SMS szybciej umiera. Najnowsze dane

118 mln SMS-ów wysłali w Wigilię Bożego Narodzenia w 2019 roku klienci Orange i Play. To aż o 20 procent mniej niż rok wcześniej.

Choć krótka wiadomość tekstowa (SMS) zdaje się wychodzić z mody za sprawą coraz większej popularności mediów społecznościowych i komunikatorów, to są osoby, które nadal w nią wierzą. Paradoksalnie należą do tego grona Google, czy banki, którzy projektują systemu autoryzacji transakcji z wykorzystaniem SMS, urzędy, czy różnorakie zakłady usługowe.

CZYTAJ TAKŻE: UKE: Rzeź SMS-ów, ale eksplodował transfer danych

To, że sposób wykorzystania SMS-ów się zmienia widać dobitnie na statystykach z okresu Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Niegdyś były to najgorętszy sezon dla sieci komórkowych. Wysyłane masowo wiadomości, często przychodziły z opóźnieniem. Dziś Wigilia i Sylwester to ciągle dni wyróżniające się w operatorskim kalendarzu, ale już nie tak bardzo jak niegdyś.

Podobnie jak w poprzednim roku, także w tym statystyki SMS-owe przygotowały dla nas dwie sieci: Orange i Play. W Wigilię 24 grudnia 2019 roku klienci Orange Polska wysłali 59,1 mln SMS-ów. To o 16,7 proc. mniej niż przed rokiem, gdy było to 71 mln. Bardzo podobną liczbę wiadomości przesłali tego dnia klienci Play – 58,3 mln. W wypadku tego operatora oznacza to 23-proc. spadek w porównaniu z Wigilią w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Świąteczne statystyki SMSów 2018/2019

W Orange, kolejne dni przyniosły uspokojenie korespondencji. W Sylwestra klienci telekomu wysłali 31,4 mln wiadomości tekstowych, czyli o prawie 5 mln mniej niż rok wcześniej. Dane te nie obejmują już wiadomości wysłanych po północy 1 stycznia. W sumie przez te dwa dni użytkownicy Orange wysłali 62 mln SMSy. Statystyka Playa z tych samych dwóch dni to 66,68 mln wiadomości, o 18 proc. mniej niż przed rokiem.

W tym roku głośnym wydarzeniem sylwestrowym był koncert zorganizowany przez Telewizję Polską z udziałem m.in. Zenka Martyniuka. O wyścigu nadawców o uwagę widzów pisaliśmy tutaj. Orange dostarczył na korporacyjnym blogu informacji o tym, jak klienci tej sieci korzystali z telefonów będąc w stolicy Tatr.

Według telekomu, w Zakopanem, w którym oficjalnie mieszka 27 tys. osób, w Nowy Rok sieć Orange odnotowała działania 40 tys. klientów. Najwięcej z nich – ponad 28 tys. – przesłało dane, ponad 19 tys. wysłało lub odebrało SMS, a ponad 16 tys. zadzwoniło lub odebrało połączenie. „W ciągu magicznej zakopiańskiej noworocznej godziny, przez naszą sieć przeszło ponad 600 tys. minut rozmów, a także 83 tys. SMS oraz blisko 1 TB danych” – podał telekom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na tym eksplodującym rynku Chińczycy pobili Apple

Rynek wearables, czyli technologii ubieralnych, gwałtownie rośnie. Motorem wzrostu nie są takie korporacje jak ...

Trump: Wkrótce odpowiemy na głupotę Macrona

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że jego kraj podejmie kroki odwetowe wobec Francji ...

Rekordowe zakupy w sklepach internetowych

Branża przyzwyczaiła do szybkiego rozwoju, ale w tym roku tempo jest wyjątkowe. W październiku ...

Hakerzy zdobyli 2 mld dolarów dla Kim Dzong Una

Północnokoreańscy hakerzy zdobyli dla reżimu w Pjongjangu ok. 2 mld dolarów. Pieniądze te są ...

Firma z Katowic stworzyła piłkarską wersję Booking.com

Footballcode.eu wpadł na innowacyjny pomysł na biznes – opracował bazę polskich obiektów sportowych i ...

Krzysztof Rybiński: Demokracja zanika i zastępuje ją algokracja

Gdyby Marks dzisiaj żył, byłby zadowolony. Przechodzimy od demokracji i kapitalizmu do algokracji – ...