Prezes T-Mobile Polska o 2019 roku: racjonalność i konsolidacja

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska poinformował dziś, że kierowana przez niego firma ma pierwszego klienta światłowodowego dostępu do internetu. Została nim Dr Clown Foundation.

Maierhofer zapewnił, że fundacja korzysta z komercyjnej oferty T-Mobile, ale nie podzielił się jej szczegółami. Wiadomo natomiast, że fundacja otrzymała łącze na preferencyjnych warunkach, w ramach wsparcia, jakiego udziela jej operator.

Według szefa T-Mobile, operator planuje oficjalny start oferty konwergentnej obejmującej światłowód na początku 2019 roku. Dodał, że uzupełniająca ją oferta wideo będzie bardziej ofertą rozrywki, niż ofertą telewizyjną. – Nie zamierzamy konkurować z operatorami cyfrowych platform – mówił Maierhofer.

Pytany o to, jak po zapowiedzi wycofania się z Polski serwisu Showmax ocenia potencjał serwisów OTT powiedział: – Moim zdaniem przyszłość telewizji to mix serwisów OTT i tradycyjnej telewizji.

Aby móc włączyć do oferty światłowód, T-Mobile podpisał umowę o dostępie do infrastruktury Orange Polska. Za sam fakt podpisania jej zapłacić miał 275 mln zł w dwóch ratach.

– W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy wszystkie potrzebne dokumenty i z naszego punktu widzenia zapłaciliśmy już całą kwotę – powiedział Andreas Maierhofer.

T-Mobile będzie też uiszczał na rzecz Orange opłatę za każdego podłączonego abonenta.

Jak przyznał Maierhofer, T-Mobile będzie też korzystać z usług serwisowych spółki zależnej Orange – TP Teltechu. Orange nie jest ostatnim podmiotem, z którym T-Mobile współpracuje by osiągnąć ogólnopolski zasięg oferty konwergentnej.

T-Mobile zamierza korzystać z infrastruktury budowanej przez firmę Nexera przy udziale środków unijnych zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. To wiadomo od dłuższego czasu. Wszystko wskazuje też na to, że T-Mobile szybciej zacznie korzystać z sieci grupy Inea.

Prezes T-Mobile powiedział, że uzgodnienia zostały już poczynione i podpisania umowy spodziewa się w styczniu.

– Rozmawiamy jeszcze z 2-3 mniejszymi operatorami – dodał.

Podtrzymał zainteresowanie zakupem telewizji kablowej pozwalającej T-Mobile zbudować skalę biznesu stacjonarnego, ale zapewnił, że nie na tej kwestii koncentruje się dziś firma.

– Myślę, że w przyszłym roku, czy kolejnym dojdzie do konsolidacji operatorów kablowych – mówił odnosząc się do planów przejęciu Multimedia Polska przez Vectrę.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że trwają rozmowy o przejęciu UPC Polska – zaprzeczył.

Według Maierhofera celem T-Mobile jest aby w całym 2019 r. EBITDA firmy rosła względem 2018 r.. Pomocny ma być w tym rynek, który – spodziewa się Andreas Maierhofer – będzie zachowywał się się „racjonalnie” w obliczu nadchodzących inwestycji w sieć 5G.

– Nie zamierzamy zmniejszać aktywności marketingowej i inwestycyjnej w 2019 roku – zapewnił prezes T-Mobile Polska.

Telekom chce się wyróżniać pomysłowością. – Chcemy być liderem pod względem innowacyjności oferty – mówił.

Ważnym elementem zmian zachodzących na rynku będzie jego zdaniem nadal cyfryzacja.

2019 rok powinien także przynieść zakończenie rozmów operatorów mobilnych w Polsce o reshuflingu (uporządkowaniu wiążącym się z wymianą) częstotliwości – ocenił Maierhofer, choć przyznał, że rozmowy te nie są łatwe. W opinii szefa T-Mobile Polska porozumienie operatorów będzie dla sektora lepszym rozwiązaniem niż rozwiązanie narzucone przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdy uzyska on nowe kompetencje przewidziane w przygotowywanej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Maierhofer zapowiedział też, że w kontekście decyzji dotyczących częstotliwości Sferii, T-Mobile będzie oczekiwać równego traktowania uczestników rynku. Jak pisaliśmy Sferia wystąpiła do UKE o rozłożenie na raty płatności za prolongatę rezerwacji pasma 800 MHz.

Maierhofer argumentował, że uczestnicy aukcji LTE płacili za pasmo 800 MHz jednorazowo, do czego zobowiązywała ich dokumentacja aukcyjna.

Mogą Ci się również spodobać

W czasie epidemii studentów zastępują roboty i awatary

Tokijski Uniwersytet BBT na zakończenie semestru wręczył dyplomy robotom. Samojezdne maszyny, z ekranem zamiast ...

Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja

Amerykańska armia testuje miniaturowe, ważące mniej niż 33 gramy drony. Wszędzie wlecą, wszystko dojrzą, ...

Polskie firmy igrają z ogniem w sieci

Już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberzagrożeniami. Jednak na ich podejście ...

Folia za trzy funty pokonała samsunga

Mieszkanka Castleford w Wielkiej Brytanii odkryła, że kosztująca niecałe 3 funty folia ochronna do ...

Xperia przejdzie do historii? Sony ma duży problem

Sprzedaż smartfonów japońskiej firmy leci na łeb na szyję. Jeszcze w 2014 r. koncern ...

Samoobsługowe kasy są mniej produktywne od kasjerów

Problemem obecnej technologicznej rewolucji nie będzie ilość pracy, lecz jej jakość – bo uderza ...