaczyna akceptować elektroniczne certyfikaty rezydencji. Dotychczas wymagał papierowych.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363156-Elektroniczny-dokument-potwierdzi-siedzibe-firmy.html (dostęp płatny)

Kłopot Intela dotyczy każdego
Luka w procesorach może umożliwić uzyskanie dostępu do haseł, kluczy szyfrowania czy danych z aplikacji.- Sądząc z informacji publikowanych przez specjalistyczne media, jest to bardzo poważny problem. Za serwisem Niebezpiecznik.pl mogę powtórzyć, że odkryta podatność może umożliwiać ataki prowadzące do uzyskania dostępu do danych przechowywanych w pamięci urządzenia, takich jak hasła, klucze służące do szyfrowania czy dane zawarte w aplikacjach – mówi dr Paweł Litwiński, adwokat, partner w kancelarii Barta Litwiński.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363139-Klopot-Intela-dotyczy-kazdego.html (dostęp płatny)

Bordon: Oczekiwania klientów wymuszają cyfrową transformację
Na Zachodzie adaptacja nowych technologii i zwinność działów IT jest na wyższym poziomie – mówił Radomir Bordon, dyrektor technicznego wsparcia sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Dell EMC, gość programu Pawła Rożyńskiego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363178-Bordon:-Oczekiwania-klientow-wymuszaja-cyfrowa-transformacje.html (dostęp płatny)

Tak dla swobody, nie dla własności danych w Europie
Strategia tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego zakłada, że Europa stanie się obszarem dynamicznego rozwoju dla gospodarki opartej nad danych. Komisja podejmuje więc działania, aby dane swobodnie przepływały między państwami. Optymalny sposób realizacji tych celów jest przedmiotem dyskusji i konsultacji. Ścierają się w nich stanowiska zachowawcze, postulujące jedynie tworzenie zachęt dla przedsiębiorców, jak i pomysły nowych, nawet daleko idących regulacji, na czele z ideą powstania ogólnego prawa do danych wzorowanego na prawie własności.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363097-Tak-dla-swobody–nie-dla-wlasnosci-danych-w-Europie.html (dostęp płatny)

Czy zwykła wiadomość elektroniczna jest dokumentem
W praktyce obrotu gospodarczego coraz częściej dochodzi do składnia różnych oświadczeń, a w konsekwencji nierzadko do zaciągania zobowiązań na podstawie zwykłej korespondencji elektronicznej. Czasami są to same wiadomości (w formacie HTML), czasami zaś dołączone są do nich załączniki zawierające pliki w innych formatach albo zeskanowane dokumenty pisemne. Pojawia się w związku z tym niezwykle praktyczne pytanie z pogranicza prawa cywilnego oraz procedury cywilnej o walor prawny treści przekazywanych w taki sposób.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363093-Czy-zwykla-wiadomosc-elektroniczna-jest-dokumentem.html (dostęp płatny)

W pogoni za innowacyjnością
Cztery parki technologiczne, współpraca między nauką a biznesem – region myśli o przyszłości.  Według raportu „Indeks Millennium 2017. Potencjał innowacyjności regionów” województwo lubuskie zajmuje ostatnie miejsce w kraju. Ale sytuacja zmienia się na korzyść – w ciągu ostatnich pięciu lat wynik regionu poprawił się o 4 pkt, wzrastając z 34 do 38 pkt. To ósma pozycja pod względem tempa nadrabiania zaległości. Lubuskie ponadprzeciętnie wypada również pod względem stopy wartości dodanej, jednego z kluczowych parametrów w indeksie. Z wynikiem 79,2 pkt wyprzedza aż osiem województw. Zwyciężając w konkurencji województwa lubelskie i warmińsko-mazurskie zajmuje 14. miejsce pod względem wydajności pracy. Niestety, w pozostałych podrankingach cząstkowych indeksu, czyli mierzących wydatki na badania i rozwój, zasięg edukacji policealnej, zatrudnienie w jednostkach badawczo-rozwojowych oraz liczbę patentów, region okupuje ostatnie bądź przedostatnie pozycje.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363128-W-pogoni-za-innowacyjnoscia.html (dostęp płatny)

Mogą Ci się również spodobać

Microsoft przejmuje kultowego producenta gier za 7,5 mld dolarów

Koncern Billa Gatesa przeprowadził potężną transakcję na rynku gier wideo – twórca Windowsa przejął ...

Katarzyna Kucharczyk: Internetowa bitwa o klientów

„Trend is your friend” – brzmi powiedzenie inwestorów. Odnosi się nie tylko do giełdy, ...

Bitwa na patenty – Koreańczycy na czele

W wyścigu o innowacyjne technologie wśród koncernów liderem jest Samsung, zaś wśród startupów Netflix. ...

Twitter na wojnie z Chinami. Usunął 170 tys. kont za dezinformację

Twitter zablokował ponad 170 tysięcy kont powiązanych z chińskim rządem, które rozpowszechniały fałszywe informacje ...

Najlepsze 2020. Turystyka w dobie Covid-19. Firma z Poznania ma pomysł na kampery

Wynajmig.pl wie, jak ominąć gwarne hotele i zatłoczone miejsca. Z pomocą przychodzi ekonomia współdzielenia. ...

Pegasus to wierzchołek góry lodowej. Jak nas obserwują?

System Pegasus to wierzchołek góry lodowej. Aktywność rządów w sieci systematycznie rośnie. Czy powinniśmy ...