W tym tygodniu ma być gotów projekt aukcji 5G. Będzie z niej 5 mld?

Bloomberg

Nadal nie wiadomo, czy i jakie zasady wyboru dostawców sieci nowej generacji narzuci operatorom państwo. W projekcie aukcji 5G, który lada chwila pokaże UKE, ich nie ma. Znajdą się w rozporządzeniu, które ma wydać resort cyfryzacji.

W piątek Urząd Komunikacji Elektronicznej przymierzał się do ogłoszenia konsultacji projektu pierwszej w Polsce aukcji częstotliwości dla sieci komórkowych 5G (3,4–3,8 GHz). Jednak do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” konsultacje nie zostały ogłoszone, stanie się to zapewne w tym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Sieć 5G ruszyła w Rumunii. A co z Polską?

Termin nie jest zaskoczeniem, ponieważ Marcin Cichy, prezes UKE, mówił wcześniej dziennikarzom, że właściwa aukcja ma ruszyć na początku 2020 r. Nie zmienia to faktu, że na treść dokumentacji aukcyjnej operatorzy mobilni w kraju czekają z niepokojem.

Z jednej strony z administracji państwowej płynęły bowiem zapewnienia, że zmiana formuły dystrybucji pasma z przetargu na aukcję nie oznacza skoku na kasę. Z drugiej PAP cytowała Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, mówiącego, że w przyszłym roku do budżetu może wpłynąć z tytułu dystrybucji pasma nawet 5 mld zł. Część firm odebrała ten komentarz jako wskazówkę co do faktycznych oczekiwań rządu wobec powoli ruszającej procedury aukcyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Dokąd zmierza #Polskie5G : Exatel myśli o łączności specjalnej, Emitel o uwolnieniu pasma

Minister w swojej wypowiedzi odnosił się do w wieloletniego planu finansowego państwa, w którym założono, że przyszłoroczne wpływy za rezerwację pasma 3,4–3,8 GHz, bloku 800 MHz oraz 26 GHz wynieść mogą 3,5–5 mld zł.

Z kolei w ustawie budżetowej na 2020 rok nie wskazano konkretnych kwot z dystrybucji częstotliwości. Można je wyliczyć na około 1 mld zł i te szacunki potwierdzał między wierszami minister Zagórski. Jest to jednak kwota minimalna.

Średnia prognoz biur maklerskich mówi, że wpływy Skarbu Państwa z aukcji mogą sięgnąć około 4 mld zł (średnio 1 mld zł na operatora).

Oprócz wyjściowej ceny za każdy z czterech bloków pasma 3,4–3,8 GHz ważne będą warunki dopuszczenia do udziału w licytacji oraz potencjalnie zobowiązania co do szybkości budowy sieci 5G.

Telekomy lobbowały, aby w batalii o pasmo mogły wziąć udział tylko te podmioty, które posiadają już infrastrukturę sieci 4G. Przekonywały również, że tempo budowy sieci będzie zależało od ceny za pasmo.

To, co wiemy, to, że w dokumentacji aukcyjnej nie będzie jednak dodatkowych warunków dotyczących bezpieczeństwa sieci 5G, czytaj – wyboru dostawców. Według Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji, zapisy takie pojawią się dopiero w przygotowywanym przez resort cyfryzacji rozporządzeniu. Obecnie trwają prekonsultacje, w których uczestniczyć mają zarówno UKE, jak i operatorzy. Start właściwych konsultacji ma nastąpić wkrótce.

CZYTAJ TAKŻE: Play chce uruchomić komercyjną sieć 5G nie czekając na aukcję częstotliwości

Zanim UKE zdecydował, że zrobi aukcję, rozmawiał z operatorami o przetargu. Operator sieci Play – i nie tylko on – przekonywał, że wycena pasma będzie zależeć od tego, czy w Polsce zliberalizowane zostaną normy promieniowania elektromagnetycznego w kraju (PEM). Stanowiska w konsultacjach tego rozporządzenia można było wysyłać do 29 listopada.

Ministerstwo Zdrowia, gospodarz tego dokumentu, nie podsumowało dyskusji i nie opublikowało stanowisk, które w niej zajęto.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce pojawi się telewizor, który znika

Japoński koncern Panasonic chce wprowadzić do sprzedaży, telewizor, który będzie całkowicie przezroczysty. Pierwszy prototyp ...

Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Galaxy Fold jest nieporęczny, brzydki i drogi. Mimo to najnowszy sprzęt Samsunga stanowi przełom ...

Twórcy polskiego Groupona i Travelista wydepilują za miliony

Tomasz Kucharski oraz Paweł Tymczyna ruszyli z nowym biznesem – największą w Polsce siecią ...

Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem ...

Polski startup chce być numerem jeden na kontynencie

WhitePress wychodzi za granicę – rodzima platforma content marketingowa otwiera biura w kolejnych czterech ...

Czeka nas druga fala informatyzacji branży finansowej

Tematyka zarządzania dużymi zbiorami danych, czyli wstęp do machine learningu czy blockchainu jest teraz ...