UKE: Rzeź SMS-ów, ale eksplodował transfer danych

Przychody firm z usług telekomunikacyjnych spadły w ubiegłym roku o 0,3 mld zł, do 39,2 mld zł – podsumował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Segmentami, w których telekomy traciły przychody, były rozmowy telefoniczne i to mimo że czas trwania rozmów się wydłużył.

Dłużej rozmawiamy przez telefon mobilny, a krócej przez tradycyjny z kablem. W 2018 r. łączyliśmy się przez smartfony i przenośne telefony domowe w sumie 103,8 mld minut, o prawie 2 mld dłużej niż rok wcześniej. Natomiast przez klasyczny telefon stacjonarny – 5,4 mld minut, o 1,3 mld minut mniej niż w 2017 r.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Polska ma lepszy od nas dostęp do sieci 4G

Sporo, bo o 2,2 mld, spadła też liczba wiadomości tekstowych. SMS-y wypierane są przez internetowe aplikacje.

Internet zyskuje nadal na popularności, co pokazuje konsumpcja mobilnego transferu. W 2018 r. klienci operatorów komórkowych zużyli prawie 3,1 mld gigabajtów, czyli o 46,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Raport UKE nie mówi, ile w sumie wyniosły przychody z usług poszczególnych operatorów. Dzieli rynek na segmenty i tylko część z nich opisuje. I tak, telekomy mobilne uzyskać miały za abonamenty telefoniczne oraz usługi poza abonamentem, ale bez dostępu do internetu dla domu i pakietów usług wiązanych, w sumie 13,8 mld zł, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według UKE wpływy z opłat abonamentowych w takim ujęciu spadły o 12 proc., połączeń głosowych o 13 proc., SMS-ów o 9 proc., a wiadomości multimedialnych o ponad 27 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szybki jest polski internet? Najnowsze dane UKE.

Operatorzy wykazali także niewielki spadek przychodów z transmisji danych (o 2 proc.) oraz roamingu międzynarodowego aktywnego (o 1,5 proc.). Natomiast wyższe przychody uzyskali z roamingu pasywnego, czyli opłat pobieranych przez obcokrajowców podróżujących z własnymi telefonami po Polsce (wzrost o 21 proc.).

To wszystko nie oznacza, że sieci komórkowe zanotowały w ub.r. spadek przychodów. Miały bowiem swój udział w segmencie usług wiązanych, którego wartość z roku na rok rośnie. W minionym roku przychody operatorów ze sprzedaży pakietów usług wyniosły 7,4 mld zł, o ponad 56 proc. więcej niż rok wcześniej.

Trzecią kategorią opisywaną przez UKE jest dostęp do internetu – po łączu stacjonarnym, jak i mobilnym, ale z wyłączeniem transmisji zawartej w abonamentach głosowych. Z tak rozumianej usługi dostępu do sieci korzystało w końcu ub.r. 15,8 mln użytkowników, a czego 8 proc. (1,26 mln) ze światłowodu. Miał on w ub.r. wartość 5,4 mld zł, niemal 15 proc. wyższą niż w 2017.

CZYTAJ TAKŻE: Play kupuje światłowody. Operatorzy komórek idą w dane i nowe usługi

Spadek wpływów zanotował segment tradycyjnej telefonii stacjonarnej, który w minionym roku wart był już mniej niż 2 mld zł (1,9 mld zł). Skurczył się więc o jedną piątą przez rok.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceminister zdrowia: W e-zdrowiu doganiamy liderów

Może dojść do sytuacji jak w bankowości. Polska nadrobiła dystans do krajów Zachodu, a ...

Stephen King znika z Facebooka. Ma dość

Jeden z najbardziej znanych i cenionych pisarzy na świecie, Stephen King, poinformował na Twitterze, ...

Google wesprze narkomanów

Cyfrowy gigant wprowadził na terenie Stanów Zjednoczonych nową usługę Recover Together, która ma pomóc ...

Zaskakujące wyniki badań: AI jest już lepsza od lekarzy?

Badacze z Wielkiej Brytanii analizowali badania, w których porównywane były diagnozy stawiane przez lekarzy ...

Diament z internetu. Kreml legalizuje handel biżuterią w sieci

Rosja zalegalizowała handel online wyrobami jubilerskimi z drogocennych kruszców i kamieni szlachetnych. Do tej ...

Kobieta zabierze Uberem tylko inną kobietę

Uber w Arabii Saudyjskiej wprowadził nową usługę: kobiety współpracujące z nim mogą określić swoje ...