Polacy chcą szybkich łączy. Koronawirus zwiększył popyt

Adobe Stock

Szkoły, szpitale, urzędy powinny być wyposażone w szybki internet – uważają Polacy. Pandemia sprawiła, że częściej myślą o inwestycji w szybsze łącze.

Epidemia Covid-19 zmieniła sposób, w jaki Polacy myślą o dostępie do internetu. Mało kto kwestionuje już potrzebę posiadania szybkiego łącza, najlepiej światłowodu. Dostęp do tej technologii nie jest ciągle powszechny, choć zmienia się to za sprawą inwestycji własnych operatorów (Orange Polska, Inea, Netia) i projektów realizowanych przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

Potwierdzeniem rosnącego popytu na szybkie łącza internetowe wśród Polaków są dane z badania przeprowadzonego przez GfK na zlecenie firmy Nexera, czyli hurtowego operatora sieci szerokopasmowych i jednego z trzech największych beneficjentów dotacji UE przeznaczonych na ten cel. W czterech regionach, gdzie operator prowadzi inwestycje, 47 proc. ankietowanych, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, rozważa zakup szybszego łącza w perspektywie roku, a 25 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.) wyraziło niezadowolenie z jakości internetu, z którego korzysta.

CZYTAJ TAKŻE: Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Słabość łącza odczuwamy najczęściej wtedy, gdy oglądamy film w sieci (45 proc.). Tą formą rozrywki w czasie epidemii było zainteresowanych ponad 80 proc. badanych, co oznacza skok z niecałych 60 proc. rok wcześniej.

Grono firm niezadowolonych z jakości łącza jest mniejsze. Na problemy wskazało 15 proc. badanych przedsiębiorców.

Wskazywali, że szybki internet powinien być dostępny przede wszystkim w szkołach, placówkach medycznych i urzędach, a na dalszym miejscu wymieniali takie miejsca, jak punkty usługowe czy sklepy.

Nexera buduje sieci w regionach Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Kujawsko-Pomorskiem i częściowo na Mazowszu. Do 2022 roku za 1,5 mld zł (około 600 mln zł z UE) na zapewnić możliwość podłączenia do sieci 670 tys. gospodarstwom domowym i 3 tys. szkół.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spielberg: Netflix nie zasługuje na Oscary

W Hollywood przybywa głosów, że produkcje streamingowych gigantów nie powinny starać się o głosy ...

Rzecz o Innowacjach: Witamina A działa przeciw miażdżycy

Jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, których podłożem jest miażdżyca. ...

Przełom w bateriach. Teraz w kółko możesz gadać i jeździć

Nowa powłoka dla baterii litowo-metalowych stworzona przez zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda może wpłynąć ...

Nowy król trawników: robot, który oszczędzi kwiatka

iRobot, producent autonomicznych odkurzaczy Roomba, po ich sukcesie wprowadza na rynek robota koszącego. Jest ...

Nowy pomysł Morawieckiego: gry w kanonie lektur szkolnych

Premier Mateusz Morawiecki ma odwiedzić w czwartek producenta gier komputerowych. Jego flagowa produkcja zostanie ...

MicroLED, czyli rewolucja w wyświetlaczach

Mikrowyświetlacze już w przyszłym roku mogą okazać się hitem. Ekrany mniejsze niż ziarnko piasku ...