UKE unieważnił aukcję 5G. Czy operatorzy pójdą na wojnę?

Fotolia

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję unieważniającą ogłoszoną w marcu br. aukcję częstotliwości 3,6 GHz, zwaną aukcją 5G. Operatorzy mają jeszcze prawo odwołać się.

Postępowanie unieważniające aukcję na cztery blok częstotliwości 3,4-3,8 GHz po 80 megaherców każdy Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął 20 maja po tym jak 16 maja weszły w życie przepisy tzw. Tarczy 3.0. Wśród zapisów ustawy znalazł się m.in. zapis nakazujący unieważnienie aukcji, jeśli w projektach rezerwacji częstotliwości nie ma warunków bezpieczeństwa sieci, które powinni spełnić zwycięzcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jean-Francois Fallacher odchodzi. Będzie nowy prezes Orange Polska

Jak pisaliśmy, pod kierunkiem wykonującego obowiązki prezesa UKE Krzysztofa Dyla, urząd zamierzał zakończyć postępowanie do końca czerwca. Operatorzy otrzymali już decyzję, w której UKE unieważnia postępowanie selekcyjne. Fakt ten potwierdziliśmy w Orange Polska i Play Communications.

Telekomy mają jeszcze prawo odwołać się od decyzji UKE o unieważnieniu akcji. Według informacji od urzędu, Orange Polska wcześniej proponował, aby odwołać aukcję zamiast ją unieważniać, natomiast Polkomtel i T-Mobile Polska zgłosiły obawy, że unieważnienie może rodzić negatywne skutki.

Aukcja 3,6 GHz ogłoszona w maju została zawieszona przez prezesa UKE Marcina Cichego w kwietniu ze skutkiem wstecznym od 31 marca na mocy przepisów Tarczy 1.0, czyli pierwszej ustawy mitygującej skutki epidemii COVID-19. Zanim to się stało ofertę wstępną w aukcji złożył Orange Polska, a potem T-Mobile Polska. 14 maja podobnie postąpił Polkomtel. Play zrobił to jako ostatni. Według UKE wszyscy czterej operatorzy wpłacili ostatecznie także wadia (po 182 mln zł). Zawieszoną aukcję odwiesiła Tarcza 3.0.

CZYTAJ TAKŻE: Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Krzysztof Dyl nie wykluczył zmian w nowej aukcji, którą UKE zamierza ogłosić. Według niego ze względu na to, że operatorzy już zaczęli uruchamianie sieci 5G zasadna będzie zmiana wymogów inwestycyjnych. Prace nad zapisami co do warunków bezpieczeństwa sieci już się zaczęły – informował.

Według nowych przepisów, warunki te ma zaakceptować tzw. Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa złożone z ministrów i szefów służb.

Rząd przygotowuje także rozporządzenie o minimalnych obowiązkach, jakie muszą spełniać operatorzy telekomunikacyjni w kraju. Treść rozporządzenia po wielomiesięcznych dyskusjach i oglądaniu słów pod lupą do ostatniej chwili przyjął Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji 10 czerwca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie będzie zakazu dla TikToka w USA? Sąd ratuje Chińczyków

Carl Nichols, sędzia okręgowy w Waszyngtonie, orzekł, że nałożenie przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ...

AI załatwi codzienne sprawy

Asystenci głosowi to wierzchołek góry lodowej, jaką są możliwości sztucznej inteligencji. Rewolucja nadchodzi. Rozwój ...

Stirlitz, Rumcajs i Arabella uderzą w Netfliksa. Startuje nowy serwis

Polska jest pierwszym krajem, w którym obecna będzie internetowa platforma VOD FlixMojo. To rywal ...

Firma z branży e-sportu sięga po kultowe magazyny dla graczy

Agencja gamingowa Fantasyexpo, specjalizująca się m.in. w organizowaniu i transmisji imprez e-sportowych, została właśnie ...

Biały Dom chce walczyć z cenzurą w mediach społecznościowych

Prezydent Trump zachęca do dzielenia się przypadkami, w których poglądy stały się powodem zablokowania ...

Tania i ekologiczna żywność przyszłości. Z bioreaktora

Naukowcy opracowali technologię, która pozwoli produkować pożywienie zawierające więcej białka przy niższym zużyciu wody ...