Wiemy kto będzie prezesem UKE. Totalne zaskoczenie

fot. Kancelaria Premiera

Premier wskazał kandydata na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i przekazał wniosek o jego powołanie do Sejmu  – dowiadujemy się. Według naszych informacji nowym szefem UKE ma zostać Jacek Oko związany z Politechniką Wrocławską.

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki wskazał następcę Marcina Cichego, czyli nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urzędu, który sprawuje pieczę nad wartym ponad 40 mld zł rynkiem telekomunikacyjnym oraz rynkiem pocztowym, zdominowanym przez państwową Pocztę Polską.

Oko na prezesa UKE

Według naszych nieoficjalnych informacji premier wskazał na szefa UKE dr inż. Jacka Oko. Teraz uchwałę o jego powołaniu powinien podjąć Sejm. Sejm to po zmianach w prawie ostatnia instancja decydująca o wyborze regulatora telekomunikacyjnego rynku. Wcześniej ostatnie słowo należało do Senatu.

Jak pisaliśmy, głównym kandydatem na szefa UKE był do tej pory Krzysztof Dyl. Nie podjął się jednak funkcji z przyczyn osobistych – słyszymy. Ma jednak pozostać nadal w urzędzie i odpowiadać za telekomunikację. Dodatkowo, Oko i Dyl znają się, co powinno ułatwić im współpracę.

Jak na razie, ani Jacek Oko, ani Krzysztof Dyl nie odpowiedzieli na nasze pytania. Czekamy też ciągle na oficjalną informację o wynikach naboru na prezesa urzędu, które powinna opublikować Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Pionier, praktyk, menedżer

Jacek Oko jest związany z Politechniką Wrocławską. Pełni funkcję zastępcy kanclerza PW ds. Informatyzacji i dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Na co dzień pracuje jako pracownik dydaktyczny Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki PW. Związany jest z Pracownią Sieci Telekomunikacyjnych. Wykłada m.in. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Angażuje się w projekty badawcze i badawczo-rozwojowe, w tym dofinansowywane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.  Jeden z jego biogramów dostępnych w sieci mówi, że w latach 2010-2015 realizował takie projekty jak „Specjalizowana Polska Infrastruktura na rzecz Laboratoriów Badawczych”, „Cloud Computing – nowe technologie w ofercie dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej”, „Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego województwa dolnośląskiego do roku 2020”, w wcześniej „ „Budowa bezpiecznej sieci transmisji danych PWR.Net na terenie Politechniki Wrocławskiej”.

Wśród doświadczeń praktycznych Jacka Oko wymieniane są m.in. systemy monitorowania sygnalizacji w sieciach telekomunikacyjnych i interaktywna platforma IPTV.

Jacek Oko dał się poznać w branży także jako menedżer.  Pracował m.in. dla Telefonii Dialog (gdy należała do KGHM), TK3, Televideomedia i Avista Media.

CZYTAJ TAKŻE: UKE unieważnił aukcję 5G. Czy operatorzy pójdą na wojnę?

Poza uczelnią, wchodzi m.in. w skład prezydium Konsorcjum Pionier.

W swojej karierze – jak wynika z publikacji na stronie jego uczelnianej pracowni – przygotował m.in. projekt badawczy będący ekspertyzą techniczno-ekonomiczną dotyczącą „zakupu przez spółkę Exatel systemu identyfikacji połączeń CLV”.

Co na tę kandydaturę operatorzy telekomunikacyjni? Pierwsza reakcja to zdziwienie, ponieważ technik i naukowiec na tym stanowisku zdarza się bodaj po raz pierwszy. Dodatkowo Jacek Oko należy do starszej generacji specjalistów od telekomunikacji i nie jest znany obecnym, na oko sądząc, o około 20 lat młodszym, menedżerom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„10-tka” odporniejsza na wirusy

Wielkie spustoszenie może spowodować haker, który za cel weźmie firmę wciąż wykorzystującą komputery z ...

Sędzia NSA: Sztuczna inteligencja wspiera sąd, ale go nie zastępuje

Prawnicy, choć obawiają się informatyzacji życia zawodowego, coraz częściej muszą się z nią mierzyć. ...

W Cyberpunku 2077 wystąpią światowe gwiazdy muzyki

Podczas gali The Game Awards 2019 CD Projekt ujawnił listę artystów, którzy będą tworzyć ...

Szturm seniorów na serwisy zakupowe

Klienci powyżej 60. roku życia są głównym motorem wzrostu zakupów online. Najchętniej odwiedzają sklepy ...

Polskie fabryki AGD ruszają, ale sklepy widzą podwyżki

Branża AGD wraca do życia, choć nie pracuje jeszcze na 100 proc. mocy. Trzeba ...

Facebook chce przepowiadać przyszłość

Największa platforma społecznościowa dziś wie, gdzie przebywasz w danej chwili, ale chce wiedzieć też, ...