Wiemy kto będzie prezesem UKE. Totalne zaskoczenie

fot. Kancelaria Premiera

Premier wskazał kandydata na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i przekazał wniosek o jego powołanie do Sejmu  – dowiadujemy się. Według naszych informacji nowym szefem UKE ma zostać Jacek Oko związany z Politechniką Wrocławską.

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki wskazał następcę Marcina Cichego, czyli nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urzędu, który sprawuje pieczę nad wartym ponad 40 mld zł rynkiem telekomunikacyjnym oraz rynkiem pocztowym, zdominowanym przez państwową Pocztę Polską.

Oko na prezesa UKE

Według naszych nieoficjalnych informacji premier wskazał na szefa UKE dr inż. Jacka Oko. Teraz uchwałę o jego powołaniu powinien podjąć Sejm. Sejm to po zmianach w prawie ostatnia instancja decydująca o wyborze regulatora telekomunikacyjnego rynku. Wcześniej ostatnie słowo należało do Senatu.

Jak pisaliśmy, głównym kandydatem na szefa UKE był do tej pory Krzysztof Dyl. Nie podjął się jednak funkcji z przyczyn osobistych – słyszymy. Ma jednak pozostać nadal w urzędzie i odpowiadać za telekomunikację. Dodatkowo, Oko i Dyl znają się, co powinno ułatwić im współpracę.

Jak na razie, ani Jacek Oko, ani Krzysztof Dyl nie odpowiedzieli na nasze pytania. Czekamy też ciągle na oficjalną informację o wynikach naboru na prezesa urzędu, które powinna opublikować Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Pionier, praktyk, menedżer

Jacek Oko jest związany z Politechniką Wrocławską. Pełni funkcję zastępcy kanclerza PW ds. Informatyzacji i dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Na co dzień pracuje jako pracownik dydaktyczny Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki PW. Związany jest z Pracownią Sieci Telekomunikacyjnych. Wykłada m.in. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Angażuje się w projekty badawcze i badawczo-rozwojowe, w tym dofinansowywane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.  Jeden z jego biogramów dostępnych w sieci mówi, że w latach 2010-2015 realizował takie projekty jak „Specjalizowana Polska Infrastruktura na rzecz Laboratoriów Badawczych”, „Cloud Computing – nowe technologie w ofercie dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej”, „Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego województwa dolnośląskiego do roku 2020”, w wcześniej „ „Budowa bezpiecznej sieci transmisji danych PWR.Net na terenie Politechniki Wrocławskiej”.

Wśród doświadczeń praktycznych Jacka Oko wymieniane są m.in. systemy monitorowania sygnalizacji w sieciach telekomunikacyjnych i interaktywna platforma IPTV.

Jacek Oko dał się poznać w branży także jako menedżer.  Pracował m.in. dla Telefonii Dialog (gdy należała do KGHM), TK3, Televideomedia i Avista Media.

CZYTAJ TAKŻE: UKE unieważnił aukcję 5G. Czy operatorzy pójdą na wojnę?

Poza uczelnią, wchodzi m.in. w skład prezydium Konsorcjum Pionier.

W swojej karierze – jak wynika z publikacji na stronie jego uczelnianej pracowni – przygotował m.in. projekt badawczy będący ekspertyzą techniczno-ekonomiczną dotyczącą „zakupu przez spółkę Exatel systemu identyfikacji połączeń CLV”.

Co na tę kandydaturę operatorzy telekomunikacyjni? Pierwsza reakcja to zdziwienie, ponieważ technik i naukowiec na tym stanowisku zdarza się bodaj po raz pierwszy. Dodatkowo Jacek Oko należy do starszej generacji specjalistów od telekomunikacji i nie jest znany obecnym, na oko sądząc, o około 20 lat młodszym, menedżerom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Portale będą musiały dzielić się zyskiem z twórcami

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich. Portale internetowe wykorzystujące cudze teksty będą musiały ...

Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

Zaburzenia seksualne stają się coraz większym problem naszej cywilizacji, eksperci i lekarze proponują eksperymentalne ...

Nie ma litości dla koronawirusa. Powstał specjalny robot

W renomowanym MIT powstał robot, który w 30 minut jest w stanie skutecznie zdezynfekować ...

Rupert Murdoch rezygnuje z premii. Wirus bije w jego imperium

Prezes News Corp. Rupert Murdoch rezygnuje z premii pieniężnej za 2020 rok po tym, ...

Poznańska Politechnika w elitarnym gronie. Powalczy z luką specjalistów IT

Studenci poznańskiej Politechniki znajdą się w grupie specjalistów, którzy będą edukowani według standardów nowatorskiego ...

Zwroty od firm zaleją e-sklepy. Efekt nowych przepisów

Od 1 czerwca jednoosobowe przedsiębiorstwa będą mogły zwracać towar kupiony online i korzystać z ...