Minister cyfryzacji zmienił dyrektora NASK. Kim jest nowy szef instytutu?

NASK poinformował o zmianie dyrektora na Twitterze (nowy dyrektor z prawej)
Twitter

Po roszadach personalnych w Instytucie Łączności przyszedł czas na Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Minister cyfryzacji Marek Zagórski tym razem wymienił dyrektora podlegającej mu instytucji.

Dr inż. Kamil Sitarski kieruje od dziś Naukową Akademicką Siecią Komputerową (NASK). Zastąpił na stanowisku dr hab. Jacka Leśkowa. O zmianach NASK poinformował na… Twitterze, publikując zdjęcia z odwołania i powołania. Autorem zmian jest minister cyfryzacji Marek Zagórski. Powodów – nie podano.

CZYTAJ TAKŻE: Minister cyfryzacji zmienia władze Instytutu Łączności

Kamil Sitarski jest pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej w katedrze procesów zarządzania. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych poświęconych gospodarce cyfrowej.

Z jego danych prezentowanych przez uczelnię wynika, że w 2016 roku było członkiem komitetu organizacyjnego Digital Economy – Management, Innovation, Society and Technology (DEMIST 2016). Wcześniej występował w mediach jako ekspert od aplikacji internetowych, systemów zarządzania treścią, czy portali horyzontalnych. Od 2002 roku jest prezesem spółki Grafinet.

Jacek Leśkow był dyrektorem NASK nieco ponad rok. Wcześniej przez pewien czas był zastępcą dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych. Przed objęciem dyrektorskiej funkcji był związany z Politechniką Krakowską.

Tytuł doktora uzyskał w 1987 r. w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, a doktora habilitowanego – w 1999 r. na Politechnice Wrocławskiej. Jego specjalizacją jest obróbka sygnałów i sztucznej inteligencji. Przez kilkanaście lat pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara jako dyrektor Laboratorium Konsultingu Departamentu Statystyki. Był również prorektorem ds. naukowych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, a także członkiem Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Należał do Komitetu Doradców przy ambasadorze USA w Warszawie.
NASK jest instytutem badawczym, prowadzącym także centrum cyberbezpieczeństwa, działalność telekomunikacyjną, czy zarządzającym domeną .pl. NASK jest też operatorem powstającej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, powołanej do życia ustawowo.
W ostatnim czasie minister cyfryzacji prowadzi batalię o to, aby instytucja pozostała pod kontrolą jego resortu. Chrapkę na nią ma resort nauki Jarosława Gowina, do ugrupowania którego należał Marek Zagórski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja w nawigacji? Wskażą najbardziej „zielone” trasy

Popularna aplikacja nawigacyjna Mapy zacznie kierować kierowców na trasy, które uzna za najbardziej przyjazne ...

Polska firma oferuje podróże ze sztuczną inteligencją

Hotailors powstał zaledwie nieco ponad dwa lata temu, a dziś globalnym klientem poznańskiego startupu ...

Japoński potentat kończy z laptopami

Japoński producent, znany niegdyś z takich przenośnych komputerów, jak Satellite, czy Dynabook, definitywnie kończy ...

Wymiana władz w Merlinie. Dymisja dwóch prezesów

Zarząd Merlina podał się do dymisji, a rada nadzorcza wybrała kolejnych jego członków. To ...

Mariusz Chudy: Po RODO wzrosła świadomość cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem na kolejne dekady – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Mariusz Chudy, ...

Amerykańskie drony z polskimi korzeniami robią światową karierę

Kalifornijski startup Zipline jest bliski pozyskania od inwestorów 120 mln dol. na rozwój projektu ...