PGE Systemy przekonało Eneę do łączy w technologii 450 LTE

Zarząd PGE Dystrybucja podpisał porozumienie z PGE Systemy i Eneą Operator o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego – poinformowano w środę przy okazji pierwszego dnia dwudniowej konferencji branżowej w Warszawie „Smart Energy  powered by LTE„.

PGE Systemy promują wizję budowy sieci łączności dla energetyki w technologii LTE od około roku. Otrzymały na to konto od Urzędu Komunikacji Elektronicznej rezerwację pasma z zakresu 450 MHz.

Po tym, jak Orange Polska nie przedłużył jej jako powód podając zbyt wysokie oczekiwania cenowe, państwo ustawowo przekierowało pasmo w stronę firm energetycznych.

Wprowadzenie w życie pomysłu jest trudne ponieważ rozwiązanie jest nowe, a niektóre firmy energetyczne wolą system w technologii TETRA.

W ubiegłym roku opisywaliśmy spory, jakie na tym tle powstały. Jednym z proponowanych rozwiązań było połączenie obu systemów.

W opublikowanej w środę informacji prasowej, PGE Systemy podały, że technologia LTE450 przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewniejsze dostawy energii dla odbiorców, którzy na bieżąco będą mieli dostęp do informacji na temat swojego faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat.

– Polska energetyka wkracza szybkim krokiem w rozwiązania automatycznego sterowania siecią i wytwarzaniem – nazwane przemysłem 4.0. PGE i ENEA, w Augustowie, w Warszawie, w Poznaniu i we Wrześni testowały nową technologię łączności LTE 450. Z satysfakcją można powiedzieć, że są to pilotażowe testy w Unii Europejskiej, a nawet na świecie, zastosowania LTE 450 na potrzeby sektora energii – brzmi wypowiedź Andrzeja Piotrowskiego, wiceprezesa PGE Systemy przytaczana w komunikacie.

Andrzej Piotrowski jest ojcem pomysłu, aby sieć komunikacji służb energetycznych opierała się na nowej technologii.

Testy, o których wspomniano, prowadzone były z wykorzystaniem sprzętu dostarczonego przez Ericssona i Nokię. Według komunikatu, zakończyły się one pomyślnie i pozwalają planować rozbudowę instalacji.

Aby system w technologii LTE 450 dla energetyki powstał potrzebne jest porozumienie firm energetycznych oraz przetarg, w których wyłoniony zostanie dostawca. Potrzebne będą także maszty, na których zawisną nadajniki. To kolejne pole branżowej dyskusji.

Według nieoficjalnych informacji, według PGE Systemy, z powodów konstrukcyjnych mogłyby to być np. miejsca na masztach używanych do CDMA przez Orange Polska plus dodatkowo 400-500 lokalizacji.

W sumie, według naszych informacji, system potrzebowałby około 1200-1300 masztów.

Chodzić ma bowiem o to, aby nie tylko zapewniał łączność dla służb energetycznych, ale także pozwalał na odczyt liczników z energią w gospodarstwach domowych.

Mogą Ci się również spodobać

Chiński Alibaba idzie po 20 mld dol. W obawie przed Trumpem

Największa chińska platforma sprzedaży detalicznej, Alibaba Group Holdings, planuje przeprowadzić w drugiej połowie roku ...

Polski rząd nie uderzy w gigantów gier wideo

Producenci sprzedający losowe nagrody w swoich tytułach nie łamią ustawy hazardowej – uważa resort ...

Sposób na złe nawyki. Bransoletka porazi cię prądem

Urządzenie z modułem, który wysyła elektrowstrząsy, robi furorę. Kiedy właściciel je za dużo fast ...

Google wesprze narkomanów

Cyfrowy gigant wprowadził na terenie Stanów Zjednoczonych nową usługę Recover Together, która ma pomóc ...

WhatsApp ma już 2 mld użytkowników. Ale Signal za progiem

Internetowy komunikator należący do Facebooka jest obok Instagrama najlepszą inwestycją giganta społecznościowego. Na korporacyjnym ...

Zapomnij o serwisie. Naprawa smartfona w domu klienta

Apple oferuje usługę naprawy uszkodzonego sprzętu bez wychodzenia z domu. Technik z autoryzowanego serwisu ...