Polkomtel zrywa umowę z Huawei

materiały prasowe

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus kontrolowany przez Cyfrowy Polsat wypowiedział umowę chińskiemu koncernowi Huawei na wielofunkcyjny system informatyczny do obsługi klientów grupy. Oficjalny powód to opóźnienia. Co dalej z informatyzacją grupy Zygmunta Solorza?

Ze środy na czwartek późnym wieczorem Grupa Cyfrowy Polsat poinformowała giełdowych inwestorów, że w środę zarząd Polkomtela (jest spółką zależną Cyfrowego Polsatu) odstępuje od umowy zawartej w 2016 roku z chińskim koncernem Huawei.

CZYTAJ TAKŻE: Zygmunt Solorz: Szybki internet powinna mieć każda rodzina

Jak czytamy w giełdowym raporcie bieżącym tele-giganta kontrolowanego przez Zygmunta Solorza, zarząd Polkomtela podjął decyzję o przekazaniu 27 listopada spółce Huawei Polska „oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej w dniu 23 czerwca 2016 r. (…) dotyczącej wdrożenia systemu informatycznego BES wraz z zapewnieniem wsparcia i rozwoju”.

Polsat czekał 41 miesięcy, teraz chce pieniędzy

Jak podano, „decyzja Polkomtelu wynika między innymi z faktu, iż pierwotny harmonogram przewidywał zakończenie projektu w ciągu 18 miesięcy, a obecnie mija już 41 miesiąc od momentu podpisania umowy”. Huawei nie zmieścił się także w terminie wskazanym w aneksie do umowy – wynika z komunikatu.

Kolejnym krokiem mają być roszczenia i informacje na temat rozliczeń „związanych „ze zwrotem wzajemnie spełnionych świadczeń (w tym z żądaniem zwrotu zapłaconego wynagrodzenia)” – podano.

„Polkomtel poinformował spółkę Huawei, iż zamierza wystąpić z roszczeniami wynikającymi ze złożenia oświadczenia jak również z informacjami na temat rozliczeń związanych ze zwrotem wzajemnie spełnionych świadczeń (w tym z żądaniem zwrotu zapłaconego wynagrodzenia)” – zapowiada sieć komórkowa Plus. O jakie kwoty chodzi – nie zdradzono.

Huawei: analizujemy

Huawei Polska na razie nie ujawnia, jak zamierza zareagować na pismo od Polkomtela. – Mogę potwierdzić, że takie pismo otrzymaliśmy. Analizujemy je – mówił nam rano w czwartek Ryszard Hordyński, dyrektor ds.  strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Wieczorem Huawei Polska wydało oświadczenie o następującej treści:

„Huawei potwierdza, że otrzymał od Polkomtel Sp. z o.o. oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Spółka Huawei jest zaskoczona taką decyzją partnera, zważywszy na bardzo zaawansowane stadium projektu informatycznego, którego dotyczy umowa, oraz na długoterminową i wieloobszarową współpracę Huawei z podmiotami z Grupy Polsat. Huawei pragnie również podkreślić, że przedłużenie harmonogramu projektu, które zostało wspólnie uzgodnione przez strony, spowodowane było przede wszystkim znaczącym poszerzeniem zakresu prac. Huawei wyraża swoją gotowość i determinację do znalezienia pozytywnego rozwiązania zaistniałej sytuacji w celu ukończenia projektu, przy użyciu otwartej i transparentnej komunikacji”.

Grupa Solorza grozi, że jeśli Huawei nie spełni roszczeń, telekom sięgnie po gwarancję bankową i procedury dochodzenia zapłaty należności.

Przedstawiciele Grupy Cyfrowy Polsat pytani, co to oznacza od strony organizacyjnej, czy grupa ma alternatywne rozwiązanie, czy będzie budować system od nowa, czy też nie – na razie odmawiają komentarzy.

Rozwód, czy negocjacje

O tym, że informatyczny projekt mający zastąpić własne oprogramowanie Plusa i Cyfrowego Polsatu do obsługi klientów ma opóźnienie wiadomo nie od dziś. Wynikało to z wypowiedzi przedstawicieli grupy na kolejnych konferencjach prasowych poświęconych publikacji wyników finansowych.

Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu zapowiadał najpierw, że projekt zakończy się jesienią tego roku. Jesienią zaś ogłosił, że grupa jednak nie zaczeka ze zmianami w ofertach na finał wdrożenia, a prezes Mirosław Błaszczyk  nie podał jego nowego terminu. Zaczął też zapewniać, że wdrożenie nie ma wpływu na działanie grupy. Obaj menedżerowie podkreślali, że projekt jest skomplikowany.

CZYTAJ TAKŻE: Grupa Cyfrowy Polsat podnosi ceny. Co i kiedy zdrożeje?

Dwa tygodnie temu „Puls Biznesu” podał, że Zygmunt Solorz straszy Huawei rozwodem. Powołując się na anonimowych ekspertów dziennik oceniał, że decyzja w sprawie wypowiedzenia umowy to element strategii negocjacyjnej. Biuro prasowe Huawei Polska zapewniało, że umowa nie została wypowiedziana, a prace są na zaawansowanym etapie.

Kto poradzi sobie z zadaniem

Huawei realizował analogiczne projekty dla kilku telekomów, w tym dla T-Mobile Polska. Skala przedsięwzięcia, ze względu na liczbę klientów, nie była jednak tak duża.

W projekcie dla Polkomtela w roli podwykonawców uczestniczyło jeszcze pięć firm informatycznych, w tym rzeszowskie Asseco Poland, kontrolowane przez Adama Górala.

W odpowiedzi na nasze pytania Ewa Kryj-Satalecka, rzeczniczka spółki, podała, że Asseco odstąpiło od umowy z Huaweiem zanim zrobił to Plus. – Było to spowodowane jej rażącym naruszaniem przez Huawei od drugiej połowy lipca – odpisała nam. Według rzeczniczki, Asseco Poland czeka jeszcze na część zapłaty od Huaweia

Zadaniem Asseco, które odpowiada za działanie starych systemów spółek Polsatu, ma być migracja danych klientów do nowego systemu. Podobne zadanie informatyczna firma realizowała dla Orange Polska. Latem ogłosiła, że przeniosła klientów biznesowych telekomu do dwóch nowych systemów billingowych. Jeden starszy wyłączyła. Zmiana objęła operatorów telekomunikacyjnych z rynku hurtowego oraz klientów biznesowych.

#Polskie5G w tle?

W Unii Europejskiej i w Polsce trwają przygotowania do wprowadzenia zasad mających ograniczyć ryzyko naruszenia bezpieczeństwa sieci 5G. Prace te zaczęły się  m.in. w związku z naciskami Stanów Zjednoczonych aby sprzymierzeńcy USA nie korzystali z usług chińskich firm przy budowie tej infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: #Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

Rząd PiS ogłosił, że powstanie państwowa spółka prowadząca sieć 5G i podpisano list intencyjny w sprawie analiz możliwości uruchomienia podmiotu o roboczej nazwie #Polskie5G. Telekomy miałyby wnieść do niego maszty i światłowody. Jak pisał „Parkiet”, eksperci są zdania, że grupa Cyfrowy Polsat to gracz, który może najbardziej skorzystać na tym projekcie.

Z kręgów rządowych docierały do nas niedawno sygnały, że nie wszyscy wiedzieli o zrywanej właśnie umowie Huawei z Polkomtelem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słoneczne auta rzucają wyzwanie zwykłym elektrykom

Holenderska firma Lightyear pokazała prototyp hybrydy napędzanej energią słoneczną i elektryczną z gniazdka, o ...

Z przytupem ruszył sezon świąteczny w e-sklepach

Polacy tłumnie polowali na okazje w Dzień Singla w Chinach. Ale sezon rabatów dopiero ...

Zmarł twórca potęgi Samsunga. Wzrosła cena akcji

Akcje niektórych spółek z grupy Samsung mocno rosły podczas poniedziałkowej sesji w Seulu. Papiery ...

„Jadł tylko to, co osobiście zabił”. Prezes Twittera wspomina obiad z Zuckerbergiem

Szefowie największych mediów społecznościowych mieli unikalne przeżycie kulinarne. Szef Twittera Jack Dorsey długo będzie ...

Przybywa rekordowo dużo e-sklepów. Branża kwitnie

W pierwszym półroczu 2019 r. w Polsce przybyło aż 2,8 tys. sklepów internetowych. To ...

Pandemiczny szał na zakupy w internecie. Wzrosty o 400 proc.

Podczas pandemii lawinowo wzrosło zainteresowanie zakupami online. Nawet o 400 proc. wzrosły e-zakupy spożywcze. ...