Ruszył pilotaż LTE450 dla energetyki

PGE Systemy, spółka odpowiadająca za systemy IT w Grupy Kapitałowej PGE, wspólnie z partnerami z branży energetycznej, rozpoczęło pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. Informuje o tym portal Centrum Informacji o Rynku Energii (Cire.pl należy do Agencji Rynku Energii).

Jak czytamy, celem pilotażu jest potwierdzenie pełnej funkcjonalności komunikacji dyspozytorskiej o znaczeniu krytycznym, w tym Push to Talk (PTT) i Push to Video (PTV).

Ta sama sieć posłuży do transmisji danych automatyki elektroenergetycznej i odczytu liczników.

„Pierwsze połączenia zostały z sukcesem przetestowane na infrastrukturze zainstalowanej przez europejskich partnerów technologicznych w Augustowie, Warszawie i Wrześni koło Poznania” – podano.

Pilotaż odbywa się w ramach „Programu budowy systemu łączności krytycznej dla energetyki”. Program ten jest realizowany przez PGE Systemy wspólnie z Operatorami Systemów Dystrybucyjnych (OSD), a także innymi podmiotami sektora energetycznego.

„Z przeprowadzonych analiz rynkowych wynika, że dostawy rozwiązań LTE450, na które składają się część radiowa RAN (Radio Access Network) i system sterujący siecią EPC (Enhanced Packet Core) będą kosztować znacząco poniżej 200 mln zł, dla sieci o zasięgu ogólnopolskim” – czytamy w informacji.

„Oznacza to przewagę rozwiązań LTE nad alternatywnie proponowanymi rozwiązaniami, które na dodatek zapewniają mniejszą liczbę funkcji. 112 scenariuszy testowych, przygotowanych przez podmioty sektora elektroenergetycznego, ma za zadanie potwierdzić, że rozwiązanie w pełni sprosta oczekiwaniom stawianym przez branżę” – informuje Cire.pl.

Na łamach rpkom.pl pisaliśmy w ub.r., że w Polsce toczy się cichy spór o to, czy firmy energetyczny powinny wykorzystywać do tzw. łączności krytycznej technologię LTE 450, czy TETRA, a może hybrydę obu.

Zwolennikiem pierwszego rozwiązania jest Andrzej Piotrowski, wiceprezes spółki PGE Systemy i b. wiceminister energii. Za systemem TETRA opowiada się zaś finansowana przez szereg przedstawicieli sektora organizacja Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Zaś hybrydę proponuje Instytut Łączności.

Mogą Ci się również spodobać

Gigantyczna kara dla British Airways. Za wyciek danych

Przewoźnik padł w zeszłym roku ofiarą hakerów. Teraz pada „ofiarą” przepisów o ochronie danych ...

Zakupy Polaków będą teraz bardziej inteligentne

Tradycyjni sprzedawcy w starciu z konkurencją ze strony e-commerce chętnie sięgają po nowe technologie. ...

Polski hyperloop to 600 km/h po istniejących torach

Pracujący nad projektem kolei próżniowej startup Hyper Poland potrzebował tylko 48 godzin, by na ...

Australia: za cyberatakiem na parlament stały Chiny

Australijskie służby wywiadowcze ustaliły, że za cyberatak na parlament i trzy największe partie polityczne ...

Kłopoty Huawei uderzyły mocno w polskich producentów gier

WIG Games jest dziś niechlubnym liderem spadków wśród indeksów branżowych na GPW. Szczególnie mocno ...

Netflix podał obsadę drugiego sezonu „Wiedźmina”

Ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu „Wiedźmina”. Oficjalnie ogłoszono nazwiska aktorów, którzy dołączą do obsady. ...