Prezes T-Mobile Polska o 2019 roku: racjonalność i konsolidacja

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska poinformował dziś, że kierowana przez niego firma ma pierwszego klienta światłowodowego dostępu do internetu. Została nim Dr Clown Foundation.

Maierhofer zapewnił, że fundacja korzysta z komercyjnej oferty T-Mobile, ale nie podzielił się jej szczegółami. Wiadomo natomiast, że fundacja otrzymała łącze na preferencyjnych warunkach, w ramach wsparcia, jakiego udziela jej operator.

Według szefa T-Mobile, operator planuje oficjalny start oferty konwergentnej obejmującej światłowód na początku 2019 roku. Dodał, że uzupełniająca ją oferta wideo będzie bardziej ofertą rozrywki, niż ofertą telewizyjną. – Nie zamierzamy konkurować z operatorami cyfrowych platform – mówił Maierhofer.

Pytany o to, jak po zapowiedzi wycofania się z Polski serwisu Showmax ocenia potencjał serwisów OTT powiedział: – Moim zdaniem przyszłość telewizji to mix serwisów OTT i tradycyjnej telewizji.

Aby móc włączyć do oferty światłowód, T-Mobile podpisał umowę o dostępie do infrastruktury Orange Polska. Za sam fakt podpisania jej zapłacić miał 275 mln zł w dwóch ratach.

– W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy wszystkie potrzebne dokumenty i z naszego punktu widzenia zapłaciliśmy już całą kwotę – powiedział Andreas Maierhofer.

T-Mobile będzie też uiszczał na rzecz Orange opłatę za każdego podłączonego abonenta.

Jak przyznał Maierhofer, T-Mobile będzie też korzystać z usług serwisowych spółki zależnej Orange – TP Teltechu. Orange nie jest ostatnim podmiotem, z którym T-Mobile współpracuje by osiągnąć ogólnopolski zasięg oferty konwergentnej.

T-Mobile zamierza korzystać z infrastruktury budowanej przez firmę Nexera przy udziale środków unijnych zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. To wiadomo od dłuższego czasu. Wszystko wskazuje też na to, że T-Mobile szybciej zacznie korzystać z sieci grupy Inea.

Prezes T-Mobile powiedział, że uzgodnienia zostały już poczynione i podpisania umowy spodziewa się w styczniu.

– Rozmawiamy jeszcze z 2-3 mniejszymi operatorami – dodał.

Podtrzymał zainteresowanie zakupem telewizji kablowej pozwalającej T-Mobile zbudować skalę biznesu stacjonarnego, ale zapewnił, że nie na tej kwestii koncentruje się dziś firma.

– Myślę, że w przyszłym roku, czy kolejnym dojdzie do konsolidacji operatorów kablowych – mówił odnosząc się do planów przejęciu Multimedia Polska przez Vectrę.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że trwają rozmowy o przejęciu UPC Polska – zaprzeczył.

Według Maierhofera celem T-Mobile jest aby w całym 2019 r. EBITDA firmy rosła względem 2018 r.. Pomocny ma być w tym rynek, który – spodziewa się Andreas Maierhofer – będzie zachowywał się się „racjonalnie” w obliczu nadchodzących inwestycji w sieć 5G.

– Nie zamierzamy zmniejszać aktywności marketingowej i inwestycyjnej w 2019 roku – zapewnił prezes T-Mobile Polska.

Telekom chce się wyróżniać pomysłowością. – Chcemy być liderem pod względem innowacyjności oferty – mówił.

Ważnym elementem zmian zachodzących na rynku będzie jego zdaniem nadal cyfryzacja.

2019 rok powinien także przynieść zakończenie rozmów operatorów mobilnych w Polsce o reshuflingu (uporządkowaniu wiążącym się z wymianą) częstotliwości – ocenił Maierhofer, choć przyznał, że rozmowy te nie są łatwe. W opinii szefa T-Mobile Polska porozumienie operatorów będzie dla sektora lepszym rozwiązaniem niż rozwiązanie narzucone przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdy uzyska on nowe kompetencje przewidziane w przygotowywanej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Maierhofer zapowiedział też, że w kontekście decyzji dotyczących częstotliwości Sferii, T-Mobile będzie oczekiwać równego traktowania uczestników rynku. Jak pisaliśmy Sferia wystąpiła do UKE o rozłożenie na raty płatności za prolongatę rezerwacji pasma 800 MHz.

Maierhofer argumentował, że uczestnicy aukcji LTE płacili za pasmo 800 MHz jednorazowo, do czego zobowiązywała ich dokumentacja aukcyjna.

Mogą Ci się również spodobać

Amazon bierze się za podróbki

Amazon udostępni organom ścigania więcej danych na temat osób próbujących sprzedać podrobione towary za ...

Zakupy przez Instagram w kilkanaście sekund

Instagram Checkout umożliwi kupowanie produktów bez konieczności opuszczania aplikacji. Instagram jest kolejnym medium społecznościowym ...

Platformy streamingowe w Polsce oblężone. Pomagają im problemy kin

Średnio o 20 proc. więcej realnych użytkowników niż w lutym odnotowało 10 najpopularniejszych internetowych ...

Jak Ivona została Alexą. Asystent Amazona z polskimi korzeniami

Amazon stworzył najpopularniejszego na świecie asystenta głosowego. Ale technologia, która ma być kołem zamachowym ...

Polska AI wykryje ogień z kosmosu. Robi furorę w USA

Jeden z największych dostawców prądu w Arizonie sięga po sztuczną inteligencję z Białegostoku – ...

Usługi transportowe hitem e-handlu

Internet podbijają już nie tylko e-sklepy. Platformy oferujące różne usługi liczą już swoich klientów ...