Netia wylicza wspólne projekty z Cyfrowym Polsatem. Dekoder od właściciela w przyszłym roku

darek golik

Netia, stacjonarny operator, kontrolowany przez Cyfrowy Polsat, ciągle nie podaje szacunków korzyści ze współpracy z właścicielem. Ma ich jednak całą listę. Największe przed nim.

W środę w pierwszym odruchu giełdowi inwestorzy pozytywnie odebrali wyniki za III kwartał br. opublikowane przez Netię. Kurs akcji stacjonarnego telekomu na warszawskiej giełdzie wzrósł na otwarciu środowej sesji o 2,58 proc. do 4,74 zł. Z czasem jednak wyhamował.

Mieszany obraz

Obraz wyłaniający się ze sprawozdania Netii faktycznie może wywoływać mieszane uczucia. Z jednej strony kwartalne przychody telekomu spadły o 6,2 proc. do niecałych 320 mln zł, czyli nieco silniej niż przewidywali analitycy ankietowani przez „Parkiet”. Średnia ich prognoz wskazywała na spadek 5-proc. Z drugiej strony wyniki takie jak zysk operacyjny powiększony o amortyzację i zysk netto grupy były wyższe niż przed rokiem (według MSR17) oraz nieco lepsze niż sądzili specjaliści z biur maklerskich. EBITDA wyniosła 95,1 mln zł (wzrost o 0,6 proc.), a zysk netto – 20,6 mln zł, po wzroście o ponad 10 proc. rok do roku.

Zdaniem Pawła Szpigla, analityka mBanku, wyniki były w sumie zgodne z oczekiwaniami. – Co prawda dynamika EBITDA była lepsza niż dwa kwartały temu, więc obrazek wygląda bardziej optymistycznie, ale wiadomo, że Netia działa na rynku wielkich miast, a tam konkurencja rośnie. UPC wyszło z nowymi ofertami, aby bronić się przed Orange. Netia jest w środku tego rynku, próbuje stworzyć oferty konkurencyjne do Orange Love. Trudno więc, aby inwestorzy byli nastawieni do jej akcji bardzo optymistycznie – mówi Paweł Szpigiel. Zwraca też uwagę, że w wynikach Netii niektóre pozycje nie zostały wyjaśnione. Chodzi np. o dodatkowe 6 mln zł tzw. „pozostałych przychodów”. To sugeruje, że zaprezentowane dane mogą zawierać zdarzenia jednorazowe.

Zarząd: dobrze być w grupie w Polsatem

Zarząd Netii uważa jednak, że pozytywne trendy widoczne w wynikach III kwartału to efekt współpracy telekomu z głównym akcjonariuszem – Cyfrowym Polsatem. Andrzej Abramczuk, prezes Netii, nadal nie podaje szacunków synergii, jakie telekom może z tego tytułu uzyskać w dłuższym terminie (Cyfrowy Polsat ze swojego punktu widzenia mówi o 800 mln zł), ale podlegający mu menedżerowie wymieniają wiele inicjatyw, które, zebrane, przynoszą pozytywny efekt.

Według Krzysztofa Adaszewskiego, odpowiedzialnego za finanse, to za sprawą przynależności do grupy Polsatu koszty Netii są niższe. Według Grzegorza Bartlera, odpowiedzialnego za technikę, Netia zaczęła odpowiadać za serwis sieci światłowodowej sieci komórkowej Plus i ma z tego tytułu dodatkowe przychody.

Tomasz Dakowski, szefujący dywizji usług dla klientów indywidualnych, podał, że zakończono migrację klientów MVNO Netii na sieć Polkomtela oraz że coraz większa część klientów usług głosowych podpięta wcześniej do sieci Orange obecnie korzysta z łączy radiowych sieci Plus (kilkadziesiąt tysięcy). Netia korzysta też z data center Plusa w Grodzisku Mazowieckim, by pozyskiwać klientów na tego typu usługi.

Schyłek współpracy z Orange

– Nie postawiliśmy krzyżyka na hurtowym dostępie do infrastruktury podmiotów trzecich, ale jesteśmy raczej u schyłku współpracy z Orange – przyznawał Abramczuk.

Operator przymierza się do jeszcze jednego ruchu. Zacznie zastępować dekodery płatnej telewizji Netia Player urządzeniami Cyfrowego Polsatu – Evobox. Może się to zacząć w drugim kwartale przyszłego roku. Niewykluczona jest także jeszcze ściślejsza kooperacja infrastrukturalna.

Tajemnicą ciągle są liczby pokazujące tempo modernizacji sieci. Bartler zapewnił, że jest bardzo dobrze. Podał, że tegoroczne inwestycje na ten cel wyniosą około 90 mln zł. Podtrzymano, że projekt zakończy się w 2020 r. Nie opiera się on tylko na światłowodach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ich obraz 3D aktywności mózgu ratuje życie

Rozwiązanie polsko-belgijskiego startupu Imagylis pomogło już ponad 2 tys. pacjentom na świecie. Za program ...

W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Połączenia wideo z psychologiem czy terapeutą w dowolnym miejscu i czasie to teraz w ...

Fintechy niczym skrzynka szampana

Ciągła zmiana i współpraca startupów z korporacjami to w sektorze finansowym napęd nowej ery. ...

10 lat więzienia za cyberatak w USA

34-letni mieszkaniec Massachusetts został skazany na 10 lat więzienia za zaatakowanie sieci komputerowej szpitala ...

Michał Boni: Monitoring czy inwigilacja?

Pandemia wypełniła obecnie całe nasze życie. Począwszy od czasu spędzanego w domu w skali, ...

100-latek za konsolą. Przybywa graczy wśród starszych osób

W ciągu ostatnich trzech lat procent osób grających w gry wideo, a mających powyżej ...