Za chwilę aukcja 5G. UKE prognozuje prawie 2 mld zł wpływów

AFP

Minister cyfryzacji nie wywalczył zmian zasad dystrybucji cennego pasma dla sieci nowej generacji. UKE prognozuje, że państwo uzyska za nie 1,9 mld zł.

W czwartek rano Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował stanowiska otrzymane w toku dwóch fal konsultacji dokumentacji pierwszej w kraju aukcji częstotliwości 5G. – Aukcja za chwilę się zacznie – powiedział tego samego dnia prezes UKE Marcin Cichy posłom w Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowych Technologii. Potwierdzają się więc nasze informacje, że start aukcji jest bliski. Operatorzy mówili nam nieoficjalnie, że spodziewają się go w przyszłym tygodniu.

Na rzecz konsumentów

Pierwsza fala konsultacji aukcji częstotliwości 3,4–3,8 GHz (w skrócie 3,6 GHz) zakończyła się w styczniu. Druga – 27 lutego. Opisywaliśmy większość najważniejszych zgłoszonych uwag i postulatów. Wśród analityków, a więc i inwestorów, największe emocje wzbudzał pomysł ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, aby UKE zmienił limit częstotliwości, które może wygrać w aukcji grupa kapitałowa, z jednego do dwóch bloków. W połączeniu z oceną państwowego Exatela, według którego procedura dystrybucji została źle przygotowana i nie zapewnia odpowiednio ostrej walki konkurencyjnej między operatorami, a docelowo ograniczy wpływy budżetowe – można było uznać, że rząd dąży do podniesienia wpływów z aukcji.

CZYTAJ TAKŻE: Aukcja 5G może już w przyszłym tygodniu. Apetyt samorządów

Przeciwko zmianie limitu opowiedziały się ostatecznie wszystkie sieci komórkowe, także Orange Polska, choć prezes telekomu Jean-François Fallacher mówił nam w wywiadzie, że firma byłaby zainteresowana dwoma blokami, gdyby cena minimalna spadła.

Regulator nie przychylił się do postulatu nadzorującego go ministra. Utrzymał też inne istotne warunki aukcji. – Aukcja, która za chwilę się zacznie, to: cztery bloki, utrzymane spectrum cap (limit pasma – red.), cena wywoławcza za blok na poziomie 450 mln zł – wyliczał Cichy. – Minister cyfryzacji zajął stanowisko, aby jeden operator mógł walczyć o więcej niż jeden blok. Prezes UKE rozstrzyga ten spór na korzyść konsumentów. Mamy bazę podzieloną po ok. 25 proc. między operatorów. Dajemy wszystkim równe szanse, aby wykorzystali to dobrodziejstwo – powiedział Cichy.

Wcześniej można było usłyszeć, że wyższy limit bloków pasma ma zapobiec sytuacji, w której w razie rezygnacji któregoś z operatorów jeden z bloków pozostałby niezagospodarowany. Według Cichego UKE wziął pod uwagę taki scenariusz, choć takie postępowanie operatora ocenia jako niezrozumiałe z biznesowego punktu widzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Plus podszczypuje konkurencję w sprawie 5G

Zasygnalizował, że w takiej sytuacji UKE wystawi wolny blok na aukcję w 2021 r., ustalając warunki tak, aby mogli w niej wziąć udział tylko beneficjenci tegorocznej aukcji.

Urząd ujawnia prognozę

Prezes UKE zdradził też, jakie wpływy urząd prognozuje z aukcji pasma 3,6 GHz. Według niego jest to 1,9 mld zł i taką kwotę przewidziano w bieżącej ustawie budżetowej. – Sprawa jest w tym momencie oczywista – powiedział. Analitycy przewidywali, że telekomy mogą wydać w aukcji nawet 4,1 mld zł. – Sprzedajemy dobro o niekompletnej wartości – mówił Cichy. Podał, że do 2031 r. częstotliwości bloku A pozostaną zajęte w 7 proc., a bloku B w 4 proc., zaś do 2023 bloków C i D w 27 proc. Piąty blok UKE trzyma dla dotychczasowych użytkowników pasma, którym nie będą przedłużane rezerwacje.

Posłów interesowały postępy w negocjacjach z Rosją ws. 700 MHz. Szef UKE stwierdził, że potrzebne jest zaangażowanie ministra cyfryzacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes CD Projektu: Pracujemy nad kolejną dużą produkcją

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wręcz przeciwnie, dopiero zaczęliśmy naszą kampanię związaną z „Cyberpunkiem” ...

Amazon pracuje nad internetem z kosmosu

Amazon potwierdził, że chce w ramach „Projektu Kuipera” wysłać ponad 3 tys. satelitów, które ...

E-sportowy mundial niebawem w Berlinie

E-sportowa Liga Mistrzów, mundial – takie określenia często padają w kontekście profesjonalnych imprez gamingowych ...

YouTube pomylił walki robotów z walkami zwierząt. I usunął filmy

Fani walk robotów mogli poczuć się urażeni postępowaniem popularnej platformy YouTube. Na skutek błędu ...

Fałszywe rosyjskie konta. Trolle chciały dostępu do grup dyskusyjnych

Facebook poinformował, że zamknął całą sieć fałszywych rosyjskich kont, które siały dezinformację i usiłowały ...

Ranking Rzeczpospolitej. Polskie perły innowacji

Producenci leków, systemów łączności, gier oraz drukarek 3D – tak wygląda czołówka polskich firm, ...