Minister cyfryzacji zmienił dyrektora NASK. Kim jest nowy szef instytutu?

NASK poinformował o zmianie dyrektora na Twitterze (nowy dyrektor z prawej)
Twitter

Po roszadach personalnych w Instytucie Łączności przyszedł czas na Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Minister cyfryzacji Marek Zagórski tym razem wymienił dyrektora podlegającej mu instytucji.

Dr inż. Kamil Sitarski kieruje od dziś Naukową Akademicką Siecią Komputerową (NASK). Zastąpił na stanowisku dr hab. Jacka Leśkowa. O zmianach NASK poinformował na… Twitterze, publikując zdjęcia z odwołania i powołania. Autorem zmian jest minister cyfryzacji Marek Zagórski. Powodów – nie podano.

CZYTAJ TAKŻE: Minister cyfryzacji zmienia władze Instytutu Łączności

Kamil Sitarski jest pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej w katedrze procesów zarządzania. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych poświęconych gospodarce cyfrowej.

Z jego danych prezentowanych przez uczelnię wynika, że w 2016 roku było członkiem komitetu organizacyjnego Digital Economy – Management, Innovation, Society and Technology (DEMIST 2016). Wcześniej występował w mediach jako ekspert od aplikacji internetowych, systemów zarządzania treścią, czy portali horyzontalnych. Od 2002 roku jest prezesem spółki Grafinet.

Jacek Leśkow był dyrektorem NASK nieco ponad rok. Wcześniej przez pewien czas był zastępcą dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych. Przed objęciem dyrektorskiej funkcji był związany z Politechniką Krakowską.

Tytuł doktora uzyskał w 1987 r. w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, a doktora habilitowanego – w 1999 r. na Politechnice Wrocławskiej. Jego specjalizacją jest obróbka sygnałów i sztucznej inteligencji. Przez kilkanaście lat pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara jako dyrektor Laboratorium Konsultingu Departamentu Statystyki. Był również prorektorem ds. naukowych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, a także członkiem Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Należał do Komitetu Doradców przy ambasadorze USA w Warszawie.
NASK jest instytutem badawczym, prowadzącym także centrum cyberbezpieczeństwa, działalność telekomunikacyjną, czy zarządzającym domeną .pl. NASK jest też operatorem powstającej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, powołanej do życia ustawowo.
W ostatnim czasie minister cyfryzacji prowadzi batalię o to, aby instytucja pozostała pod kontrolą jego resortu. Chrapkę na nią ma resort nauki Jarosława Gowina, do ugrupowania którego należał Marek Zagórski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Impel wdraża efektywność energetyczną dla MŚP

Grupa Impel (GI) od dłuższego czasu w ramach obszaru biznesowego Industrial Services pracuje nad ...

Telewizja Polsat złożyła ofertę na zakup Interii

W czasie gdy kursy na giełdach spadają i mało kto myśli o przejęciach telewizyjna ...

Porsche inwestuje w startup, który zrewolucjonizuje nocną jazdę

Porsche zainteresowane jest stworzoną przez izraelski start-up TriEye kamerą, która dzięki technologii bliskiej podczerwieni ...

Klub Benfica Lizbona gra na polskiej platformie

Piłkarzy wiodącego klubu z Portugalii można oglądać nie tylko na stadionie, lecz także w ...

Polacy opracowali cudowny lek na kaca. Pomógł Japończyk

Dzięki państwowym funduszom i pomocy japońskiego naukowca polski startup opracował preparat niwelujący skutki zatrucia ...

SI ma ciągotki do rasizmu i homofobii

Pomimo szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, wykazuje ona wiele zaskakujących braków. Zachowuje się rasistowsko, seksistowsko ...