Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Kiyoshi Ota/Bloomberg

Od wtorku dwóch operatorów sprzedaje abonamenty z mobilnym internetem w nowej technologii. Na co liczą? Co mogą osiągnąć?

P4, operator sieci Play, pokazał we wtorek szczegóły nowych abonamentów dla klientów indywidualnych i małych firm wzbogacone o nową technologię przesyłu danych – 5G. W ofercie dla klientów indywidualnych przy zakupie jednej karty SIM najtańszy abonament z 5G to koszt 55 zł miesięcznie po rabatach za e-fakturę i zgody marketingowe. Najdroższy zaś to 85 zł (po rabatach).

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Uwagę zwraca także fakt, że telekom zmienił zawartość najtańszego abonamentu (za 35 zł bez 5G): ograniczył pakiet transmisji danych (z 7 do 3 GB), ale z podstawowych usług – rozmów i wiadomości – abonent może korzystać bez limitu (poprzednio wiadomości były dodatkowo płatne). Dla porównania, 5G od T-Mobile można kupić w abonamencie od 35 zł.

Paweł Puchalski, analityk Santander BM, wskazuje, że Play próbuje w ten sposób zachęcać klientów, aby korzystali z droższego, ale obejmującego dużo większą paczkę internetu abonamentu (20 GB). W jego ocenie technologia 5G będzie tu dodatkowym argumentem, a nowa technologia ma obecnie właśnie walor marketingowy.

Dla porównania, średni przychód w miesiącu od aktywnego użytkownika Play (tzw. ARPU) w I kwartale wynosił 33,8 zł, a od klienta abonamentowego – 39,2 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Fala agresji przeciw 5G już w Polsce. Zapłonęły pierwsze maszty

Dominik Niszcz, analityk Domu Maklerskiego Trigon, zwraca uwagę na najdroższy abonament z 5G dla domu, ponieważ obejmuje on internet dla domu z limitem 150 GB. – Nie sądzę, by w krótkim okresie mocno wzrosła liczba abonentów zainteresowanych najwyższymi pakietami, ale oferta jest interesująca, także jako konkurencja dla dostępu stacjonarnego. W średnim okresie ten rodzaj usługi będzie zapewne promowany przez Play. Limit domowego internetu w wysokości 150 GB przekracza średnie zużycie danych w sieciach stacjonarnych na rynkach rozwiniętych i daje możliwość oglądania codziennie prawie dwugodzinnej transmisji w jakości HD. Co do usług 5G to raczej nie ma na nie w Polsce w tym momencie specjalnie dużego popytu, szczególnie że urządzenia odbiorcze są dość kosztowne – mówi Dominik Niszcz.

5G jest w nowych abonamentach sprzedawanych przez Play, ale z tej technologii mogą potencjalnie korzystać także osoby, które podpisywały umowy w ub.r. Jak wynika z regulaminów, telekom wymaga od nich aneksu do umów przedłużających kontrakt o 24–25 miesięcy.

Internet 5G od Play działa w paśmie 2,1 GHz, tak jak i u T-Mobile Polska. Obecnie nadajniki obsługujące tę technologię zainstalowane są na 500 działających masztach spośród około 8 tys. wszystkich składających się na sieć operatora. To oznacza, że można złapać nowy sygnał w kilku wybranych miastach. Trzeba też posiadać jeden z trzech dostępnych telefonów lub router.

Przewagą 5G nad innymi technologiami ma być prędkość przesyłu. Telekomom trudno jest jednak jednoznacznie ją wskazać i użyć w reklamie. Play ma 15 megaherców pasma 2,1. Z tego 10 MHz współdzieli pomiędzy 4G i 5G. – Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w sprzyjających warunkach 5G pozwoli na transmisję z prędkością nawet dochodzącą do kilkuset megabitów na sekundę – zapewniło nas biuro prasowe telekomu.

CZYTAJ TAKŻE: Debata „Rzeczpospolitej”: Czy w Polsce warto spieszyć się z budową sieci 5G

T-Mobile Polska podał w warunkach promocji, że może zaoferować abonentom do 300 Mb/s (przy ściąganiu danych) i 50 Mb/s (wysyłaniu), jeśli w sieci nie będzie ruchu innych użytkowników. – Agregujemy 5G na 2100 MHz z LTE na 800 MHz – tłumaczy Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile.

Na razie wyjątkiem jest tu Polkomtel, który przeznaczył na 5G pasmo wolne (2,6 GHz) o sporej szerokości 50 megaherców. Według tego operatora można dzięki temu osiągnąć prędkość do 600 Mb/s. Minusem jest tu zasięg, bo Plus zaczął od 100 masztów i zasięgu 0,9 mln osób. W planach ma uruchomienie jeszcze 600 masztów, z czego większość do końca roku. Dla porównania, T-Mobile mówi o zasięgu 6 mln osób, a Play o 4,5 mln.

Plus do tej pory nie pokazał oferty abonamentowej z 5G. Udostępnił sieć nieodpłatnie wszystkim abonentom, którzy mają odpowiednie urządzenia. Jak się dowiadujemy, nowe informacje o 5G grupy Zygmunta Solorza mogą pojawić się w przyszłym tygodniu. Orange Polska z kolei zapowiedział, że jego 5G w paśmie 2,1 GHz ruszy w lipcu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SMS-y mogą dostać nowe życie. Dzięki mediom

Słabnąca od lat popularność wysyłania krótkich wiadomości tekstowych może zostać zahamowana. Amerykanie mają na ...

HP i Xerox łączą siły

Giganci na rynku drukarek będą ściśle współpracować. I to nie tylko w sektorze druku, ...

To szwedzki król muzyki. Jego Spotify zapoczątkował rewolucję

Biznesowy samouk, miliarder o niewyparzonym języku, ale i wizjoner – wszystkie te określenia świetnie ...

Wpisują się w trendy

Zespół naukowców Katedry Technologii i Analizy Instrumentalnej Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w ...

Mają pomysł na 100-proc. recykling butelek. Las był inspiracją

Spółka z Sierpca buduje ekologiczny biznes. Dostarcza butelki z wodą zamówioną online, a następnie ...

Startupom potrzeba tlenu od dużego biznesu

To nie same startupy są przyszłością Polski, ale duże i średnie firmy, które je ...