Łączność dla energetyki w technologii LTE 450 potrzebuje jeszcze kilku miesięcy

Trzeci rok w PGE Systemy trwają przygotowania do budowy nowego sytemu łączności dla pracowników firm energetycznych. Jest częstotliwość, były testy i rozmowy z operatorami o wykorzystaniu ich masztów. Wniosek o pieniądze jest gotowy. Jak się okazuje potrzebne będą jeszcze zmiany w przepisach.

Zarząd spółki PGE Systemy, zależnej od energetycznego giganta PGE, proponuje, aby zerwać z uznawaną za leciwą technologią TETRA i zbudować system w technologii nowszej – LTE 450, pozwalającą na przesył obrazu i uzupełnienie zasięgu internetu dla gospodarstw domowych. PGE ciągle nie zdecydowało, czy wyłoży na ten projekt pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: TETRA czy LTE450: jaka technologia dla polskiej energetyki

Tajemniczy budżet

– Skierowaliśmy wniosek do komitetu inwestycji. Spodziewam się decyzji w ciągu „pojedynczych” tygodni – powiedział we wtorek Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy. Wiadomo, że Piotrowski, były wiceminister energii, jest pomysłodawcą projektu.

O jaki budżet starają się PGE Systemy ani Piotrowski, ani Michał Kot, również wiceprezes spółki, nie chcieli zdradzić.  Tę tajemniczość można zrozumieć, bowiem gdy pokonane zostaną przeszkody formalne, przyjdzie czas na wybór dostawców sprzętu. Ujawnienie budżetu ułatwiłoby im zadanie.

Fot: Aparat testowany w 2019 roku przez PGE Systemy. Źródło: wł. 

Dziś Andrzej Piotrowski powiedział także, że zanim dojdzie do przetargu, potrzebne będą zmiany w prawie, za sprawą których koszty systemu łączności stałyby się tzw. kosztami uzasadnionymi, uwzględnianymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w cenach prądu w kraju.  Piotrowski zapewniał, że w perspektywie 15 lat wpływ projektu na ceny końcowe prądu byłby marginalny. Z jego słów można było wywnioskować, że koszt systemu może wynieść w sumie kilkaset milionów złotych.

Okazja dla Ericssona i Nokii

Nie jest za to tajemnicą, że w ubiegłym roku PGE Systemy prowadziły testy technologii LTE 450. Wykorzystano w nich sprzęt dostarczony przez szwedzkiego Ericssona oraz Nokię Networks (Nokia Solutions Networks przejęła spółkę Alcatel-Lucent). PGE Systemy dysponują także odpowiednią częstotliwością. Aby mogły ją przejąć w schedzie po Orange Polska, zmieniono prawo.

Aby sieć LTE 450 powstała, potrzebne są także komórkowe maszty, które udźwignęłyby pokaźną antenę. W ubiegłym roku mówiło się, że mogłoby to być około 800–900 masztów używanych niegdyś przez Orange Polska do usług transmisji danych w technologii CDMA. Do tego potrzebnych miało być jeszcze 400–500 lokalizacji, czyli w sumie 1200–1300 masztów.

CZYTAJ TAKŻE: PGE Systemy przekonało Eneę do łączy w technologii 450 LTE

Telekomy chętne do współpracy

Menedżerowie PGE Systemy nie chcieli we wtorek mówić o wielkości planowanej obecnie sieci, ani w jakim stopniu miałaby pochodzić z wynajmu lub zakupu masztów od operatorów komórkowych.
Piotrowski zdradził w odpowiedzi na pytanie, że telekomy wskazały cztery tysiące takich masztów.

Michał Kot mówił, że trwa analiza, na ilu masztach własnych Grupa PGE może powiesić anteny.
W informacji prasowej podano, że potrzeba „zaledwie 10 proc. stacji bazowych LTE pracujących w systemie 450 MHz w porównaniu z działającymi obecnie komercyjnymi sieciami LTE w paśmie 1800 MHz, aby osiągnąć identyczny poziom pokrycia w kraju”.

PGE Systemy zamówiło ekspertyzę poświęconą łączności radiowej w energetyce u ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Zespół pod kierunkiem dr inż. Sławomira Kuklińskiego przyznał, że LTE 450 ma zalety i zalecił integrację systemów TETRA z nowym.

 

Jednocześnie Sławomir Kukliński zastrzegał, że tematem prac nie była analiza ekonomiczna przedsięwzięcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Latające samochody” zabiorą rannych z pola bitwy

Izraelska firma technologiczna Tactical Robotics opracowała prototyp pasażerskiego drona, który może służyć jako taksówka ...

Polska ma nowe centrum innowacji

W Warszawie ruszyło pierwsze w regionie środkowej Europy i 46. na świecie Microsoft Technology ...

Netflix wreszcie pokazał pierwszy zwiastun „Wiedźmina”

Premiera serialu „Wiedźmin”, według prozy Andrzeja Sapkowskiego już w tym roku. Netflix – zgodnie ...

Łowcy skórek. Na wirtualnych dobrach można nieźle zarobić

Rodzima spółka SkinWallet stworzyła platformę do handlu przedmiotami z gier wideo, pozyskała ponad 3 ...

Bolt uderza w Uber Eats. W tle Chińczycy

Popularna aplikacja oferująca przewozy osób wchodzi na rynek dostaw jedzenia. Usługa ruszyła w środę ...

Wymiana władz w Merlinie. Dymisja dwóch prezesów

Zarząd Merlina podał się do dymisji, a rada nadzorcza wybrała kolejnych jego członków. To ...